Copy
                         UDÁLOSTI Z JEDLE


leden - únor 2017
Záložní zdroj energie 
Od začátku ledna už naostro funguje nový dieselagregát, kterým byla vybavena naše školní budova.  V prosinci ho jeřáb umístil do prostoru mezi Novou budovou a bazénem, načež proběhla instalace a nezbytné testování. Kdo si ho náhodou ještě nevšimnul, tak cestou za plaváním nechť se příště podívá v prosklené chodbě vlevo. Díky této technické novince je zajištěn přísun elektrické energie pro oba školní výtahy v případě výpadku proudu. Věřme, že žlutý krasavec nebude mít moc práce, jsme však rádi, když je tu s námi!

 

Bronzový curling 

7.-8. ledna uspořádal Sportovní Club JÚ Praha závěrečné kolo základní části mezinárodní Eurovia ligy curlingu vozíčkářů 2016/2017. Mezi čtyřmi českými a třemi zahraničními týmy byly i dva výběry našeho klubu. Díky vydařenému závěru soutěže se nakonec družstvo SC JU Praha A vyhouplo na bronzovou příčku, když mu při vyrovnanosti bodů jen o skóre uniklo stříbro. To nakonec bral tým z Itálie za vítěznými Slováky. Tým SC JÚ Praha B sice skončil na 7. místě, předvedl však pro budoucnost nového kádru velmi nadějné výkony, kterými dokázal potrápit i favorizované soupeře. Finále ligy, které je zároveň Mistrovstvím České republiky se v Curlingové aréně Roztyly uskuteční 22.-23. dubna 2017.

Mobily míří do finále
Dlouhodobý projekt Remobil, do kterého je Jedle zapojena, se chýlí k dosažení svého prvního cíle! Společnost Retela sbírá mezi lidmi a firmami staré mobilní telefony k recyklaci a stanovila si, že až vybere 10 tisíc kusů nepotřebné elektroniky, daruje nám za každý mobil 10,- Kč na vybavení místnosti rehabilitace. Momentálně už bylo získáno 9042 přístrojů.

Mezi významné přispěvatele, kteří se k projektu přidali, patří Ministerstvo obrany ČR, které s Jedlí navázalo spolupráci i na dalších „frontách“ a ke své účasti v Remobilu napsalo toto:

Celkem čtrnáct státních podniků a příspěvkových organizací Ministerstva obrany se připojilo k projektu Remobil pořádaného ve prospěch Jedličkova ústavu a škol pod heslem „Nehoď mobil vedle, podpoř žáky z Jedle.“

Ve svých areálech podniky rozmístily celkem 50 sběrných boxů a zároveň se podílejí na propagaci akce. Ministerstvo obrany a jeho podřízené organizace se tak staly jedním z nejvýraznějších partnerů projektu.

 

„Ministerstvo obrany si váží možnosti spolupráce svých podřízených organizací s Jedličkovým ústavem, neboť stejně jako těmto organizacím ani Ministerstvu obrany není lhostejný osud lidí kolem nás. Společné projekty tak zvyšují mimo jiné i společenskou zodpovědnost, což je cíl, který budeme i nadále podporovat,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

„Naše spolupráce s Ministerstvem obrany v rámci projektu Remobil probíhá skvěle. Vstupem MO přibyl další velmi významný partner. Ceníme si toho o to více, že se jedná pouze o část ze vzájemné spolupráce, kterou jsme v loňském roce zahájili,“ řekl ředitel Jedličkova ústavu a škol Petr Hrubý.

Jen v rámci dvou organizací, a to Armádní Servisní, p. o. a VOP CZ, s. p., bylo do této chvíle vybráno více než 200 mobilních telefonů a dalších přibližně 20 kusů dalšího drobného elektrozařízení. Vše bude posléze ekologicky zlikvidováno, přičemž využitelné součásti, jako například drahé kovy, z nichž jsou některé části mobilních telefonů vyrobeny, budou dále využity.

 

Ještě dodejme, že projekt Remobil bude i po dosažení prvního cíle pokračovat dalšími fázemi, u nichž by Jedle opět neměla chybět. Děkujeme společnosti Retela, Ministerstvu obrany ČR i všem dalším, kteří se do celé akce zapojili.

Zimní školka v přírodě

23.-27. ledna vyrazil náš autobus směr  „hrad Bukvín“. Že nevíte, kde to je? To je tak, když si naše mateřinka vyjede na zimní školku v přírodě do Bukové. Statek se proměnil v hrad a pro naše nejmenší začal týden dobrodružství. Počasí bylo pravé zimní a hradní atmosféru nám zpříjemňovali i kamarádi duchové, se kterými máme spoustu legračních  a nezapomenutelných zážitků.

 

Marcela Nýčová – ředitelka naší MŠ

31. ledna dostali žáci našich škol pololetní vysvědčení.

Do druhé poloviny školního roku přejeme jim, jejich vyučujícím i všem ostatním zaměstnancům Jedle hodně zdaru a úspěchů!

Den otevřených dveří

1. února se u nás uskutečnil Den otevřených dveří. Počet příchozích byl poměrně hojný – také díky tomu, že nás navštívily dvě třídy středních škol (z Chebu a Ústí nad Labem), které exkurzi pojaly jako součást výuky odborných předmětů. Dalšími návštěvníky byli individuální zájemci o studium s doprovodem rodiny, jednotliví studenti jiných škol (Jabok, FF UK), bývalá žákyně, pracovnice SPC Štíbrova či řeholník z řádu Kapucínů, tedy vcelku pestrá společnost. Lidé se zajímali nejen o naši školní budovu, ale chodili se podívat i do dalších prostor, na Topolce to bylo například v počtu 74, na Staré budově pak 60.

K sociálním pracovnicím se k delšímu pohovoru dostavilo dalších sedm vážných zájemců, kteří zde dostali informace o tom, jak mají postupovat v případě, že k nám chtějí v dohledné době nastoupit.

Bylo příjemné slyšet, že návštěvníci zde nacházejí dobře vybavená pracoviště a vstřícný personál. Na příští reakce veřejnosti se můžeme těšit třetí středu v říjnu.

Antonín Herrmann – ředitel ZŠ a SŠ JÚŠ

TAPKy na monoski
2.-5. února jsme se drželi naší již šestileté tradice a opět jsme brázdili sjezdovky na Svatém Petru ve Špindlerově mlýně. Náš kurz monolyží trochu zaskočilo, že ubytování v OA Janské Lázně pro nás letos nebylo možné. Využíváme tedy sice stísněného, ale příjemného prostředí v sídle Centra handicapovaných lyžařů.
Sluníčko se nám sice schovávalo za mraky, ale nepršelo a to je hlavní. Lyžovali jsme, co to šlo a projeli každý kout, každou zatáčku všech sjezdovek, které se nám v areálu nabízejí. I tu černou jsme pokořili. Chvíli jsme stáli nad hranou velkého hanku. To jen aby vyzněla hloubka, do které se hodláme vrhnout. Není cesty zpět.
Do Prahy se vrací Anička Křížová, Anička Muziková, Bára Čelanská, Adéla Učňová, Štěpán Buralt, Bára Šebestová, Mirka Táborská, Ondra Šrámek, Petr Baláž a Matěj Hruška unavení, ale s krásnými vzpomínkami a hlavně, všichni v pořádku. 3. března následoval druhý turnus.
Matěj Hruška – vychovatel TAPky
Natáčení Klíče
6. února do Jedle dorazil štáb České televize, který připravoval pořad Klíč, tentokrát věnovaný tematice dětské mozkové obrny. Přestože  žáci s touto diagnozou u nás převažují, nešlo překvapivě především o ně. S tvůrci přišla mladá fotografka Martina Veverková, která má lehkou formu DMO a projevila zájem pořídit snímky několika našich středoškolaček. Do focení a natáčení se tak v roli komparzu zapojily Bára Čelanská, Anička Muziková a Monika Šimků ze sociální činnosti. Zde je odkaz na archiv pořadu.

Země lidí na sněhu

17.- 19. 2. uspořádala obecně prospěšná společnost Země lidí čtvrtý letošní turnus lyžování. „Kdo nás zná, ví, že na Lipně jsme jako doma. Zimní aktivity (lyžování na monoski a biski) jsou tak oblíbené, že tuto zimu jsme byli na horách hned čtyřikrát. Ubytováni jsme byli v samém centru všech lipenských aktivit, v bezbariérové Chatě Lanovka, ze které to bylo jen krůček na sjezdovku. Bydleli jsme ve zcela bezbariérových apartmánech, ze kterých jsme se výtahem svezli o patro níž, do útulné Restaurace Lanovka, kde o nás po celou dobu pobytu vzorně pečovali zaměstnanci zdejší kuchyně. První letošní hory jsme věnovali těm nejmenším, z nichž někteří s námi byly na horách zcela prvně, zatímco jiní jsou již zkušenými lyžaři. Další hory jsme vyrazili s rodiči, které jsme učili jízdě na monoski a biski, aby příště mohli vyrazit se svými dětmi sami. Napříště jsme vyrazili s 1. stupněm Základní školy a poslední víkend jsme na hory vzali pro změnu starší děti a mládež. Každý víkend probíhal tak, že jsme v pátek zabalili auta, naložili monoski a biski, všechny lyže, helmy, hůlky, sněhule, lyžáky, kulichy, rukavice a další vybavení, bez kterého bychom se jen těžko obešli, a vyrazili jsme na Lipno. Dorazili jsme akorát na večeři, výborně jsme se najedli a padli do postelí, abychom byli ráno co nejdříve připravení na řádění na sjezdovkách. V sobotu jsme jezdili vždy celé dopoledne. Během odpoledne jsme se věnovali odpočinkovým aktivitám, jako je jízda na bobové dráze či návštěva cukrárny. A když padla tma, užili jsme si večerní lyžování pod umělým osvětlením. V neděli jsme si zajezdili až do oběda, pak jsme vyráželi opět ku Praze. Dlouhou cestu jsme si krátili vyprávěním zážitků z celého víkendu, a i kdyby trvala ještě déle, pořád bychom si měli co vyprávět!

Jan Janyška – člen týmu Země lidí a vedoucí výchovy Topolka

Karneval ve Školním klubu
22. února odpoledne se uskutečnil v prostorách Školního klubu karneval. Účastnili se ho naši žáci i vychovatelé. Každý o sobě řekl, koho (co) jeho maska představuje. Jedna z nejoceňovanějších byla „fousatá maminka v očekávání (13. měsíc)“, ale uspěli i kostlivci, princezny, „Olaf“, kočičky, myšičky, čarodějnice a kouzelníci, přišel dokonce i šášula a klaun, pirát, motorkář, řidič autobusu, indiánka s indiánem, Bart Simpson a čokoládová hvězda. Kdo by si na všechny postavy vzpomněl, když jich bylo tolik. Některé masky byly až strašidelné… Tančilo se a dovádělo s pískátky a balónky, pily se limonády a jedly dobroty od rodičů i koupené. Moc hezky jsme se měli.
Jozef Mika – vychovatel Topolka
27. 2. Judo v tělocvičně
27. února  jsme měli na hodině tělocviku (ZTV) třetího ročníku obchodní školy dobrovolníka z Fakulty tělesné výchovy a sportu Jakuba Zachovala. Jakub se věnuje judu, a tak jsme měli dvouhodinovku s tímto sportem. Zkusili jsme pádové techniky a průpravná cvičení pro zápasení.
Lukáš Kropík- učitel
Nové vybavení od dárce

Koncem února byla na podnět kolegyň ze školy, kuchyně, ergoterapie a dalších naše jídelna obohacena o stovky speciálních ergonomických příborů, které mají masivnější držadlo a lépe se drží. Sloužit budou především našim žákům, jimž tak usnadní samostatné stravování a zároveň tak podpoří jejich soběstačnost.

Zakoupení příborů (33.795 Kč) umožnil dárce, který si přeje zůstat v anonymitě. Nejde přitom o jediné nové vybavení pro Jedli, jež v nedávné době tento donátor podpořil. Díky jeho příspěvku byl pro pracoviště fyzioterapie pořízen přístroj na lymfodrenáž (29.900 Kč) a také se spolupodílel na financování speciální polohovací židle pro žáky naší ZŠ (rozšiřující doplňky za 24.474 Kč), která díky své variabilitě najde široké uplatnění, především pro žáky s nejtěžším postižením, pro něž je obtížné zajistit vyhovující polohu během vyučování. Ta byla zároveň uhrazena i díky grantu MŠMT ve výši 39.200 Kč. Všem moc děkujeme!

 
Co nás čeká

21. 3. Sexy úterý – od 18.00 se tentokrát výjimečně v prostorách TAPek uskuteční projekce francouzského filmu Nedotknutelní a následná diskuse o tematice sexuality, vztahů a partnerství lidí s postižením.
 
24. 3. Společenský ples JÚŠ – od 18.00 v Kongresovém centru Praha - slavnostní večer plný hudby a tance, během něhož budou představeny a ostužkovány závěrečné ročníky našich středních. Vstupné 220 Kč – lístky lze zakoupit na místě nebo u školní hospodářky paní Magdy Staré (
m.stara@jus.cz).


28. 3. Turnaj ve vodním pólu -  od 12.00 do 13.40 se v našem bazénu premiérově odehraje turnaj určený všem z obchodní školy.

4. 4. Jarní trhy na Staráku – od 14.15 do 17.00 se přijďte podívat, nakupovat a mlsat na nádvoří naší Staré budovy na Vyšehradě (V Pevnosti 4).
Copyright © 2017 Jedličkův ústav a školy, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp