Copy
E-bülten #39: 


Doğu ile Batı Arasındaki Çatlak Derinleşiyor
 

 

Teknoloji firmaları, ABD-Çin ayrımında çalışmanın giderek zorlaştığını düşünüyor. Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki iklim kötüleşmeye devam ediyor, ve sonucunda kullanıcılar en yüksek maliyetleri ödemek zorunda kalıyorlar.

Trump Hükümeti'nin, iddia ettikleri siber güvenlik endişeleri nedeniyle, Amerikan uygulama mağazalarından TikTok ve WeChat'i kaldırma emri, Çin’in yeni nesil küresel teknoloji şirketlerini inşa etme çabalarına doğrudan bir meydan okumaydı.

Çatışmanın merkezinde son derece kişisel politikalar var. Her iki uygulama da, başkan Xi Jinping'in iyi niyetiyle Çin'de ayakta kaldı. Fakat bu uygulamaların ABD'de yaşayabilmesi sadece Başkan Donald Trump'ın ellerinde.

Sosyal ağların neredeyse tamamı ABD kökenli, ve veriler Cloud Act sayesinde Dünya'nın neresinde tutulursa tutulsun, ABD erişimine açık.

Önümüzdeki yıllarda ABD ve Çin arasındaki rekabet, son kullanıcıları çok ciddi etkileyecek gibi görünüyor. Internetin Batı ve Çin arasında bölünmesi dahil, birçok kötü olasılık bizleri bekliyor gibi görünüyor.
 


Haberler ve Yeni Şeyler

 

Teke tek toplantılarda neler konuşmalıyız?

Bir ekip yönetiyorsanız, ekibinizle haftalık ve aylık düzenli toplantılar yapmanız gerekir. Ayrıca, ekibinizin üyeleriyle,  periyodik olarak birebir de konuşmalısınız.

Alttaki görsel, bu tür bir toplantıda konuşulması gereken konuları çok güzel özetlemiş:

 


Microsoft 2 yıllık su altı denemesini sonlandırdı


Yapılan testin ilk sonuçlarına göre, sunucularla dolu silindir, geleneksel bir veri merkezine göre daha düşük bir arıza oranına sahip.

Konteyner ile su altına inen 855 sunucudan sadece sekizi başarısız oldu.
 

Microsoft'tan "Project Natick" projesine liderlik eden Ben Cutler, "Sudaki başarısızlık oranımız karada gördüklerimizin sekizde biri" diyor.

Ekip, daha yüksek güvenilirliğin, gemide hiç insan olmaması ve kapsüle oksijen yerine nitrojen pompalanması ile bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Bu tür konuların test edilmesi çok güzel, ancak elde edilecek sonuçların marketing dışındaki verilerinin de insanlarla paylaşılması gerekli. Kişisel olarak "Project Natick" in bir marketing çalışması olduğunu düşünüyorum.

Çalışma sonucunda hangi tip sunucuların su altına indirildiği, sunucuların üzerinde kullanılan yazılımların yaklaşık ne kadar yük yarattıkları bilgileri paylaşılmadı.

Bu durumda bu çalışma bir çoğumuz için, sadece çalışır durumdaki 855 sunucunun su altında 2 yıl bekletilmesinden ibaret.
 


Teknolojide Öne Çıkanlar

 

Canlı bir not defteri ister misiniz?

 

Jupyter notebook, genelde veri bilimi ve makine öğrenmesi ile uğraşanların çok kullandıkları bir platform.

Ben de Linux ve Python eğitimleri verirken zaman zaman kullandım. Açıkçası sunduğu canlı arayüz, çok faydalı ve alışkanlık yaratabilecek bir uygulama. 

Jupyter notebook Yazılım'ı, canlı olarak csv dosyalarınız ile oynayabilme ve grafikler yaratabilime olanağı sunuyor. Bunun üretkenliği kesinlikle arttırdığını düşünüyorum. 

Nasıl kurup kullanabileceğinize buradan veya buradan erişebilirsiniz.


 


Kaos Mühendisliği, Netflix'in Kaos Maymunu

 
Kaos Maymunu
 

Netflix 2008 yılında tüm servislerini AWS'ye (cloud) taşıma kararı aldı. Bu göç ile ilgili yazılmış güzel bir yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

Greg Orzell bu taşıma gerçekleşirken, kasıtlı olarak Netflix müşterilerinin kullandığı sırada  platformu arızalandırmaya karar verdi. Bu yolla, müşterilerin hala hizmet alıp alamadığını görmek istiyordu.  

Amaç, arıza olmadığını varsayan bir geliştirme modelinden, arızaların kaçınılmaz olarak değerlendirildiği bir modele geçmekti.

Böylece yazılımı geliştirenleri, oluşacak problemlere rağmen, platformun hala hizmet vermeye devam etmesini sağlayacak şekilde tasarım yapmaları konusunda yönlendirdi.  

"Netflix'te özgürlük ve sorumluluk kültürümüz, mühendisleri kodlarını belirli bir şekilde tasarlamaya zorlamamıza neden oldu.

Bunun yerine ekiplerimizi, sunucu nötralizasyonunun yarattığı sorunları izole ederek, altyapı dayanıklılığı kavramı etrafında hizalayabileceğimizi keşfettik.

Bir sunucuyu rastgele seçen ve olağan çalışma saatleri boyunca onu devre dışı bırakan bir program olan Chaos Monkey'i yarattık.

Bazıları bunu çılgınca bulacak, ancak bir olayın rastgele meydana gelip gerçekleşmediğine güvenemedik." - Greg Orzell 


 

Bu, günümüzde çok sıklıkla duyduğumuz DevOps teriminin gerçek hayatta ilk kullanım örneklerinden biridir. Görüldüğü gibi burada, geliştirme yapanlar(Dev) ile geliştirilmiş platformları çalıştıranlar(Ops), sorunu birlikte çalışarak çözebiliyorlar. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz hazırladığımız SRE makalemizi okuyabilirsiniz.

Başka Şeyler

Dergi: New Scientist 


Size bilimsel, fakat çok fazla teknik bilgi ve rakamlara boğmayan bir dergi önermek istiyorum: New Scientist

Dergi,1956 yılından beri bilimsel yayın yapıyor. Ülkemizde uzun yıllardır yayınlanan Bilim Teknik Dergisi'ne de esin kaynağı olduğunu düşündüğüm, oldukça köklü bir yayın. 

Maalesef Türkçe sürümü bulunmuyor, ancak önemle takip etmenizi öneririm.

Dergiyi buradan inceleyebilirsiniz


Dizi: The Third Day


Jude Law çok tekinsiz bir dizide oynamış. Dizinin mekanı ve olaylar sizi bir rüya/kabus içine alıyor sanki. Bu tür gizem/gerilim sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. Türü sevmeyenler de mutlaka ilk bölümü izlemeli, ilgi çekici olabilir.

Üyelerden İş ilanları

Sistem Mühendisi - Eurotec-Ep

Teknik gereksinimler
Office365 & Teams, VMWare vSphere ESXi 6.5 , Fortigate Firewall, Dell/Cisco Switch, Active Directory, DNS, DHCP, NPS, File Server, Aruba, Unify Wi-Fi, Windows 10, 2008R2, 2016, 2019 konularında Yönetim tecrübesi ve Son Kullanıcı desteği.
Opsiyonel yetenekler
MS SQL yönetimi, temel admin tasklar, backup,restore,shrink vs), Veeam Backup + Cloud Replication, ISO27001 bilgisi ve uygulamış olması, IP PBX Telefon sistemi yönetimi (3CX Santral, Cisco SPA525G2 telefonlar, softphone pc üzeri yazılımlar), CCTV Camera Sistemleri yönetimi

ilgilenenler murat.karatekin@eurotec-ep.com "Murat Karatekin" ile irtibata geçebilirler.

Sizde açık pozisyonlarınız için ilan gönderebilirsiniz, İlan göndermek için: ilan@acikkaynakfikirler.com adresine, 150 karakter'i aşmayan iş ilanınızı gönderebilirsiniz.
(**haftalık maksimum 2 ilan yayınlayabiliyoruz, önce gelen ilanlar yayınlanacaktır)

Görüşmek üzere,

- Şenol
Açık Kaynak Fikriler

Bültenimizi beğendiyseniz, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bize Üye Olun
Copyright © 2020 Açık Kaynak Fikirler, All rights reserved.

E-postaların geliş şeklini değiştirmek istermisiniz?
Tercihlerinizi güncelleyebilirsiniz veya Listeden çıkmak istermisiniz.

Email Marketing Powered by Mailchimp