Copy
Share
Forward
Share


CÂȘTIGĂTORII PREMIILOR AFCN 2020

 
În cadrul unui eveniment care a adus împreună, după o lungă pauză, artiști, manageri și lucrători culturali, au fost decernate premiile AFCN pentru anul 2020. Gazdele serii, jurnaliștii Adela Greceanu și Matei Martin, au prilejuit audienței întâlnirea cu cele 50 de nominalizari, o mare diversitate de proiecte ce au ca numitor comun susținerea creativității și deschiderea către audiențe noi.

Premiile au fost acordate ca o predare simbolica de ștafetă, de către membrii juriului, la categoria la care au fost premiați în anul anterior. Lor li s-au alăturat Iulia Popovici, Secretar de Stat în Ministerul Culturii și Horea Avram, președintele Consiliului AFCN. 

Cele zece organizații câștigătoare sunt:

•    Premiul pentru rezistență în cultură – se acordă unei organizații care continuă să-și desfășoare activitatea de peste 10 ani contribuind la configurarea scenei culturale;
Fundația ARTeast (Tg. Mureș)

•    Premiul pentru activare culturală în relație cu spațiul public – se acordă unei inițiative ce activează participativ memoria colectivă și valorizează identitatea locului;
Asociația GASPAR, BALTHASAR & MELCHIOR (Sat Piscu, jud. Ilfov) pentru proiectul MUZEUL/ATELIER ȘCOALA DE LA PISCU: patrimoniu, concept și expunere 

•    Premiul pentru activare interdisciplinară – se acordă unei inițiative care a implicat colaborarea dintre artiști și/sau specialiști din diverse medii și domenii creative sau de cercetarea umanistă;
Asociația SIMULTAN (Timișoara) pentru Festivalul Simultan 2020

•    Premiul pentru comunicare și mediere culturală – se acordă unui proiect care a vizat promovarea rolului culturii în modelarea societății, formarea de noi categorii de public și/sau dezvoltarea de audiențe;
Asociația RECIPROCA (Cluj-Napoca) pentru proiectul Linia ferată Salva-Vișeu: Atunci și acum 

•    Premiul pentru incluziune socială și dialog intercultural – se acordă pentru o inițiativă culturală care a implicat grupuri minoritare și/sau categorii defavorizate;
Asociația O2G / OFENSIVA GENEROZITĂȚII (București) pentru proiectul „Lucrător universal” – intervenție culturală pentru dialog social 

•    Premiul pentru adresarea către publicul tânăr cu acces limitat la cultură - se acordă unei organizații care a derulat proiecte culturale în zone cu infrastructură culturală precară, cu alocări bugetare pentru cultură mici, cu un consum cultural redus și cu un sector cultural non-profit slab dezvoltat.
Asociația CULTURĂ’N ȘURĂ (București) pentru proiectul Teatru pe uliță 

•    Premiul pentru soluții inovatoare în promovarea patrimoniului – se acordă pentru contribuția la promovarea patrimoniului cultural prin activarea creației contemporane, a noilor medii și/sau prin activarea participativă;
Fundația TRANSILVANIA TRUST (Cluj-Napoca) pentru proiectul Tabăra de restaurare pentru păstrarea meseriilor tradiționale de construcție 

•    Premiul pentru activarea patrimoniului imaterial – se acordă unei inițiative care a adus în actualitate și a făcut relevant pentru societatea contemporană patrimoniul imaterial, punându-i în valoare resursele identitare;
Asociatia Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului (București) pentru Dicționarul multimedia al teatrului romanesc 

•    Premiul pentru promovarea culturii scrise – se acordă pentru proiecte menite să stimuleze apetitul pentru lectură, pentru explorarea, înţelegerea și interpretarea textului scris.
Asociatia ART NO MORE (București)  pentru proiectul Zilele SOFIA NĂDEJDE / ed. a III-a 

•    Premiul pentru cooperare culturală internațională – se acordă unei inițiative care a activat colaborări și parteneriate internaționale și a prilejuit întâlnirea publicului român și străin cu artiști/producții artistice actuale. La această ediție premiul a fost acordat ex aequo.
Asociația ROKOLECTIV (București) pentru proiectele ROKOLECTIV 2020
Asociația TANGAJ  DANCE (București) pentru Bucharest International Dance Film Festival – BIDFF / ed. a 6-a

Prezentare proiectelor este disponibilă online, în catalogul Galei la adresa: www.afcn.ro/premiile-afcn-2020.html
 
BULETIN INFORMATIV PROIECTE COFINANȚATE DE AFCN
24-30 MAI 2021
APEL DESCHIS: LABORATOR DE RE-GENERARE DIGITALĂ PENTRU ARTELE PERFORMATIVE
Când: 11 iunie
Cine: Centrul de Teatru Educațional Replika
MONO.BODIES
Când: 24-31 mai
Unde: E T A J artist-run space
Cine: Asociația Macaia
KINOSAGA
Când: 28 mai - 1 iunie
Unde: Palatul Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta-Turnu Severin
Cine: Asociaţia ENKIDU
THERE ARE DREAMS THAT WALK WITH US IN OUR SHADOWY REALITY
Când: până pe 1 iulie
Unde: Rubik
Cine: Federația Fabrica de Pensule
TRANZIT VISUAL LAB
Când: până pe 17 iulie
Unde: Casa Tranzit
Cine: Fundația Tranzit
APEL DESCHIS: REZIDENȚA FEMART 2021
Data limită: 30 iunie
Cine: Asociația Română a Femeilor în Cinema (ARFC)
CARAVANA DE BASM ÎN OLTENIA DE SUB MUNTE
Când: până în luna iunie
Cine: De Basm – Asociația Scriitorilor pentru Copii și Adolescenți din România
SECRETE DE FAMILIE
Cine: Asociația Art No More
TMcult® - CRITICĂ ȘI JURNALISM DE ARTĂ
Când: până pe 30 mai
Cine: Asociația Culturală Contrasens
TMcult® - MEDIERE CULTURALĂ ȘI COMUNICARE A CULTURII
Când: până pe 30 mai
Cine: Asociația Culturală Contrasens
ON THE NATURALNESS OF THINGS. MAIA ȘTEFANA OPREA
Cine: Asociația pentru Cultură şi Arte ARBOR
COLABORATORY
Când: până pe 27 mai
Unde: Boderline Art Space 
Cine: Boderline Art Space 
PANORAMA. NICU ILFOVEANU
Când: până pe 5 iunie
Unde: Galeria Artep, Iași
Cine: Asociația Galeria Artep
ÎNSCRIERI: NEW DRAFT
Data limită: 15 iunie
Cine: Asociația Culturală Control N
MUZEU-ATELIER ȘCOALA DE LA PISCU
Unde: sat Piscu, județul Ilfov
Cine: Asociația GASPAR, BALTHASAR & MELCHIOR
ÎNSCRIERI: RETREAT DANS-WANDERER
Data limită: 30 mai
Cine: Fundația Gabriela Tudor
LANSARE DE CARTE: MATEI BEJENARU - „PRUT”
Când: 26 mai
Unde: Spațiul cultural hibrid Art+Design
Cine: Asociația PEPLUSPATRU
#CONCERTE'N SAT
Când: 24, 26 și 27 mai
Unde: Comuna Uivar, Timiș și Comuna Vinga, Arad
Cine: Asociația Culturală Timorgelfest
CONCURS: CĂRȚI TATUATE
Data limită: 15 iunie
Cine: De Basm - Asociația Scriitorilor pentru Copii și Adolescenți
TEATRU RADIOFONIC: POVEȘTI ADEVĂRATE SAU INVENTATE
Când: 25 mai
Cine: MiniREACTOR
TEATRU RADIOFONIC: O GHEARĂ DE AJUTOR
Când: 27 mai
Cine: MiniREACTOR
IDENTITĂȚI FRAGILE
Când: până pe 4 iulie
Unde: Rezidența BRD Scena9
Cine: Rețeaua Națională a Muzeelor din România
FORWARD DIVING INTO THE INHABITED CORE OF A TINY SPOTLIGHT
Când: până pe 22 iunie
Unde: MATCA artspace 
Cine: Asociația Silver Screen
NUNTĂ, BAL, SPITAL. GIULIANO NARDIN.
Cine: Asociația pentru Cultură şi Arte ARBOR
APEL DESCHIS: EDUDOC
Data limită: 31 mai
Cine: The Studio
CINECLUB ONE WORLD ROMANIA: JEAN MIHAIL
Când: până pe 25 mai
Cine: One World Romania
SPEAK /SPI:K/ IMPROVIZAȚIE LA ȘCOALA DE PANIFICAȚIE
Când: până în luna noiembrie 
Cine: Asociația Littleimpro
I FEEL SOMETHING, DON'T KNOW WHAT
Când: până pe 5 iunie
Unde: ArtEncounters
Cine: Fundația Art Encounters
VATRA LUMINOASĂ, MODELUL ORAȘELOR-GRĂDINI DIN BUCUREȘTI
Când: până pe 30 iunie
Unde: Institutul Cultural Român de la Paris 
Cine: ​Asociația IDEILAGRAM
ÎNSCRIERI: LINII SONORE. ATELIER DE TEATRU SONOR
Data limită: 5 iunie
Cine: Asociația Culturală REPLIKA
ROCULTURAL
Când: până în luna mai
Cine: Asociația Lume Bună 
ȘCOALA DE LECTURĂ LEGE ET IMPERA
Când: până în luna iunie
Cine: Asociația Culturală Vis-à-Vis
Copyright © Administrația Fondului Cultural Național






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
AFCN · Str. Barbu Delavrancea nr. 57 · Sector 1 · Bucharest 011354 · Romania

Email Marketing Powered by Mailchimp