Copy

EKB newsletter MÁJ 2018

11. mája 2018

Pozývame na spojené infodni GRANTY PRE SAMOSPRÁVU

Presné programy pre jednotlivé mestá a viac informácií nájdete na www.europapreobcanov.sk alebo v našom press centre


 

EKB na Dni Európy v Bratislave 


Včera, 9.5., sa už tradične konal Deň Európy na Hlavnom námestí v Bratislave. Ide o oslavu pomyselných narodenín Európskej únie a to v deň, kedy v roku 1950 Robert Shuman, vtedajší ministers zahraničných vecí Francúzska predniesol svoj historický prejav, v ktorom formuloval myšlienku založenia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele - predchodcu dnešnej EÚ.   

Svoj stánok mala na open-air festivale, každoročne usporiadúvanom zo strany Zastúpenia EK na Slovensku, aj naša kancelária. Školáci si v ňom mohli doobeda vyskúšať zážitkový workshop Post Bellum SK, poobede nás prišla podporiť PDCS s podporeným projektom European Network for Non-violence and Dialogue.

Oslavy sa niesli v duchu Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018 a EKB si pre návštevníkov svojho stánku prichystalo pohľadnice, ktoré mohli títo zaslať ako pozdrav z podujatia zadarmo do celej EÚ. 

Viac fotografií nájdete na našom FB profile alebo FB Zastúpenia EK na Slovensku

Výstava "Pamäť národov: Áno / Nie" v Stupave

Exteriérová putovná výstava bola pre verejnosť slávnostne otvorená slovenským Post Bellom a to 7. mája. Slovensko sa tak stalo otváracou krajinou putovnej medzinárodnej výstavy, ktorá je financovaná z programu Európa pre občanov a je súčasťou širšieho projektu. Vidieť ju môžete na Námestí sv. Trojice do 27. mája 2018.

Výstava rozpráva dvanásť príbehov pamätníkov zo šiestich európskych krajín. Následne precestuje Európu. Zo Slovenska bude putovať do Viedne, Budapešti, Varšavy, dánskeho Roskilde, bulharskej Sofii, Drážďan a v októbri dorazí do Prahy, kde sa stane súčasťou osláv 100. výročia prvej Československej republiky. 

Viac sa dočítate na www.postbellum.sk.

12 otázok o budúcnosti Európy

Na margo tejto verejnej konzultácie dostupnej všetkým európanom Jean-Claude Juncker, predseda EK, povedal "Čakajú nás voľby do Európskeho parlamentu, a preto je načase, aby rozhodli o tom, aká by mala byť Únia 27 členských štátov. V každom prípade to musí byť Európa vytvorená Európanmi. V prieskume, ktorý dnes začíname, sa pýtame všetkých Európanov: Akú budúcnosť si želáme pre seba, naše deti a našu Úniu? Práve teraz môžu Európania jasne a otvorene vyjadriť, čo ich znepokojuje, a navrhnúť, čo by ich lídri mali urobiť, aby sa ich obavy rozptýlili.

Otázky do konzultácie vypracovala skupina 96 občanov (vrátane štyroch zo Slovenska) z 27 členských štátov. Ide o jedinečný príklad participatívnej demokracie, ktorý ukazuje, že občania zohrávajú pri diskusii o budúcnosti Európy hlavnú úlohu.

Online konzultáciu o budúcnosti Európskej únie nájdete tu.

Zastúpenie EK na Slovensku spustilo kampaň #EUandME

Komunikačná kampaň určená najmä mladým oficiálne odštartovala 9. mája pri príležitosti Dňa Európy a bude trvať 18 mesiacov. Cieľom je pripomenúť a zdôrazniť najmä mladým Európanom uchopiteľné a konkrétne výhody, ktoré im do života prinieslo členstvo v EÚ a ktoré im otvárajú nové príležitosti ale aj možnosť naplniť si svoje ciele a sny.

Súčasťou kampane je päť krátkych filmov natočených súčasnými európskymi režisérmi z Chorvátska, Poľska, Nemecka, Grécka a Fínska a to na päť nosných tém kampane:
  1. Jednoduchšie cestovanie v EÚ
  2. Koniec roamingových poplatkov v EÚ
  3. Silné spotrebiteľské práva v EÚ
  4. Podpora podnikania v rámci EÚ
  5. Ochrana životného prostredia 

Vyšiel tretí Newsletter Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018

Vydanie informuje o novom vydaní časopisu programu Horizont „The EU Research & Innovation Magzine venovanom deštruktívnemu doopadu vojnových konfliktov na kultúrne pamiatky. Ďalej predstavuje: TEMA+ Master Program – podprogram Erasmus+, ktorý podporuje rozvoj štúdia kultúrneho dedičstva na univerzitách, deväť historických pamiatok, ktorým bola udelená známka European Heritage Label, dni otvorených dverí v európskych inštitúciách v Bruseli (5.5.), Luxemburgu a Štrasburgu, novú publikáciu EÚ „Spájanie prírodného bohatstva s kultúrnym kapitálom,“ otvorenú výzvu na podporu sociálnej inklúzie a spoločných hodnôt a iné iniciatívy.

Viac v samotnom vydaní newslettera.

Tréning pre pracujúcich s novými menšinami "BUĎ ZMENOU"

Nadácia Milana Šimečku pozýva na tréning "BUĎ ZMENOU", ktorý organizuje po druhýkrát. Prvý tréning zrealizovala v apríli. 

Tréning je určený pre organizácie a jednotlivcov, ktorí pracujú priamo alebo nepriamo (informačné a vzdelávacie aktivity) s migrantami a/alebo inými menšinami a súčasťou ich práce sú komunitné aktivity pre verejnosť. Školenie sa uskutoční v dňoch 16. - 19. mája v Ružomberku. Začína a končí sa o 15-tej. Všetky náklady (strava, ubytovanie, cestovné) sú hradené.
 
Registrácia je otvorená do 13.5.2018 (nedeľa). Viac informácií a prihlasovací formulár nájdete na www.nadaciamilanasimecku.sk.  
Copyright ©2018 Európsky kontaktný bod Slovensko. Všetky práva sú vyhradené. 
Európsky kontaktný bod Slovensko, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava
www.europapreobcanov.sk, www.facebook.com/europapreobcanov

Naša emailová adresa je:
europapreobcanov@nocka.sk

Chcete zmeniť príjem tohto emailu? 
Môžte upraviť nastavenia odberu alebo sa odhlásiť z odberu.
This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Európsky kontaktný bod · Námestie SNP 12 · Bratislava 81234 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp