Copy

Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 H a z i r a n    B ü l t e n i
TTM Çocuk

Haziran ayında çocuklarla atölyelere yeniden başlayabilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çevrimiçi video konferans platformları aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz atölyelere Haziran ayında toplam 21 çocuk dahil oldu.

11 Haziran'da Gizem Kıygı ve Gökçe Baltacı kolaylaştırıcılığında 5 çocuğun katılımıyla "Çocuklarla Duygu Haritası Atölyesi" yaptık!
Atölye kapsamında evde vakit geçirdiğimiz, bizim için değişen/dönüşen ve değişmeyen mekanları ve mekanlarla kurduğumuz ilişkideki duygularımızı ifade etmeye çalıştık.
 
 #sözçocukta 

Uluslararası İnsan Hakları Çerçevesinde Uyumun İzlenmesi için Etkiniz AB Programı desteğiyle yürüttüğümüz "COVID-19 Sürecinde İstanbul'un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi Araştırması" vesilesiyle yaptığımız görüşmelerde çocukların halleri ile bağ kurmaya yönelik olarak sorduk: "Covid-19 sürecinde bir hayvan olsan hangi hayvan olurdun, neden?"

Aşağıda birkaçını paylaştığımız yanıtların tamamına sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Peki siz hangi hayvanı seçerdiniz? iletisim@tarlabasi.org'a cevaplarınızı bekliyoruz!
Yardımcı Materyâller
Kaos GL Derneği Mülteci Hakları Programı, geçirdiğimiz zor günlerde hislerimizi anlamlandırabilmemizi ve zor süreçlerle baş etme mekanizmalarımızı geliştirmemizi kolaylaştırmak amacıyla "LGBTİ+ Mülteci Özbakım Rehberi" yayımladı. Rehber'in Arapça, Farsça, İngilizce ve Türkçe versiyonlarına linkten ulaşabilirsiniz.
BBOM Derneği Demokratik Yönetim Çemberi'nin, çocukların pandemi dönemi duygu, ihtiyaç ve deneyimlerine ulaşmayı ve seslerini kamuoyu ile paylaşabilmeyi amaçladığı çevrimiçi araştırması "Çocuklar Evde Nasılsınız?" yayımlandı. Araştırma raporuna linkten ulaşabilirsiniz.
 
1 Kitap 1 Film

"Arkadaşlarla kurulan bağlar sımsıkı mıdır, yoksa ilk rüzgârda sarsılır mı?" Hippo kitap tarafından basılan bu sorular sorduran eğlenceli kitabı, Evelina Daciūtė yazdı, Aušra Kiudulaitė resimledi, Lora Sarı çevirdi. 2. baskısı taze çıkmışken kaçırmamakta fayda var.
 

Kabakçığın Hayatı (Ma vie de Courgette) küçük bir çocuğun ilgisiz annesinin ani ölümü sonrası yerleştiği koruyucu evde dostluk, güven ve sevgi duyguları ile tanışma hikayesini anlatıyor.
TTM Gönüllü

TTM Gönüllü Eğitimleri video konferans buluşmaları aracılığıyla kaldığı yerden devam ediyor.

17 Haziran tarihinde Hayata Destek Derneği'nden Yonca Kadem Aslan ve İbrahim Turan kolaylaştırıcılığında, iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken inceliklerin paylaşıldığı "Mülakat Teknikleri ve İletişim Eğitimi" için bir araya gelindi. Eğitime toplam 8 kişi katıldı.

19 Haziran'da ise yine Hayata Destek Derneği'nden Yonca Kadem Aslan ve İbrahim Turan kolaylaştırıcılığında, TC vatandaşı olan/olmayan bireylerin iş hakları ve buna bağlı işleyen yasal süreçlerin odakta olduğu, 12 kişinin katılım gösterdiği "Çalışma Hakları Eğitimi" gerçekleşti.

 TTM Gönüllü etkinlikleri kapsamında CİSST Hapiste Çocuk Tematik Alan Temsilcisi Cansu Şekerci, 28 Haziran'da "Çocuklar ve Ceza İnfaz Sistemi" başlığıyla alan deneyiminlerini paylaştı. Toplam 8 kişinin katıldığı çevrimiçi buluşmada,  çocukların ceza infaz sistemi içerisinde eğitim ve dışarı ile ilişkileri, sağlıkları, psikolojik halleri ve maruz bırakıldıkları kötü muameleler ana başlıklar oldu.


Uluslararası İnsan Hakları Çerçevesinde Uyumun İzlenmesi için Etkiniz AB Programı desteğiyle Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Zeytin Ağacı Derneği - bilinen ismiyle Small Projects İstanbul (SPI) - ve Sulukule Gönüllüleri Derneği (SGD) ile birlikte yürüttüğümüz “Covid-19 sürecinde İstanbul’un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi” projesine ilişkin ön araştırma raporumuzu hala okumayan kaldıysa diye bir kez daha paylaşıyoruz.

Önümüzdeki ay sizlerle paylaşmayı planladığımız final raporu için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalabilirsiniz.

 
 
Sevdiklerinizin doğum gününde Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne bağış yaparak çocukları güçlendirmek ve çocukların seslerini duyurabilmek adına yaptığımız çalışmalara destek olabilirsiniz.
Doğum Günü Sertifikası
Facebook
Website
Email
Instagram


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp