Copy
17. november si pripomíname ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Poznáme ho aj ako Deň študentstva. Súvisí s vypuknutím nežnej revolúcie na Václavskom námestí v Prahe (hlavné mesto vtedajšieho Československa). Je štátnym sviatkom SR, dňom pracovného pokoja a dňom, kedy občiansky sektor na Slovensku pracuje na plné obrátky, aby sme si pripomenuli ideály, za ktoré sa 17. novembra 1989 bojovalo a na ktorých je postavená Európska únia. Preto novembrové číslo je plné pozvánok. Podobných akcií bude v nadchádzajúcich dňoch po celom Slovensku však oveľa viac.  

EKB newsletter november 2017

16. novembra 2017

Program Raňajok a registrácia je stále otvorená! 

Už zajtra sa v Bratislave začína Stredoeurópske fórum 2017: Ako sa z dobrého človeka stane zlý?Spolu s organizáciou Projekt Fórum vás pozývame na 9. Stredoeurópske fórum, ktorého téma bude Ako sa z dobrého človeka stane zlý?
9. ročník prináša so sebou "súčasnejšiu" dramaturgiu. To sa odráža najmä na dejisku podujatia, ktorým budú až štyri miesta centra Bratislavy: Stará tržnica (piatok, 17.11.), Ateliér Babylon (sobota, 18.11.), Divadlo Astorka-Korzo´90 (nedeľa a pondelok, 19.11.) a vo V-klube sa v nedeľu (19.11.) od 19h odohrá divadelné prestavenie Rendezvous v Bratislave v podaní londýnskeho anglicko-slovensko-českého súboru, ktorého autorkou je vnučka spisovateľa Jána L. Kalinu Miriam Sherwood. Viac o fóre ako i pútavom programe sa dozviete na http://ceeforum.eu/.   
Podujatie je spolufinancované programom Európa pre občanov. 

Už zajtra sa v Prahe (ČR) odovzdávajú po ôsmykrát Ceny pamäti národa Politickí väzni 50. rokov František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a väzeň koncentračného tábora a partizán Otto Šimko. Štyria ľudia, ktorí sa dokázali postaviť totalitnej moci si 17. novembra prevezmú v Prahe Ceny Pamäti národa. Odovzdáva ich je spoločnosť Post Bellum pôsobiaca v Českej a Slovenskej republike.
Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční v Národním divadle v Prahe od 20:00. Slávnostný večer bude naživo prenášať Rozhlas a televízia Slovenska, Česká televize a Český rozhlas Plus. Odovzdávanie bude moderovať Martin Veselovský. V priebehu večera vystúpi živý orchester Matěje Kroupy, Ondřej Ruml, Jiří Pavlica a ďalší interpreti. Režisérom Cien Pamäti národa je Michael Čech. Viac na https://www.postbellum.sk/2017/11/682/. 
Organizácia Post Bellum SK v súčasnosti realizuje projekt "2. svetová vojna: Pamäť východoeurópskych národov vo vzdelávaní" financovaný programom Európa pre občanov. 

Súťaž pre všetkých kreatívcov "Design&Drawing Contest"


Neformálna sieť kontaktných bodov pre program Európa pre občanov s FB profilom @eu4citizens (ktorej členom je aj EKB) vyhlasuje súťaž o najlepšiu grafiku alebo kresbu alebo iné 2D umelecké stvárnenie na tému „Ako si predstavuješ budúcnosť participácie na úrovni EÚ!“ Do súťaže je možné sa zapojiť do 7. 1. 2018 a traja víťazi budú pozvaní (náklady budú hradené) na Medzinárodnú konferenciu žurnalistiky, ktorá sa bude konať v roku 2018 v rámci EÚ. 
Parametre kresby, grafiky alebo iného kreatívneho výtvoru sú: 820x462pix alebo 30x17cm. Grafiky je potrebné nahrať na https://www.facebook.com/eu4citizens/?sk=app_512541485429310
 

Viac informácii o programe Európa pre občanov na Facebooku


www.facebook.com/eu4citizens

Pokiaľ ste fanúšikovia programu Európa pre občanov alebo záujemci o grant z neho, dávame do pozornosti medzinárodný Facebookový profil neformálnej siete jeho kontaktných bodov. Stránku stačí LIKEnúť a budete pravidelne informovaní o najlepších projektoch z celej Európy a najnovších celoeurópskych, či národných iniciatívach súvisiacich s občianstvom. 
Európsky kontaktný bod Slovensko je členom neformálnej siete kontaktných bodov pre program Európa pre občanov od svojho vzniku, pravidelne sa zúčastňuje jej stretnutí a je aktívnym prispievateľom na túto FB stránku. 

Otvorenie Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018 už 7.-8.12. v Miláne (IT)

Európsky rok kultúrneho dedičstva 2018 bude slávnostne zahájený už 7.-8.12. tohto roku a to v rámci medzinárodnej konferencie European Culture Forum. Tú organizuje každé dva roky Európska komisia s cieľom podporiť kultúrnu spoluprácu a sieťovať aktérov činných na poli kultúry. Prvýkrát sa fórum koná mimo Bruselu. Program a VIAC TU
Na Slovensku bude tento Rok zahájený o týždeň skôr a to 27.11. o 15h v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR v rámci Slávnostného odovzdávania cien Fénix - Kultúrna pamiatka roka. Viac informácií na hovorca@culture.gov.sk, alebo www.culture.gov.sk.
Európsky rok kultúrneho dedičstva 2018 je jednou zo štyroch prioritných tém oblasti P&odpora demokracie a občianskej participácie programu Európa pre občanov v roku 2018. 
Copyright ©2017 Európsky kontaktný bod Slovensko. Všetky práva sú vyhradené. 
Európsky kontaktný bod Slovensko, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava
www.europapreobcanov.sk, www.facebook.com/europapreobcanov

Naša emailová adresa je:
europapreobcanov@nocka.sk

Chcete zmeniť príjem tohto emailu? 
Môžte upraviť nastavenia odberu alebo sa odhlásiť z odberu.
This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Európsky kontaktný bod · Námestie SNP 12 · Bratislava 81234 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp