Copy
                         UDÁLOSTI Z JEDLE


říjen 2018
Rozšíření bazální stimulace
Také máte takhle na podzim chuť najít si své hnízdo a zahrabat se do listí? U nás v místnosti bazální stimulace je to možné díky novému vybavení. Navíc v jeho pořizování budeme dále pokračovat, stejně jako ve školení našich zaměstnanců poskytujících tyto terapie. A to i díky advokátní kanceláři Konečná & Zacha s. r. o., která činnost naší organizace dlouhodobě podporuje. V letošním roce se zástupci společnosti rozhodli výši podpory dokonce ještě znásobit. Jejich důvěry si velmi vážíme. V příštím roce se tak budeme moci díky daru 100.000,- Kč věnovat rozšíření aplikace konceptu bazální stimulace u klientů. Tento osvědčený koncept péče má v rámci ucelené rehabilitace v JÚŠ významné místo. Moc děkujeme!
Inspirace pro fotografy
3. října navštívili společně účastníci foto semináře Cesta k radosti III., který pořádá Nadace Jedličkova ústavu, výstavu v Museu Kampa s názvem Cecil Beaton: fotograf královen.
Výstava poprvé české veřejnosti představila tvorbu Cecila Beatona, jednoho z nejslavnějších britských fotografů 20. století. Viděli jsme ukázky z jeho širokého portfolia. Kromě krásných fotografií britské královské rodiny to byly například fotografie celebrit jako Marilyn Monroe či Greta Garbo, módní fotografie pro časopisy Vogue a Vanity Fair a také fotografie, které Beaton vytvořil v pozici válečného fotografa během druhé světové války. Výstava byla doplněna fotografiemi kostýmů z filmu My Fair Lady, které Beaton vytvořil a za něž získal Oskara. Kromě fotografií jsme mohli obdivovat i krásný Rolls-Royce z roku 1946.
Výstava, kterou nám odborně okomentoval lektor semináře Roman Blaško, se nám velmi líbila a moc jsme si ji užili. Věříme, že nám přinese inspiraci pro naši další tvorbu.
Irena Fodorová – ředitelka Nadace JÚ
 
Pořad Klíč, ve kterém vystupuje Andrea z naší TA KAVÁRNY
3. října Česká televize odvysílala pořad Klíč, ve kterém vystupuje naše kolegyně a vedoucí tréninkové TA KAVÁRNY Andrea Šváchová. Video můžete vidět zde.
Čarodějné divadlo ve Skautském institutu
4. října proběhl od 19 hodin ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí happening Čarodějného divadla. Přítomní herci neherci prostřednictvím svého umu, čar a kouzel předvedli vrcholnou iluzi, ve které se i ti nepřítomní podíleli na společném prožití amerického snu bez růžových brýlí ve Velké Praze (konkrétně v Hostivici). Vizualizace do Skautského institutu pak proběhla zčásti také z našeho Jedlárenského divadelního sálu (viz foto). Stačilo vše vnímat srdcem (a nejen rozumem). To bylo někdy náročnější pro návštěvníky Skautského institutu neznalé našeho prostředí, protože křižovatka nejen skautů uprostřed Prahy přitahuje i řadu cizinců, kteří nezvládají naše národní rytmy (a už vůbec ne jazyk). V budoucím projektu jsme se proto rozhodli překročit svůj stín a své další vystoupení ve Skautském institutu už zkusíme tlumočit do dalšího jazyka. Naše dílo za to určitě stojí!
       
Jiří Šváb – zástupce ředitele škol a umělecký vedoucí Čarodějného divadla
Večírek Asistence
4. října se odehrál Večírek Asistence v prostorách Kasárna Karlín. Několik stovek návštěvníků během večera vidělo divadelní představení souboru Ještě chvilku, pěvecký sbor ELPIDA s Václavem Havelkou a skupiny Živé květy a Vltava. Slavnostního zahájení se zde dočkala putovní výstava fotografií Milana Jaroše pro kampaň asistujeme.cz. Akce se konala díky laskavé podpoře Nadace Jedličkova ústavu, FLEXI životního pojištění České spořitelny, Ministerstvy kultury a Hlavního města Prahy.
 
Erik Čipera – ředitel o. p. s. Asistence
Výlet Prahou
10. října pod nově opraveným Národním Muzeem odstartovala dobrodružná cesta studentů TAPek rušnými ulicemi centra Prahy. Společně se nám také podařilo nalézt klidná zajímavá místa poblíž frekventovaného Václavského náměstí. Dále naše kroky směřovaly k rekonstruovanému Staroměstskému orloji a zajímavým nečekaným zpestřením se stala zvonohra pod Jindřišskou věží.  Petr Rudolf Manoušek zde rozezvučel 57 zvonů, přičemž celý nástroj váží 22 tun. V jeho podání zazněly notoricky známé melodie.   
Miloš Vosyka – vychovatel na TAPkách
Dokončení rekonstrukcí
Na Staré budově byly plně rekonstruovány prostory sociálního zázemí v 1. a 2. patře. Úpravy se týkaly především toalet a koupelen, upravena byla i místnost pro nácvik žáků Praktických škol. Při té příležitosti došlo také k výměně „panelákových“ oken. Okna byla vizuálně sjednocena s původním historickým designem. Zároveň bylo zrušeno několik miniaturních místností a rozšířena učebna Praktických škol.

Děti z naší MŠ v ulici Sevřená se také dočkaly zbrusu nového dětského hřiště. Takže na otázku "Co děti, mají si kde hrát?" již můžeme odpovědět kladně.
Konference o rehabilitaci
12. října uspořádal Jedličkův ústav a školy u příležitosti 105. výročí svého založení odbornou konferenci Dostupnost a význam komplexní rehabilitace pro děti a mládež s tělesným postižením. Celodenní program zaplnily příspěvky osmi přednášejících, kteří se věnovali pestré škále témat – od pediatrické diagnostiky přes metody fyzioterapie a ergoterapie až po lingvistickou péči a historii rehabilitace v JÚŠ. Část vystupujících odborníků byla z našich řad, část tvořili hosté z jiných institucí a organizací.
Konference se setkala se zájmem posluchačů, kteří k nám zavítali mimo jiné také z brněnské Kociánky, českobudějovické Arpidy nebo rehabilitačního zřízení v Košumberku. Početná byla rovněž skupina studentů speciální pedagogiky z Pedagogické fakulty UK. Čestný hostem byl pan profesor Jan Pfeiffer, nestor českého rehabilitačního lékařství, který v JÚŠ působí již od 50. let 20. století! Návštěvníci si vedle přednáškového programu mohli také užít komentovanou prohlídku rehabilitačních prostor a vybavení v JÚŠ. O vydařenosti konference svědčí pozitivní zpětné vazby od účastníků, kteří dokonce navrhovali, aby Jedle takové akce pořádala pravidelně.
Den otevřených dveří
17. 10. jsme uspořádali tradiční Den otevřených dveří pro všechny, koho zajímá, jak to u nás chodí a vypadá. Jako obvykle dorazila především řada žáků ze středních odborných škol zaměřených na sociální, zdravotní a pedagogickou činnost. Přišlo i několik zájemců o studium u nás. Pro tuto skupinu připravujeme ještě speciální Den otevřených dveří 12. prosince.
Připomínka republiky
25. října jsme si vyvěšením vlajky a společným zpěvem československé státní hymny ve škole připomněli 100. výročí založení ČSR 28. 10. 1918. Setkání na schodišti napříč patry, mezi kterými stoupala vlajka, bylo vcelku působivé.
Setkání s tajemnem
Ani silný vichr neodradil studenty TAPek od předdušičkového výletu, který se uskutečnil 24.10. Zamířili k největšímu menhiru v Čechách zvaného Kamenný pastýř u Klobuk, dále k prastarému, snad tisíciletému, dubu v Peruci, u něhož se poprvé setkali kníže Oldřich a pradlena Božena. Třešínkou na dortu byla návštěva nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, kde se silný přísun léčivých energií násobil obdobím úplňku.
Miloš Vosyka - vychovatel na TAPkách
Počítačový veletrh
25. října navštívily všechny tři ročníky naší Obchodní školy v doprovodu svých učitelů a asistentů veletrh počítačových her 4games. Viděli jsme tam stolní a počítačové hry a hry na play station. Dále jsme si mohli vyzkoušet interaktivní hru „Just dance“.
Také nás zaujaly masky a železné figuríny z různých filmů, například Piráti z Karibiku. Zažili jsme v tento den také plno legrace, například když jeden student vystrašil svou spolužačku, která právě svačila, což mělo za následek její velký úlek a pád její svačiny na zem. A to ani nebyl tento student v převleku masky!
Jiné studenty, převážně studentky, zaujalo oddělení s hračkami a plyšáky.
Na tento den budeme velice rádi vzpomínat, společně jsme si ho užili a těšíme se na další zážitky ze zajímavých akcí.
Hana Chuffartová - pedagožka
 
Co nás čeká
3. 12. pořádá Nadace JÚ od 19.00 tradiční Adventní koncert v Betlémské kapli.
5. 12. Mikulášská s The Tap Tap od 18.00 ve Fóru Karlín.
11., 12. + 14. 12. Vánoční besídky našich žáků v divadelním sále školy (od 10.10 h. pro SŠ; od 10.10 h. pro ZŠ a od 14.00 pro rodiče)
12. 12. pořádáme Den otevřených dveří pro zájemce o studium v Jedli.
13. 12. Vánoční trhy – od 14 do cca 17.30 na nádvoří Staré budovy JÚŠ na Vyšehradě.
19. 12. vyhlášení nejlepších sportovců uplynulého roku z našeho Sportovního Clubu Jedličkova ústavu Praha TOP 15 – od 14.00 v hotelu Holiday Inn u Kongresového centra.
Copyright © 2018 Jedličkův ústav a školy, All rights reserved.
www.jus.cz

Our mailing address is:
jus@jus.cz


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Jedličkův ústav a školy · V Pevnosti 4, Praha 2 · Prague 128 41 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp