Copy
                         UDÁLOSTI Z JEDLE


listopad - leden


 2019/2020

Očista budky

1. listopadu se ještě nedalo hovořit přímo o předvánočním úklidu, ale každopádně se pan zástupce ředitele pro školy Antonín Herrmann chopil náčiní a jal se zušlechtit obydlí našich opeřených přátel ve větvích jírovce u budovy školy.

Remobil

4.-22. listopadu proběhla dárcovská kampaň #GivingMobile projektu Remobil. Díky všem účastníkům dopadla skvěle. Remobil při celosvětovém dni dárcovství Giving Tuesday Česko, GivingTuesday sesbíral 4 475 mobilních telefonů, čímž k nám doputuje příspěvek 44 750 Kč, protože jsme do Remobilem dlouhodobě podporováni. A jak udávají pořadatelé, bylo také dáno 716 hodin práce lidem s handicapem, ušetřilo se 133 802 litrů pitné vody a emise snížily o 7 097 kg. Díky! Děkujeme za podporu a každý mobil, který jste předali! Další příležitostí bude kampaň začínající 6. února 2020, což je Světový den bez mobilu.

Mistrovství v Dubaji

7. listopadu začalo ve Spojených arabských emirátech Mistrovství světa v para atletice. V konkurenci čítající kolem 1 400 sportovců se neztratili ani Češi, mezi nimiž nechyběli také dva z našeho Sportovního Clubu Jedličkova ústavu Praha – Anna Muziková a František Serbus. Oba si ve svých disciplínách připsali solidní 6. místo, ačkoliv to mohlo být ještě lepší.

Anička si v závodě kuželkářek kategorie F32 vylepšila osobní rekord na 17,33 metrů. Kdo ví, kolik by to bylo, nebýt zdravotních potíží – potýkala se s bolavou lopatkou a hned po závodě musela navštívit lékaře.

František Serbus doplatil na poněkud kontroverzní průběh vážení jeho sportovního náčiní. Dřevěná kuželka vlivem suchého počasí o jeden gram (!) neprošla stanoveným hmotnostním limitem, nebylo mu umožněno situaci řešit, a tak musel závodit s „erární“, na kterou nebyl tak zvyklý. Což podle slov trenéra Pavla Martínka ovlivnilo celkový výkon. Svoje umístění v kategorii F32 tak považuje spíše za neúspěch.

Sametové vzpomínky

11. listopadu se uskutečnil den připomínající 30. výročí Sametové revoluce. Stal se součástí celoškolního tematického projektu, zahrnujícího mimo jiné výstavu fotografií a výzdobu jednotlivých tříd. Herec Jan Potměšil nám přišel povídat o Sametové revoluci společně s klavíristou Martinem Radou. Díky všem, kteří se aktivně zapojili, především pak hlavním organizátorkám Kristýně Herejtové a Zuzaně Pihrtové.

Vídeňské tažení

16. listopadu se dvě třídy Sociální činnosti vypravily s pedagogickým a rodičovským doprovodem na výlet do Vídně. „Odskočily“ si tak z pobytu na Bukové, který se jinak nesl v duchu 17. 11. 1989. O své výpravě žáci napsali toto:

V sobotu 16. 11. podnikly třídy SII a SIV další ze svých dobrodružných výletů – v rámci školy v přírodě (ŠVP) Buková se společně se svými rodiči vydali na celodenní výlet do Vídně. Do této metropole jsme se v pořádku dopravili naším školním autobusem „Rudou“, kterého z kapacitních důvodů doplnilo ještě jedno plné doprovodné vozidlo s rodiči. Cesta byla klidná a rychle utekla. Když jsme se všichni vylodili z autobusu a dodávky, vyrazili jsme do víru velkoměsta.

Tam, stejně jako žáci SII nedávno v Drážďanech, si každý z nás připravil krátké povídání o památce, před kterou jsme právě stáli.

V našem seznamu nechyběla například slavná galerie moderního umění Albertina, kostel sv. Štěpána či vídeňská státní opera. Součástí byla i krátká přednáška o typických vídeňských pochutinách. Ačkoliv byla teprve polovina listopadu, na náměstí stály vánoční trhy, kde se mimo jiné prodával i český trdelník.

Když se blížil večer a nám zbývaly poslední hodiny ve Vídni, všichni jsme se rozešli za svými zájmy – někdo za nákupy, někdo za vídeňským řízkem a někdo ještě doplnil návštěvu základních staveb Vídně o dům F. Hundertwassera. Kolem páté odpolední jsme se opět všichni sešli na parkovišti před autobusem, nikdo nechyběl ani nepřebýval. Z vydařeného výletu jsme se ve večerních hodinách vrátili v pořádku zpět na Bukovou.

Děkujeme řidičům, L. Cvrkalovi a J. Brandovi za bezpečnou jízdu do Vídně a zpátky!

Třídy SII a SIV

 

Adventní koncert nadace

26. listopadu uspořádala Nadace JÚ tradiční předvánoční koncert v Betlémské kapli za účasti

smíšeného pěveckého sboru Gaudium Praha, dětského souboru TY-JÁ-TR a chlapeckého sboru Pueri gaudentes. Všihni hosté se svátečně naladili a na dobrovolném vstupném se podařilo vybrat krásných 30 980 Kč.

Šek pro plavce
28. listopadu nám byl předán šek od společnosti
BEKO TECHNOLOGIES s.r.o. Částka 25 000,- Kč putovala na podporu bazénových aktivit v rámci Jedle - nákup plaveckých pomůcek a neoprenů, které budou k dispozici pro kolegyně/kolegy pracujíc s žáky ve vodě. Moc děkujeme!

Schola pragensis

28.-30. listopadu proběhl v Kongresovém centru Praha i za naší účasti 24. ročník přehlídky a výstavy oborů vzdělání pražských středních a vyšších odborných škol Schola pragensis 2019. U našeho stánku se mohli zájemci o studium seznámit s nabídkou studijních oborů, kterou jim představovali kolegové Jana Vondráková, Vojtěch Sivák a Jan Králíček. Moc díky za přípravu a reprezentaci!

Italské lyžování

30. listopadu – 7. prosince nechyběl v kalendáři našich sportovců a žáků už neodmyslitelný lyžařský zájezd do italského alpského střediska Cavalese, který spolupořádal SC JÚ Praha a Jedle. Lyže, monosky, bisky ani snowboardy opět nezahálely, protože na rozdíl od tuzemska, o sníh nebyla nouze!

Den otevřených dveří

4. prosince Jedle uspořádala speciální Den otevřených dveří pro zájemce o studium. Zatímco při obvyklých dnech otevřených dveří přicházejí i návštěvníci z odborných škol, z řad bývalých žáků či zaměstnanců apod., tentokrát jsme se plně věnovali především našim potenciálním budoucím středoškolákům, učňům a jejich rodičům. Zájem byl, ale hlavní vlnu očekáváme 5. února při dalším dni pro veřejnost. Přijďte, rádi vás uvítáme a vše ukážeme!

Jedlí chodil Mikuláš

5. prosince se opět mnohým sevřela dušička, když se během vyučování chodbami začalo rozléhat řinčení řetězů a hudrání čertů. Naštěstí je mírnil nepostradatelný anděl a Mikuláš. Nějakou tu černou šmouhu na tvářích si sice odnesl leckdo, stejně jako spoustu zlatých třpytek ve vlasech. Především však žáci dostali bohatou výslužku, kterou si zasloužili za celoroční snahu a koneckonců i za básničky či písničky, které občas s velkou bázní nadpřirozeným bytostem přednesli.

Besídky a divadlo

10. prosince odstartovala série školních Vánočních besídek, do kterých se aktivně zapojili malí i velcí. Kromě toho se také 18. prosince uskutečnilo představení Schody do nebe - připravené žáky i pedagogy III. a VII. třídy ZŠ. Jeho obsahem byl pomyslně završen rok spojený se 150. výročím narození našeho drahého zakladatele prof. Rudolfa Jedličky. Dík za všechna představení a ostatní akce v předvánočním období!

Maturita nanečisto

12. prosince si studenti 4. ročníku Sociální činnosti mohli vyzkoušet atmosféru ústní maturitní zkoušky. Několik jejich pedagogů a vychovatelů pro ně uspořádalo v rámci videotréninku zkrácenou simulaci zkoušky z dospělosti. Vše by jim mělo pomoci co nejlépe zvládnout den, kdy to přijde naostro!

Tanec pod jedličkou

17. prosince k nám zavítali studenti a dobrovolníci, kteří navázali na dřívější projekt Vysoké školy ekonomické, aby pro naše žáky uspořádali v tělocvičně předvánoční zábavu plnou hudby, tance a her. Díky a těšíme se zase napřesrok!

TOP 15 sportovců

18. prosince v hotelu Holiday Inn vyhlásil SC JÚ Praha anketu o nejlepší sportovce ve svých řadách za uplynulý rok.

Odborná porota zvolila tuto nejlepší trojici:

1. František Serbus (atletika)
2. David Drahonínský (lukostřelba)
3. Anna Muziková (atletika)

Ve veřejně anketě zvítězili:

1.
František Serbus (atletika)

2. Anna Muziková (atletika)

3. Kateřina Cuřínová (boccia)

Oceněným i všem dalším blahopřejeme a držíme palce! Výše zmíněným především na letní paralympijské hry do Tokia 2020!

Zleva: David Drahonínský, František Serbus a Anna Muziková.

Vánoční trhy
19. prosince jsme se odpoledne a podvečer mohli na nádvoří naší vyšehradské Staré budovy plně položit do adventní atmosféry. Jako vždy nám k tomu pomohla nejen krásná výzdoba a hudba, ale i rozličné dobroty z produkce našich žáků, zaměstnanců i přátel. Kde nezažil, měl by to příště napravit!

Slavnostní oběd
20. prosince jsme společně slavnostně poobědvali štědrovečerní menu. Za výzdobu a obsluhu si veliký dík zaslouží všichni, kdo se podíleli! A pak už jen zbývalo si popřát hezké svátky a šťastný nový rok 2020! Což přejeme i my vám všem!

Dokument o Rudolfu Jedličkovi
1. ledna měl premiéru v České televizi  dokument o Rudolfu Jedličkovi, který pod vedením režiséra Zdeňka Tyce vznikal v průběhu uplynulého roku 150. výročí od narození zakladatele JÚŠ. Šlo o příjemný novoroční dárek. Díky všem, kdo se na jeho vzniku podíleli! Na snímek se můžete podívat zde
Dozvuky Vánoc
8. ledna studenti z Tapek pomyslně zakončili vánoční období v bazilice sv. Patra a Pavla na Vyšehradě. V podání sborů L'Asenzio a Imbus zaznělo Te Deum věhlasného hudebního skladatele Antonína Dvořáka za varhanního doprovodu Ondřeje Valenty. Jednalo se o úchvatný hudební zážitek, všichni si to opravdu užili.
Druhý poločas

30. ledna jsme si rozdali pololetní vysvědčení, a vstoupili jsme tak do "druhého poločasu", přestože kalendářní rok se sotva rozjel. Do obojího Vám tímto přejeme
 
HODNĚ ZDARU A ÚSPĚCHŮ!
Co nás čeká
5. 2. Den otevřených dveří
17.- 20. 2. Jarní prázdniny
26. 3. Společenský ples JÚŠ od 18.00 v Kongresovém centru Praha
Copyright © 2019 Jedličkův ústav a školy, All rights reserved.
www.jus.cz

Our mailing address is:
jus@jus.cz


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Jedličkův ústav a školy · V Pevnosti 4, Praha 2 · Prague 128 41 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp