Copy

Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 E k i m   B ü l t e n i
TTM'de Neler Oluyor?

Mahalledeyiz!

Online olarak devam ettiğimiz atölyelerde kullanabilmek amacıyla Kahane Foundation desteğiyle hazırladığımız eğitim kitlerini 125 çocuk/52 haneye ulaştırdık! Oyun hamurundan pastel boyaya, abaküsten gramafon kağıdına kadar çeşitli kırtasiye malzemelerinin ve kitapların olduğu kitin pandemi koşullarında çocuklara ve ailelere kolaylık sağlamasını umuyoruz. Kitap desteği için Meav Yayıncılık'a, Nesin Yayınevi'ne, Kırmızı Kedi Yayınevi'ne ve Günışığı Kitaplığı'na; araç desteği için Şişli Belediyesi'ne ve tıbbi maske desteği için Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Temsilciliği'ne buradan da bir kez daha teşekkür ederiz.
 
TTM Çocuk
Ellerimizde fotoğraf makineleriyle mahallede gezemesek de Fotoğraf Atölyesi online olarak devam ediyor! Atölyede fotoğraf teknikleri, perspektif gibi konuları slaytlar üzerinden işliyoruz. Fotoğraf makineleriyle sokağa çıkacağımız günleri ise heyecanla bekliyoruz!
"Kız çocukları şiddete uğrayabiliyor, okula gönderilmiyor diye böyle bir gün ilan edilmiş olabilir."

Online yürüttüğümüz Sanat Atölyesi aracılığıyla 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nünde, neden böyle bir günün ilan edilmesine ihtiyacımız olduğunu konuştuk ve bunun üzerine resim yaptık.
TTM Gönüllü

29 Eylül - 5 Ekim tarihleri arasında, TTM 2020 ikinci dönem gönüllü başvurularına tam 56 kişi başvurdu.

Yapılan geri dönüşlerin ardından, 20, 22 ve 23 Ekim tarihlerinde Naci Emre Boran ve Berfin Karataş yürütücülüğünde tüm gönüllü adaylarıyla online olarak buluştuk. Buluşmada hem birbirimizle tanıştık hem de gönüllülük, çocuk güvenliği, çocuk hakları gibi konuları odağımıza alarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Pandemi öncesi bireysel olarak yüzyüze gerçekleştirilen görüş
melerin bu hali de oldukça keyifliydi. Aynı zamanda birlikte olabildiğimiz ve üretebildiğimiz alanları çeşitlendirmek de heyecan verici oldu!

Ekim ayında iki gönüllü eğitimi gerçekleşti:
 
Çocuk Güvenliği Eğitimi
 
Ebru Ergün yürütücülüğünde ve Berfin Karataş kolaylaştırıcılığında gerçekleşen eğitime, 13 gönüllü katılım gösterdi. Eğitim'de, vakalar ve senaryolar üzerinden çocuk güvenliği, çocuk koruma, çocuklarla çalışırken var olan riskler ve bu risklere yönelik geliştirilen politikalardan konuştuk.

Toplumsal Cinsiyet Eğitimi

Efsun Sertoğlu yürütücülüğünde ve Berfin Karataş kolaylaştırıcılığında gerçekleşen eğitime, 16 gönüllü katılım gösterdi. Toplumsal cinsiyet kavramı, ikili cinsiyet sisteminin temel kavramları ve toplumsal cinsiyetin inşa sürecini tartıştığımız ve birlikte düşündüğümüz bir eğitim oldu. Toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele konularını da konuşmak amacıyla yakın zamanda yeniden bir araya geleceğiz!
Yardımcı Materyaller
Uluslararası AF Örgütü Türkiye Şubesi tarafından hayata geçirilen Feminst Alfabe çıktı! Çocukların barışçıl ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan kelime ve kavramlarla tanışmasını amaçlayan sette; femisint alfabe kitapçığı, oyun kartları, poster ve çocuklarla çalışanlar için de bir adet kullanıcı rehberi yer alıyor. Ayrıca 120 kadar kitap önerisi, 30'dan fazla etkinlik ve 28 çocuk şarkısı bulunuyor. Feminist alfebeyi, ihe@amnesty.org.tr'ye mail atarak ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.
 
Sevdiklerinizin doğum gününde Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne bağış yaparak çocukları güçlendirmek ve çocukların seslerini duyurabilmek adına yaptığımız çalışmalara destek olabilirsiniz.
Doğum Günü Sertifikası
Facebook
Website
Email
Instagram


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp