Copy

Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 Ş u b a t    B ü l t e n i
TTM Çocuk
Şubat'ta Hangi Atölyeler oldu?

Çok Güzel Atölye, Fotoğraf Atölyesi, Sanat Atölyesi, Sirko Fantastiko, Capoeira, Oyun grubu ve çocukların yürüttüğü Keşif ve Eğlence atölyeleri düzenli devam eden atölyeler oldu. Bunlarla birlikte hafta içi her gün 13:00 ve 16:30 saatlerinde akademik destek seansları devam ediyor. Kadınlarla yürütülen Kadın Güçlenme Programı da Şubat ayı boyunca devam etti. Ve Şubat ayında Çok Güzel Atölye'nin içinde yepyeni atölyelerimiz var: Çocuklar için Toplumsal Cinsiyet ve Ekoloji!
Sanatla Psikoterapi Atölyesi

TTM'de Mayıs'a dek sürecek yeni bir atölye başladı: Sanatla Psikoterapi Atölyesi!

Bu Atölye, sanatsal araçları kullanarak çocukların kendi duygularını tanıması ve ifade etmesi, sorunlara farklı açılardan bakmalarını sağlaması ve sorunlarla başa çıkabilmelerine yardımcı olup çocukların güçlenmesi amaçlanıyor.

Etik Çocuk Atölyesi
 

Eski gönüllülerimizden Çiçek İlknur Kocatüfek, Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından hazırlanan Etik Çocuk klavuzu rehberliğinde bir atölye gerçekleştirdi. Atölyede etik kelimesinin anlamı ve hoşgörü üzerine çalışıldı.

Urban Spirit HipHop Ladies 
 

TTM'den 7 çocuk, 2 gönüllü eşliğinde 16 Şubat'ta Zorlu PSM Sky Lounge'da, Urban Spirit HipHop Ladies projesi kapsamında gerçekleşen hiphop atölyesindeydi! HipHop Ladies, dansta cinsel ayrımcılığı vurgulamak, dansla birlikte kız çocukları ve kadınlara kendilerini daha iyi ifade edebilecekleri bir platform yaratmak amacıyla ortaya çıkmış bir proje olma özelliği taşıyor.


Dünya Anadil Günü'nde #sözçocukta
 
2020 yılının ilk pazartesi itibariyle haftayı #sözçocukta etiketiyle, çocukların sesleriyle açmaya başladık. 21 Şubat Dünya Anadil Günü vesilesiyle temennisini paylaştığımız bir sese burada yeniden yer vermek ve sizlerle paylaşmak isteriz:  
 

TTM'de Neler Oluyor?
 
Bu ay odağımızda Sanat Atölyesi var. Sanat Atöylesi yürütücüsünün belli bir çerçeve çizerek sürdürdüğü bir atölye olmasının yanı sıra aynı zamanda çocukların talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda da şekillenen bir atölye. Çocuklar sanat atölyesinde boyama ve çizim tekniklerini öğrenirler ve aynı zamanda kullanılmayan veya eskiyen nesnelerin dönüştürülerek sanatsal üretime dahil edilmesini de deneyimler, doğada var olan nesneler atölye içeriklerine dahil edilir. Atölyenin kazanımlarından olan çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve grup dinamiğini pekiştirmek için bu alanları destekleyici çalışmalar da atölyenin bir parçasını oluşturuyor.
 
TTM Gönüllü

Gönüllü Etkinlikleri

TTM ekibinden Berfin Karataş, 27 Şubat'ta "2011 yılındaki savaşla birlikte ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanların, bu ülkede -yeni ikametlerinde- karşılaştıkları durum 'misafirlik' olarak okunabilir mi? Derrida ve Kant'ın 'konukseverlik' perspektifleri bize ne söyler?" sorusundan yola çıkarak hazırladığı "Kant ve Derrida perspektifleriyle Misafirperverlik ve Mültecilik" başlıklı sunumu bu ayın gönüllü etkinliklerinden oldu.

Psikosoyal Destek Çalışmaları
 
Psikolojik Danışman Melike İşleyen Şubat ayında da psikososyal destek çalışmaları kapsamında Tarlabaşı Toplum Merkezi ile ilişki içinde olan çocuk ve yetişkinlerle seanslarına devam etti. Ayrıca 14 Şubat'ta gönüllülerle süpervizyon çalışmaları yaptı.  

Travma Eğitimi
 
29 Şubat'ta TTM'de Psikolojik Danışman Melike İşleyen ve Berfin Karataş kolaylaştırıcılığında TTM gönüllülerine yönelik Travma Eğitimi gerçekleşti. Eğitim kapsamında; travma tanımı, türleri, travmaya maruz kalan birey/çocuk üzerinde yarattığı etkilere ilişkin dinamikler; göç bağlamında travmanın yeri ve önemi, çocukların bu bağlamda pratikleri, travmatik unsurlar, müdahale pratikleri; dolaylı travmatizasyon ve özbakım tanımı ve pratikleri odakta olan başlıklardı.
TTM NeredeTTM YK Üyesi Melda Akbaş, 18 Şubat'ta TÜSEV'in düzenlediği Filantropi Profesyonelleri Eğitimi'ne TTM'yi Temsilen katıldı.20 Şubat'ta TTM YK Üyesi Melda Akbaş, TTM'yi temsilen İBB Mahalle Evleri toplantısına katıldı.

TTM Genel Koordinatörü Gökçe Baltacı'nın, 21 Şubat'ta Deutsche Welle'ye Anadilde Eğitim konusunda veriği röportajı okumak için tıklayın.
Tarlabaşı Toplum Merkezi'ndeki çocukların eşit, özgür ve güven dolu bir ortamda çalışmalarını sürdürebilmeleri için desteğinize ihtiyacımız var!
Bağışçımız Olun!


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp