Copy
Marcový newsletter prináša novinky týkajúce sa programu, dve pozvánky na podujatia financované z programu, výsledky najnovšieho eurobarometru a zaujímavý rozhovor s najlepším starostom sveta. 

EKB newsletter marec 2017

10. marec 2017

Verejné konzultácie k programu

Keďže jedným z cieľov programu EpO je aj propagácia EÚ nástrojov priamej demokracie. Sú tri a to: európska iniciatíva občanov, občianske fórum a verejné konzultácie. Verejné konzultácie k programu EpO 2014-2020 nájdete na web stránke EKB. Preto zapojte sa! Trvá to menej ako 15 minút. 
 

Prevádzkové granty pre občianske združenia a think-thanky - tohtoročná uzávierka

Rok 2017 je rokom uzávierky pre podávanie žiadostí o prevádzkové granty na tri roky (2018-2020). Žiadať môžu občianske združenia pracujúce s európskou pamäťou (históriou 20. a 21. storočia) a občianskymi témami s partnerstvami vo viac ako 12 krajinách EÚ. Termín uzávierky bude známy v auguste tohto roku. Očakávaný termín je 1. október 2017 do 12h. Viac informácii o prevádzkovom grante z programu Európa pre občanov nájdete tu. Chcete vedieť viac? Kontaktujte Európsky kontaktný bod alebo navštívte jeden z našich májových info dní (viac info poskytneme priebežne). 

CULT odsúhlasil navýšenie rozpočtu programu EpO

CULT (Výbor Európskeho parlamentu pre kultúru a vzdelanie) hlasoval  24. januára za navýšenie rozpočtu pre program EpO a to až na 500 miliónov EUR, teda 1€ na občana (v súčastnosti je to len 185 mil.). Hlavné dôvody sú narastajúce pochybnosti o budúcnosti európskeho projektu a nízka úspešnosť projektov v opatreniach Európska pamäť a Projekty občianskej spoločnosti (len 6%). 

Výsledok hlasovania musí byť zohľadnený EK a Radou EÚ pri vyhodnocovaní a stanovovaní rozpočtu programu pre roky 2018-2020 a ďalšie programové obdobie po roku 2020. Viac sa dočítate tu. Kompletnú správu z hodnotenia programu nájdete na stránke EP

13.3. - Stredoeurópske fórum o fašizme

Znovu budú centrom Bratislavy pochodovať stovky neonacistov z celého Slovenska a biť na poplach proti moslimom, Židom, Európskej únii. Jednou z odpovedí je Stredoeurópske fórum o fašizme.

Už v pondelok, 13.3. o 19h v bratislavskej Starej Tržnici (Nám. SNP 25).
Srdečne pozývame! Účasť zdarma bez registrácie. Viac na FB profile podujatia
Organizátorom sú Projekt Fórum a Nadácia otvorenej spoločnosti. Fórum je spolu-financované prevádzkovým grantom z programu Európa pre občanov, ktorého ďalšia uzávierka je plánovaná na október 2017.  
Začiatkom apríla (5.-6.4.) pozývame na medzinárodnú konferenciu "Value Based Conflicts and Violence" a to do bratislavského Hotela Saffron (Radlinského 27). Organizátorom je PDCS. VIac (program, účinkujúci) o konferencii sa dozviete na jej webovej stránkeRegistrácia je nutná! Jazykom konferencie je angličtina. 
Konferencia ako i projekt, v rámci ktorého sa koná je spolufinancovaná programom Európa pre občanov. 

Eurobarometer 85, 86

Realizuje sa dvakrát ročne (na jar a na jeseň) v každej členskej krajine EÚ. Aj na Slovensku. Výsledkom oboch meraní je Národná správa, ktorá bola predstavená pre médiá 24.2.2017 na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku.
Podľa Pavla Baboša (katedra politológie na FF UK) sú zistenia eurobarometru 95, 86 znepokojujúce. A to aj napriek tomu, že dôvera Slovákov v EÚ sa podľa meraní zvyšuje. Až 45% Slovákov má, totiž, neutrálny vzťah k EÚ, čo znamená, že sú náchylní prejsť na stranu jej odporcov. 

Rozhorov s najlepším starostom sveta

Rozhovory nie sú tradičnou súčasťou našich newsletter-ov, tento rozhovor so starostom belgického mesta Mechcelen Bartom Somersom, ale naozaj stojí za to. Veľmi inšpiratívny rozhovor Somers uzavrel slovami Sloboda a mnohorakosť sú dve strany tej istej mince. Ak budeme my dôslední v potláčaní diskriminácie a dôslední vo svojich hodnotách, ľudia si dobrovoľne vyberú túto formu spoločnosti

Rozhovor sa venuje témam, ktoré sa dajú riešiť v projektoch do opatrení Družobné mestá a Siete medzi mestami. Inšpirujte sa!
Copyright © 2016 Európsky kontaktný bod Slovensko, Všetky práva sú vyhradené. 
Európsky kontaktný bod Slovensko, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava
www.europapreobcanov.sk, www.facebook.com/europapreobcanov

Naša emailová adresa je:
office@europapreobcanov.sk

Chcete zmeniť príjem tohto emailu? 
Môžte upraviť nastavenia odberu alebo sa odhlásiť z odberu.
This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Európsky kontaktný bod · Námestie SNP 12 · Bratislava 81234 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp