Copy
                         UDÁLOSTI Z JEDLE


duben 2019
Článek k narozeninám
1. dubna  uplynulo 106 let od založení Jedle. Není však překvapující, že tuto událost letos zastiňuje 150. výročí narození profesora Rudolfa Jedličky, kterou ési v průběhu roku připomínáme různými akcemi. Tak trochu u obou těchto příležitostí vyšel první dubnový den v měsíčníku Můžeš, který vydává Spolek přátel Konta Bariéry a věnuje se tematice lidí s postižením, velký článek o Jedličkově ústavu a školách. Dokonce s titulní fotografií naší studentky.
Zahraniční hosté
2. dubna v divadelním sále došlo na setkání a povídání se dvěma dobrovolnicemi z USA - Anna a Hannah. Vysokoškolské studentky, které tráví dva semestry v Praze, a „dobrovolničí“ v naší Praktické škole při předmětu vaření, si připravily prezentaci o středních školách a životě ve své domovině. Anglicky s tlumočením paní učitelky Evy Cieslarové a samotných studentů proběhla zajímavá debata o způsobu života amerických i českých mladých lidí i o inkluzi handicapovaných Američanů. Šlo tak o další z řady setkání se zahraničními návštěvníky, kterých Jedli během školního roku, a především na jaře, přivítá nemálo.
Anežský klášter
4. dubna se třída KV1 vydala na exkurzi za středověkým uměním do kláštera sv. Anežky. Největší úspěch sklidila Madona vyšehradská. Na dvoře kláštera pak žáci prozkoumali sochy od současných umělců a objekty od výtvarníka Františka Skály.
Žižkovská věž
4. dubna se 2. ročník Obchodní školy vypravil na Žižkovskou věž, kde se jim moc líbilo, a tak pozorováním Prahy a povídáním o ní strávili žáci a učitelé několik hodin!
Život je pohyb
4. dubna se podvedením pedagožky a trenérky Terezy Appelové zúčastnila skupina lidí z Jedle konference v Centru Paraple s názvem Život je pohyb. Prezentovaly se zde zájmové skupiny zprostředkovávající outdoorové aktivity pro handicapované. Zazněla zde spousta zajímavých tipů ohledně konkrétních sportovních aktivit i ohledně osobní asistence právě při sportu. Kromě bohatého přednáškového programu došlo také na výstavu sportovních kompenzačních pomůcek a tematické workshopy. Každý si mohl vybrat dle svého gusta a načerpat inspiraci pro další aktivity, kterých i my v Jedli nabízíme spoustu.
První vystoupení
Kdo zná Honzu Sokolíka, našeho studenta Sociální činnosti, jistě ví, jak miluje hru na heligonku. Není proto divu, že v jedné školní „slohovce“ zavzpomínal na svoje první veřejné vystoupení. Jeho vyučující českého jazyka, Alena Němcová, nám s jeho souhlasem práci poslala ke zveřejnění. 
„Jednoho dne jsem dostal zajímavou nabídku zahrát si na heligonku v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Třeboni. Rodiče se tehdy báli, mysleli si, že na to, abych někde vystupoval, je ještě brzy a pokoušeli se mi nabídku rozmluvit. Se svým snažením ale neuspěli.
A tak přišlo očekávané pondělí plné napětí a obav.
Ten den byl o to napínavější, protože teprve den předtím jsme se vrátili z dovolené z Chorvatska. Obávali jsme se, že nebudeme stíhat, že se stihneme vybalit a nachystat se na večer. A vůbec, zda to všechno nebude jeden velký trapas.
Od rána, s heligonkou v ruce, jsem přemýšlel, jaké písničky v divadle zahraju. Nakonec vyhráli dva nejznámější české valčíky „Na Pankráci a „Stavěli tesaři“.
Celý den jsem měl zvláštní pocit. Těšil jsem se a zároveň se i trochu bál.
Můj strach se mžikem rozplynul, když mě vyvezli na pódium divadla. Vyzval jsem publikum, aby si zapívali se mnou, pokud budou chtít.
Jakmile se ozvaly první tóny, z publika se ozval hlasitý sbor. Všichni, kteří znali slova, se přidali. V tu chvíli všechen strach zmizel. Svůj výstup jsem si užíval.
Nejlepší na všem byl hlasitý aplaus nakonec. Několikrát jsem se musel na pódium vrátit a někteří se dokonce dožadovali další písně. Byl jsem šťastný a na vrcholu blaha.
Druhý den jsem z rozhlasu uslyšel reportáž o vydařeném vystoupení mladíka na vozíku. Krátce po odvysílání reportáže se mi ozval jeden terapeut, který chtěl se mnou navázat spolupráci. Nabídl mi pomoc, abych se ve hře na heligonku mohl rozvíjet dále.
Nyní jsme s terapeutem Markem nejlepší kamarádi. Cvičíme spolu nejen hru na heligonku, ale i tělo.
Je to ten nejlepší kamarád na světě.“
Výprava mezi Kelty
9. dubna se skupinka dvou tříd (VI. B a 7. třídy) vydala na výlet do Dolních Břežan, kde na nás čekal úžasně připravený program „Keltové na Závisti i jinde“. Po příchodu nás čekala přednáška lektora, doprovázená bohatou obrázkovou prezentací. Po chvilce občerstvení následoval aktivní program, při kterém si žáci vyzkoušeli razit mince, tkát na stavu či odemknout tehdejší dřevěný zámek. V závěru programu jsme pak shlédli zajímavou 3D projekci o pravěku na Závisti v tzv. CAVE. Tento báječný výlet vřele doporučujeme – všichni jsme si ho náramně užili!
Kateřina Nová – třídní učitelka
Návštěva koncertu
9. dubna jsme navštívili se studenty z ubytovacího zařízení TAP koncert sesterské dvojice Lenky Počtově a Moniky Obermajerové, které se pojmenovaly Le´HarMonja, společně s jejich hostem Eliškou Broeckolové s mandolínou. Vystoupení se uskutečnilo v kostele Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Harmonické tóny zněly celým tělem a vybízely ke zpěvu. Prožili jsme společně hluboký duchovní zážitek.
Miloš Vosyka - vychovatel
Výlet do Techmánie v Plzni
10. dubna jela naše třída s třídami Praktické školy PŠ 1. Z a PŠ 2. D na výlet do plzeňské Techmánie. Když jsme tam přijeli, tak jsme se nasvačili. Pak nás čekala prohlídka vystavených věcí.
Zkoušeli jsme tam, na jakou stranu se točí vír. Viděli jsme tam staré vlaky a tramvaje i nové tramvaje v malé velikosti. Byl tam také jeden velký vlak. Dále jsme zkoušeli, kolik vidíme do strany, jaké mají uvnitř tělo živočichové i lidé, měli jsme po přemýšlení zjistit, kde je uložená věc. Byla to malá gumová žába. Potom jsme zkoušeli, jakou máme rychlost naší ruky a pak kuličku v bludišti. Ta se moc líbila Petrovi.
Potom už jsme museli jít na oběd, abychom se stihli naobědvat. Po obědě jsme už jeli zpět do Jedle. Výlet se mi moc líbil a doporučila bych ho těm, kteří se zajímají o vědu a techniku.
Za třídu PŠ 3.Z Bára Reiterová
Maturity a přijímačky
10. dubna začal písemnými slohovými pracemi maturitní maraton pro žáky, učitele a asistenty ze Sociální činnosti. V dubnu ještě následovaly státní písemné didaktické testy z češtiny a angličtiny. K úspěšnému završení zkoušek z dospělosti během květnového ústního kola držíme palce!
A zároveň se těšíme na nové středoškolské studenty, kteří k nám v dubnu úspěšně složili přijímací zkoušky.
Jarní trhy
11. dubna se na nádvoří naší Staré budovy na Vyšehradě uskutečnily tradiční Jarní trhy. V rozličných stáncích zde nabízeli svoje výrobky naši žáci, zaměstnanci i absolventi. Nechybělo pochopitelně ani občerstvení. Díky všem, kdo se ujali organizace celé akce!
Odborné exkurze a prezentace
V rámci praktické přípravy navštívili studenti I. a II. ročníku maturitního oboru Sociální činnost v měsíci duben dvě pracoviště. Začátkem měsíce to byla obecně prospěšná společnost Pohoda. Organizace nabízí sociální služby dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením - např. chráněné bydlení, osobní asistenci a denní stacionář.
Na závěr měsíce jsme strávili dopoledne na návštěvě v Domově Laguna Psáry, který zaměřuje své celoroční, týdenní a denní služby na klienty s mentálním postižením od 3 let až do stáří. Na závěr prohlídky jsme neodolali zastavit se, nakoupit a ochutnat výrobky v pekárně, která je součástí Laguny. Do jejího provozu jsou zapojeni pracovníci se zdravotním znevýhodněním, klienti služby chráněného bydlení.
Poslední dubnový den prezentovali žáci III. ročníku SČ své individuální odborné praxe. Spolužáci z nižších ročníků a pedagogové tak dostali možnost krátce nahlédnout do různých organizací sociálního a pedagogického zaměření. Samotné praxe se uskutečnily v měsíci březenu a studenti sbírali zkušenosti v Pražské organizaci vozíčkářů, Mateřské speciální škole Sluníčko v Praze, Dětském rehabilitačním centru Zvonek v Kladně, Pohodě o.p.s., nebo Domově ve Vraném.
A abych nezapomněla, pozadu nezůstala ani děvčata z posledního ročníku Obchodní školy, která v dubnu prezentovala své odborné praxe na ÚP Plzeň, ZŠ na pražském Proseku a v rodinné firmě se zaměřením na zpracování masa. Prezentace i exkurze se moc povedly a za to svým žákům moc děkuji.  
Eva Völflová - pedagožka
Vstupenky do ZOO
16. dubna přišla paní Lucie Smržová a za firmu OK System nám předala dar ve formě předplacených vstupenek do ZOO Praha. Vstupenek je 120 ks a platí půl roku, takže se dostane skoro na všechny naše studenty. Moc děkujeme a těšíme se!
Finále v režii Jedle
20.-21. dubna během Velikonočního víkendu proběhlo v Praze na Roztylech Mezinárodní mistrovství ČR v curlingu vozíčkářů. Tento turnaj náš Sportovní Club JÚ Praha nejen pořádal, ale také výsledkově zcela ovládl. Obě družstva Jedle se totiž probojovala až do finále, kde v bratrovražedném souboji zvítězilo poprvé v historii „Béčko“, když porazilo tým „A“ poměrem  10:5. Třetí místo obsadil tým SK Nové Město nad Metují, který během turnaje senzačně porazil favorizované Slovensko, čímž podtrhnul úspěch českých klubů v tomto ročníku. Jeden z členů bronzového družstva pracuje u nás v Ta Kavárně, takže jsme svým způsobem měli zástupce i v těchto řadách. Článek z Aktuálně.cz o MMČR 2019 najdete zde.
Návštěva Vítkova
24. dubna jsme navštívili Národní památník v Praze na Vítkově. Už z dálky jsme měli možnost vidět monumentální komplex, jehož dominantou je socha Jana Žižky na koni. Účelem návštěvy bylo prohlédnout si památník, ale také navštívit výstavu, která byla zaměřena na historické mezníky v dějinách Československa. Viděli jsme slavnostní sál, kde se konají různé vojenské ceremonie, nebo prezidentský salonek. Exkurzi jsme tradičně zakončili v kavárně, z které jsme měli nádherný výhled na Prahu.
Studenti třídy S2
Co nás čeká
31. 5. – 2. 6. Mezinárodní turnaj v boccie pořádaný naším sportovním clubem za účasti řady sportovců z Jedle – místem konání je hala Jedenáctka na pražském Chodově.
4.-5. 6. Ústní maturity (kromě toho během celého června ještě řada závěrečných zkoušek na nematuritních středoškolských oborech v Jedli)
5. 6. Kopačky Rudy Jedličky – od 14.30 začíná na travnatém hřišti u školy tradiční interní fotbalový turnaj.
8. 6. Koloběžka den – sportovně-charitativní akce pořádaná Nadací Jedličkova ústavu na Vítkově. Program najdete zde.
12. 6. výlet do harrachovské vily profesora Jedličky
26. 6. Prázdniny nanečisto – sportovně-zábavní den pro žáky z Jedle i mimo ni
Copyright © 2019 Jedličkův ústav a školy, All rights reserved.
www.jus.cz

Our mailing address is:
jus@jus.cz


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Jedličkův ústav a školy · V Pevnosti 4, Praha 2 · Prague 128 41 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp