Copy

Neuralink ve Kafamıza Çip Çaktırmak

Beynimize kimse dokunmamalı


Beyne çip takılması konusu, çok uzun yıllardır teknoloji popülistlerini, futuristleri ve komplo teorisyenlerini meşgul ediyor.


Bir taraf, gelecekte insanlığı en müreffeh seviyelere taşıyacağını hararetle savunurken, diğer taraf kıyamet alameti olabileceği görüşünde.


Ancak henüz ortada kayda değer bir ürün, ya da AR-GE sonucu olmadığı için, gürültü sürecek gibi duruyor.

Elon'un Domuzları

elon-musk


Mesela geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan konusu, Elon Musk’un dört yıllık Sinir Bilim şirketi Neurolink’in bir domuzun beynine yerleştirdikleri implantı, çevrim içi bir etkinlikle tanıtmasıydı.


Buna ürün tanıtımı dense de, henüz ortada kimsenin Neuralink'ten satın alabileceği veya kullanabileceği bir şey yok.


Ortada olan sadece bir takım spekülatif tıbbi iddialar ve sadece hayvanlar üzerinde test edilen süper yoğun bir elektrot teknolojisi mühendisliği.


Bu haftaki makalemizde Neurolink ve BCI (Beyin Bilgisayar Arayüzü) teknolojisini inceledik. Durum pek de Elon Musk’un söylediği gibi değil!
 

Neuralink İncelemesi: Kafanıza Çip Çaktırmaya Değermi ?


Daha Çok Veri, Daha Çok Sağlık (mı?)

 

amazon-halo-bileklikVeriye ait bağımlılık, şirketlerin açlığı sürüyor. Şimdi de Amazon, stres seviyenizi sesinizden tespit edebilecek ve vücudunuzda 3 boyutlu tarama yapabilen yeni takip bilekliğini takmanızı ve beraberindeki uygulamayı kullanmanızı istiyor.


Çok kısa süre öncesine kadar, görece daha basit cihazlarla, adım sayımızı, nabzımızı, kaç kalori yaktığımızı vs. tespit ediyorduk. Çok da hoşumuza gidiyordu.


Şu anda ise bu tür aletler, bize ve doktorlarımıza her türlü sağlık verimizi ulaştırıp, hastalıkları hasta olmadan tespit edebilmeyi vadediyor.


Giyilebilir sensörler ne zaman hasta olacağımızı söyleyebilir I Standford University


Bu tür teknolojiler, “Sağlığımızla ilgili ne kadar çok veri toplanırsa, sağlıklı olmamıza o kadar çok yardımı dokunur” fikrinden hareket ediyor.


Bu fikir doğru olmakla birlikte, pek de fazla üstünde konuşulmayan bir konu var:

İnsanlar, elde ettikleri bunca sağlık verisiyle ne yapacaklarını bilmiyorlar.


Yani, sürekli ekrandan izlenen kalp atış hızları ile, uyku süreleri ile veya stres seviyeleri ile nasıl başa çıkılır bilinmiyor.


Bu teknolojileri sunan şirketler de durumun farkında ve artık geliştirecekleri ürünlerde elde edilen verilere göre, yorumlayarak bir öneri sunmayı hedefliyorlar.


Ancak sorun şu ki, bu cihazların topladığı verilerin her zaman doğru olduğu konusu henüz açık değil.


Dolaysıyla, sürekli kalp EKG çeken bir cihazın sonuçları, anksiyeteden muzdarip bir çok insanın, doktor muayenehanelerine hücum etmesine neden olabilir.


Doktorlar EKG çeken saatten neden endişeleniyorlar? I The Verge


Uzun sözün kısası, bu tür bir teknoloji satın almayı düşünüyorsanız, gerçekçi bir şekilde, bundan ne gibi bir fayda elde edebileceğinizi düşünün.


Ne kadar uyuduğunuzu bilmek veya Amazon'un stres seviyenizi sesinizin tonundan tahmin etmesi faydalı olacak mı?

Vücudunuzla ilgili bilgileri gönderdiğiniz şirkete güveniyor musunuz?
 

Atatürk Dünya’nın Gelmiş Geçmiş En Büyük Lideridir

 

Bu haftanın bir diğer önemli olayı da 30 Ağustos Zafer Bayramıydı.


Ulu önderin başardığı şeyi bütünüyle tarif edebilmek çok zor. "Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu" yada "Kurtuluş Mücadelesini kazandı" denilebilir elbette.


Ancak bu tanımlar, savaş ortamı içinde, vizyonerlik, sosyal mühendislik, yüksek ahlak gibi parametreleri, politik ve askeri zekayla nasıl birleştirdiğini idrak etmek için kuru kalır.


Bunun için, Büyük İskender'den, Cengiz Han'a, Abraham Lincoln'den, Napolyon'a kadar bütün liderin, bilimsel ölçme yöntemleri ile değerlendirildiği bir kaynağı sizinle paylaşmak istiyorum.


Atatürk’ün neden Dünya’nın en büyük lideri olduğuna dair bilimsel bir araştırma. I Youtube


Ve araştırmanın kitabı:


"King Of The Mountain" Yazar: Arnold M. Ludvig I Amazon


Her Cuma Zevkli, Bilgilendirici ve Geliştirici Bir E-Posta Alın

 

Her zaman internette doğru ve gerçek bilgi bulmanın zorluğundan söz ediyoruz. Özellikle ülkemizde herhangi bir konuyla ilgili doğru kaynaklara  ulaşabilmek çok zor.


Rafineri, bu anlamda Web'den özenle seçilmiş sağlık, kariyer, pozitif psikoloji ve kişisel gelişim makalelerini rafine edip, Türkçeleştirerek linkleriyle birlikte  abonelerine sunuyor.


Üstelik ücretsiz! Spam, reklam, satış baskısı da içermiyor. Mutlaka abone olmanızı öneririm.

rafineri.org


Çevrim içi Linux Eğitimi Çok Yakında Başlayacak

 

Bitirirken, bir de müjde vermek istiyorum. Bir süredir hazırlıklarını sürdürüdüğümüz Linux Basic eğitimimiz, tamamlanmak üzere.
 

Önümüzdeki haftalarda buradan, giriş şifrelerinizi alacaksınız. Eğer başka arkadaşlarınıza da haber vermek istiyorsanız, bu maili forward ederek abone olmalarını sağlayabilirsiniz.


Görüşmek üzere,

Açık Kaynak Fikirler

Bize Üye Olun
Facebook
Twitter
Link
Website
Copyright © 2020 Açık Kaynak Fikirler, All rights reserved.

E-postaların geliş şeklini değiştirmek istermisiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilirsiniz veya Listeden çıkmak istermisiniz.

Email Marketing Powered by Mailchimp