Copy
Pravidelne nepravidelné komentáre o korupcii.
Ak sa Vám newsletter nezobrazuje správne, kliknite sem.

Parlamentné chucpe

Človek, ktorý si zabil otca i matku, ale od sudcov žiada, aby ho oslobodili, lebo je sirota, sa správa spôsobom, ktorý starí Hebrejci pomenovali jedným slovom. Hovoria tomu chucpe. Ide o zmes drzosti, spupnosti, cynizmu a arogancie. Pre bližšiu predstavu – je to niečo také, čo sa dalo pozorovať aj v parlamente pri prijímaní protischránkového zákona.

V decembri 2014 aj poslanci vládnej koalície odhlasovali uznesenie, aký by to mal byť zákon – že by mal zabrániť schránkovým firmám, aby v doterajšom štýle obchodovali so štátom. Mal zabrániť, aby sa obchodovalo tak, že nikto nevie, kto je za schránkami skrytý. Mal umožniť, aby tí, čo sú za nimi skrytí, platili dane, a najmä mal zabezpečiť, aby na obchodoch so štátom nezarábali vyvolené osoby na úkor daňových poplatníkov.

Poslanci vládnej strany za také uznesenie hlasovali, lebo v decembri boli na uliciach ľudia, ktorí protestovali proti tomu, že republiku okrádajú schránkové firmy. Po siedmich mesiacoch, keď sú ulice letne vyprázdnené, poslanci prijali celkom iný zákon, než mal byť prijatý. A ani sa neobťažovali zdôvodnením, prečo nedodržali vlastné uznesenie.

Čo nie je všetko. Skutočnosť, že bol otvorený zákon o verejnom obstarávaní, využili na to, aby arogantným spôsobom do zákona natlačili ustanovenia, ktoré tam momentálne potrebujú. Odborná a ani zainteresovaná verejnosť nemala najmenšiu šancu, aby sa k tomu mohla čo i len vyjadriť, nieto ešte čokoľvek zmeniť.

Ak to zhrnieme. Poslanci vládnej väčšiny nielenže neurobili to, čo mali, k čomu sa sami zaviazali, ale urobili aj to, čo nemali. Namiesto dobrého protischránkového zákona prijali ďalšie účelové zmeny v zákone o verejnom obstarávaní. Na otázku, prečo to urobili, je jediná odpoveď: lebo mohli. Tomu sa hovorí parlamentné chucpe.

Marián Leško - dlhoročný novinár, komentátor a publicista, momentálne pôsobiaci v Nadácii ako analytik a dokumentarista korupčných káuz.
Share
Forward
Marián Leško


 
Copyright © 2015 Nadácia Zastavme korupciu, All rights reserved.


odhlásiť sa z newslettru    zmeniť nastavenia