Copy
Pozrite si tento newsletter v prehliadači.
Dobrý deň,
 
posielame vám posledný tohtoročný newsletter o aktivitách kancelárie Európskeho kontaktného bodu a o novinkách programu Európa pre občanov. Prajeme vám príjemné čítanie. 

Kancelária Európskeho kontaktného bodu pre program Európa pre občanov

Vianočný Newsletter EKB

Bližšie informácie o seminári spolu s registračným formulárom nájdete TU.

EKB v Žiline

Dňa 6. novembra 2019 sa konal infoseminár k programu Európa pre občanovŽiline. Infoseminár sa uskutočnil v čase od 10:00 do 13:00. Privítali sme na ňom 10 zástupcov miest, obcí, neziskových organizácií aj občianskych združení.

Na úvod bola účastníkom predstavená informačná kancelária Europe Direct v Žiline, ktorá nám poskytla svoje priestory na uskutočnenie informačného seminára a zároveň nám pomohla s organizáciou podujatia. Účastníci infoseminára sa následne oboznámili s programom Európa pre občanov, jednotlivými uzávierkami, financovaním projektov a tiež postupom predkladania žiadostí o grant. Predstavené boli aj úspešné projekty, ktoré už v minulosti grant z programu Európa pre občanov získali. Účastníkom sme na záver podujatia poskytli priestor na diskusiu, otázky a individuálne konzultácie.

Prezentáciu a fotky z podujatia nájdete TU.

Stretnutie Európskych kontaktných bodov vo Fínsku

V dňoch 26-27 novembra sme sa zúčastnili na stretnutí Európskych kontaktných bodov v Helsinkách. Prvý deň stretnutia bol vyhradený predstaviteľom Európskej komisie a agentúry EACEA. Predstavili nám novinky z programu Európa pre občanov, štatistiky za rok 2019 a tiež dôležité informácie v súvislosti s programom Práva a hodnoty, ktorý má nahradiť program Európa pre občanov od roku 2021. Z ich prezentácie sme sa okrem iného dozvedeli aj to, že Slovensko patrilo aj v tomto roku medzi prvé tri krajiny v počte podaných žiadostí o grant.

Druhý deň stretnutia bol venovaný samotným Európskym kontaktným bodom. Diskutovalo sa predovšetkým o výsledkoch programu Európa pre občanov a o možných vylepšeniach do nového roka, o novom portáli na predkladanie projektových žiadostí (Funding and Tenders Opportunity Portal) a tiež o komunikačnej stratégii Európskych kontaktných bodov.

O všetkých dôležitých novinkách, o ktorých sme sa dozvedeli, vás budeme informovať na našich informačných seminároch.

Putovná výstava organizácie Post Bellum smeruje do svojej poslednej destinácie

Putovná výstava 1989 - 2019: 30 rokov slobody v Košiciach (foto: fotoarchív Post Bellum SK). 
Putovná výstava 1989 - 2019: 30 rokov slobody v Žiline (foto: fotoarchív Post Bellum SK). 

Výstava „1989 – 2019: 30 rokov slobody“, ktorú zrealizovalo Post Bellum SK pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, smeruje po Košiciach, Žiline a Bratislave do Považskej Bystrice. Výstava zobrazuje príbehy aktérov Nežnej revolúcie z rôznych regiónov Slovenska.

Výstava sa realizuje v rámci projektu 30 Years after the Fall of the Iron Curtain (30 rokov po páde železnej opony), ktorý bol podporený programom Európa pre občanov.

Viac informácií o projekte nájdete na našej webovej stránke.

Prezentácia výsledkov projektu EUact v Bruseli

Myšlienka projektu EUact – EP Elections and Beyond, ktorý bol podporený programom Európa pre občanov, vznikla na základe opakovanej veľmi nízkej účasti voličov na Slovensku v eurovoľbách. GLOBSEC v rámci realizácie projektu zisťoval príčiny nízkej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu a zbieral názory mladých ľudí na fungovanie a súčasný stav Európskej únie.

Zozbierané názory mladých ľudí spolu s ďalšími výsledkami projektu odprezentovali jeho realizátori európskym zákonodarcom na záverečnom podujatí v Bruseli dňa 26. novembra 2019.

Hosťami podujatia boli:

  • stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík,
  • zástupkyňa GR v EK (DG NEAR) pre krajiny východného partnerstva Katarína Matheronová,
  • a iní.

Bližšie informácie o podujatí nájdete TU.

Nová Európska komisia (2019-2024)

Od 1. decembra 2019 nastúpila do úradu Európska komisia vedená Ursulou von der Leyen. 

Nová Európska komisia priniesla zmenu aj v súvislosti s programom Európa pre občanov. Kým doteraz bol program Európa pre občanov riadený generálnym riaditeľstvom pre migráciu a vnútorné záležitosti (DG HOME), po novom je za riadenie programu zodpovedné generálne riaditeľstvo pre spravodlivosť (DG JUST).

V prípade, že vás zaujíma rozdelenie kompetencií v tíme Ursuly von der Leyen, pre viac informácií navštívte euractiv.sk

Čo všetko sa nám podarilo za rok 2019

Blíži sa koniec roka a my máme za sebou úspešný kalendárny rok 2019. Prinášame vám krátke zhrnutie toho, čo všetko sa v tomto roku udialo.

V roku 2019 sme zorganizovali spolu 13 informačných seminárov po celom Slovensku. Mohli ste nás stretnúť v nasledujúcich mestách: Bratislava, Nitra, Trenčín, Senica, Prešov, Košice, Poprad a Žilina. Okrem spomenutých informačných seminárov sme boli súčasťou aj tzv. spojených infodní Granty pre samosprávu, ktoré organizoval Úrad vlády SR v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a ďalšími partnermi. Možnosť odprezentovať program Európa pre občanov sme mali aj na podujatí Tour de Era, ktoré organizovalo Centrum vedecko-technických informácií SR.

Okrem spomenutých podujatí sme boli tiež spoluorganizátorom druhého ročníka Networkingového stretnutia krajín strednej Európy – CENE 2019, ktoré sa tento rok konalo v českom Jáchymove.

Ani v roku 2019 nechýbala možnosť individuálnych konzultácií. Poskytli sme spolu približne 50 individuálnych konzultácií, či už osobne, e-mailom, alebo telefonicky.


Na záver vám dávame do pozornosti naše propagačné materiály publikované v tomto roku:
Brožúra o programe Európa pre občanov,
Infoleták o programe Európa pre občanov,
2014 – 2018 úspešné slovenské projekty.

Tešíme sa na vás opäť v novom roku :-)
Tím EKB
Copyright © 2018 Národné osvetové centrum.Všetky práva vyhradené.
www.europapreobcanov.sk

Naša emailová adresa:
europapreobcanov@nocka.sk 

V prípade, že si už neprajete, aby Vám boli zasielané novinky a informácie týkajúce sa programu Európa pre občanov alebo s ním súvisiace podujatia, môžete sa odhlásiť z odberu kliknutím na "
odhlásiť sa z odberu". 

Informácie o ochrane osobných údajov nájdete
TU


This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Európsky kontaktný bod · Námestie SNP 12 · Bratislava 81234 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp