Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            LEDEN 2017

Obsah:

  • Vážení čtenáři
  • Co bylo? Co je? Co bude?
  • Kam zamířit v lednu?
  • Dárek

Vážení čtenáři,


rok se s rokem sešel a já jsem velice rád, že Vás mohu jménem HIS Voice přivítat v tom letošním. HIS Voice za dobu své existence již několikrát změnil podobu, vychází ale již šestnáct let a do sedmnáctého se pouští. V loňském roce se nám podařilo rozjet rozhlasový pořad Kardiostimulátor a sérii hudebních „talk shows“ I Put a Record On. Rovněž jsme začali vytvářet mixtapes pro několik kin, v nichž si před začátkem projekce tedy můžete poslechnout, o čem píšeme a co si rádi pouštíme v redakčním okruhu. A Hudební informační středisko, které je tím HIS v našem jménu, po roční přestávce znovu nahodilo festival Contempuls. Nezbývá než popřát Vám si sobě, aby vše, co se v minulých letech povedlo, do příštího novoročního přání nezaniklo, naopak se rozvíjelo a bavilo a inspirovalo Vás.

Pár koncertních pozvánek Vás nemine ani tentokrát, místo soutěže Vám dnes ale chceme nabídnout dárek. Ale k tomu se dočtete.

Inspirativní hudební zážitky v letošním roce přeje

Petr Ferenc, šéfredaktor

Co bylo? Co je? Co bude?


V podmínkách provizoria, kterým periodické žádosti o podporu a potřeba obhajovat své právo na existenci před ministerskými, magistrátními a jinými chlebodárci, není snadné ohlašovat a pak činit revoluční změny.

Posledním opravdu zásadním krokem pro HIS Voice byl přechod do online formy. Zvládneme tak publikovat více textu měsíčně než v období, kdy HIS Voice vycházel na papíře ob měsíc. Vím, že se leckomu po této době stýská, sám si pamatuji na tu radost vidět v metru fešnou dívku s naším plátkem na kolenou, zároveň je ale jasné, že i letošní rok bude patřit internetu.

Online svět je kluzké prostředí, v němž se prostředí mění plynule a nenápadně a leccos stárne rychleji. Doufáme, že HIS Voice do starého železa nepatří, a snažíme se, aby ještě dlouho nepatřil. Šéfredaktor proto právě zadává anketu svým kolegům, s nimiž chce v roce 2017 spolupracovat mnohem úžeji – a zároveň prosí i Vás: posílejte nám veškeré podněty, připomínky, přání. Je známá věc, že čtenář vnímá předložený text a jeho formu mnohdy docela jinak než jeho autor a redaktor.

A jedna konkrétní změna – po mnoha letech příjemné a vynikající spolupráce se loučíme s naší manažerkou a vůbec praktickou ženou Lenkou Hradilkovou. Díky za ten příjemný čas jsme samozřejmě vyjádřili již HISovskou pitkou, Lence nicméně děkujeme i touto formou. Byla jsi úžasná.

Zároveň vítáme Lenčinu nástupkyni, Moniku Havlovou, která od nynějška sídlí na naší mailové adrese.

Kam zamířit v lednu?


10. ledna na Wakushoppu. První úterý v měsíci bylo tentokrát nebezpečně brzo po Novém roce, na druhé to ale stihnete. Vystoupí Autopoetik (znáte ho z The Pololáníks), Bonnie a Clyde českého noisu I R a „pohřební kapela bez not“ Funeral Band Free složená z klávesisty Vojtěcha Procházky, bendžisty Tomáše Miky a dechaře Mira Tótha. Čerstvě ohlášeným čtvrtým do sestavy je Pasi Mäkelä. Cafe v lese, Vršovice, vstup zdarma.

Improvizační horda, kterou Pavel Straka pravidelně svolává ku hře k avantgardním filmům, v Praze v lednu vystoupí dvakrát. Dvanáctého v klubu Paliárka v pořadu Majakovskij potřetí – s úsměvem, pětadvacátého ve Sběrných surovinách (v Krymské) v prvním dílu série surrealistických hororů. Zahudou mj. Kenji Seizan Osako, Vlastislav Matoušek, Uncle Grasha, Michal Hrubý, Mikoláš Chadima a Alex Švamberk.

Jakub Adamec, kurátor a umělec známý třeba coby člen formace I Love 69 Popgejů, 14. ledna vystoupí v královéhradecké Pilnáčkově továrně. Představí se nejen jako hudebník (se svým novým albem), ale také jako autor několika vybraných prací na pomezí videoartu a dokumentární mystifikace.

V pražské Galerii AMU pořádají odpolední sessions elektronické hudby. 15. ledna tam od tří odpoledne vystoupí student HAMU Matouš Hejl a American-in-Prague, hráč na modulární syntetizéry Ken Ganfield.

17. ledna se každoročně slaví narozeniny umění (je mu už 1000054 let). V klubu Praha v Brně se můžete těšit mj. na rádiové interakce Jana Sůsy a Zdenka Tomáška a Collective Composition no. 1 Lenky Novosedlíkové. B4 navíc zahrají svou plastikovskou poctu Die Mitternachtsmaus. V Besedním domě zahraje Brno Contemporary Orchestra skladbu Tomáš Vtípila Radiace 20161028. Leccos bude přenášet ČRo Vltava.

V ostravském Domě umění umění poblahopřejí Ken Ganfield a Petr Vrba – ten představí svou sólovou skladbu Locus Resonatus pro klarinet, trubku a looper. Dílo je výsledkem několikaletého experimentování s akustickým jevem zvaným zázněje (rázy) a vrstvením různých dechových nástrojů.

Hlavním tématem festivalu Spectaculare je propojení hudby s něčím vizuálním – výtvarnem, videem, tancem… Letošní ročník začíná 20. ledna, potrvá měsíc a na pódiích Paláce Akropolis, kostela sv. Salvátora, Meet Factory i Radlické kulturní sportovny bude lze vidět a slyšet jména jako Fennesz, Arve Henrirssen, Sven Helbig a Nathan Fake. Rozpisy, lístky a tak tu.

Pokud si budete chtít dopřát ještě víc meditativní atmosféry, Filharmonie Brno má na programu 19. a 20. ledna skladbu The Protecting Veil Johna Tavenera.

Dárek


Španělského představitele „absolutní konkrétní hudby“ Francisca Lópeze asi čtenářům HIS Voice není třeba představovat. Ve svých snahách zařídit to tak, aby konzument jeho alb opravdu poslouchal, nepolevil Francisco ani v loňském roce. Jeho oblíbenou strategií je pracovat s takovou úrovní hlasitosti a takovým frekvenčním rozsahem, aby vám z počítačových reproduktorů zkrátka nehrálo a abyste se museli snažit a použili kvalitní stereo nebo lepší sluchátka, než je munice do špuntovky.

Jednu loňskou novinku, osmdesátiminutovou skladbu untitled 337, López vytvořil ve svém systému "Low-resolution High Definition Lopezsonics". Nejde o komprimovanou verzi většího souboru, ale o dílo, které bylo od počátku tvořeno tak, aby bylo téměř stokrát „menší“ než podobná stopáž zvuku v CD standardu nebo wav (ptáte-li se: 16 kbps / 16-bit), a má při své stopáži tedy velikost pouhých 9,6 MB.

Je maximálně tiché a to, že se nejedná o nějaké to „konceptuální ticho“, ale zvukově bohatou událost, zjistíte pouze očima v DAW sotfwaru nebo ušima při maximální hlasitosti poslechu. Nebojte, žádné nečekané výbuchy a jiné „nezodpovědné triky“ tam nejsou. Jen nezapomeňte ztlumit svůj systém po poslechu zase na normální hodnotu, jinak to při poslechu jiných alb fakt zabolí.

Dílo pod licencí Creative Commons smí být libovolně šířeno. López začal tím, že je rozeslal coby e-mailovou přílohu na tisíc adres ze svého seznamu. Šéfredaktor HIS Voice byl jedním z nich a López mu na přímý dotaz potvrdil, že „sharing is caring“ a skladbu s doprovodným pdf letákem lze libovolně rozesílat dál, třeba čtenářům Zpravodaje.

Pokud jsme Vás nalákali, pošlete nám do konce ledna email se subjectem Francisco Lopez 377 na adresu info@hisvoice.cz a my Vám album pošleme. Jen pozor – pište z adres, které těch 10 MB přílohy budou umět pojmout.
 
Všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu. Stačí se jen registrovat a přístup je otevřen, k tomu Vám, budete-li chtít, jednou měsíčně přistane v e-mailové schránce tento Zpravodaj. Toužíte-li po některém z papírových čísel nebo tričku HIS Voice, navštivte náš e-shop.
Copyright © 2017 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp