Copy
 Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 2 0 1 9   S o n   Ç e y r e k   B ü l t e n i
 
2020'nin Ocak ayından herkese merhaba! 2019 faaliyet raporunu hazırladığımız şu günlerde sizlerle arayı çok açmadan geçtiğimiz yılın son kuplesinden bir parça paylaşmak istedik. Bir de müjdemiz var; bundan sonra bültenlerimiz aylık olarak mail kutularınıza ulaşacak, siz de ay ay faaliyetlerimizden haberdar olabileceksiniz. Tekrar faaliyet demişken, yıllık faaliyet raporumuzu da Ocak bültenini paylaşacağımız Şubat'ın ilk haftasında görebileceksiniz. Herkese barış, umut ve dayanışma dolu bir yıl diliyoruz yeniden!
TTM Çocuk
Son Çeyrek'te Hangi Atölyeler oldu?

Çok Güzel Atölye, Fotoğraf Atölyesi, Sanat Atölyesi, Sirko Fantastiko, Capoeira, Parlayan Çocuklar ve Oyun grubu 2019'un son çeyreği boyunca devam eden atölyeler oldu. Bunun yanı sıra Ekim ayı itibariyl
sabahçı ve öğlenci olan çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına 13:00 ve 16:30 saatlerinde TTM'de akademik destek seansları başladı.
Tarlabaşı Toplum Merkezi Arter'de

TTM'den 10-14 yaş aralığındaki 10 çocuk, Ekim ayından beri her Cumartesi günü Arter'de düzenlenen Güneş Terkol'un kolaylaştırıcılığını yaptığı Gençlik Konseyi'nde buluşuyor, üretiyor!
 
Güvenli ve Oyunbaz Temaslar Atölyesi

15 Kasım'da Dilek Üstünalan kolaylaştırıcılığında 6 gönüllü ve 7 çocuğun katılımıyla Güvenli ve Oyunbaz Temaslar atölyesinde hep beraber çok eğlendik!
İKSV Alt Kat Masal Atölyesi

TTM'den 5 Çocuk tam 12 hafta boyunca her haftasonu İKSV Alt Kat'ta Deniz Soruklu Evren'in kolaylaştırıcılığında İstanbul Masalları Yazım ve Anlatım atölyesine katıldı. Çocuklar atölyede kendi masalları üzerine çalıştı. Çocukların yazıp çizdiği masalları Naristan adlı kitabı edinip okuyabilirsiniz.

Şehir Dedektifleri İKSV Alt Kat'ta
 

13 Ekim'de TTM'den 9 çocuk, yürütücülüğünü Gizem Kıygı'nın yaptığı Şehir Dedektifi atölyesine katılmak üzere İKSV Alt Kat'taydı.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
 

Çocuk Hakları Günü'nde İKGV ile birlikte TTM faydalanıcısı 10 yaşından küçük çocuklarla "Çocuk Hakları" atölyesi düzenlendi. Atölyede YKY tarafından basılan "Kız Çocuk Hakları Bildirgesi" ve "Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi"ni okuyup üzerine düşündük, bol bol tartıştık.

Boğaziçi Üniversitesi Çocuk Çalıştayı
 

Boğaziçi Üniversitesi'nde 26 Ekim'de Çocuğun Sesi Var Ortaklık Ağı çalışması kapsamında düzenlenen Çocuk Çalıştayı'nda TTM faydalanıcısı 12 çocuk, çocuk katılımı konusunda stratejiler geliştirilmesine katkı sunmak üzere yer aldı.

Yılbaşı Partisi

TTM'de organizasyonunu çocuklardan Esma ve Samet'in üstlendiği, gönüllüler, çocuklar ve ekibin eğlenmekten yorgun düştüğü bol müzikli bir yılbaşı partisi gerçekleşti!
Parlayan Çocuklar Sempozyum'da

Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından düzenlenen "Çocuğun Katılım Hakkı: Neredeyiz?" başlıklı sempozyumda Parlayan Çocuklarla bir söyleşi gerçekleşti.
TTM Gönüllü

Gönüllü Eğitimleri

26-27-29 Ekim tarihlerinde 18 gönüllü Şiddetsizlik Merkezi tarafından koordine edilen Şiddetsiz İletişim, Konsensus ve Aktif Dinleme kapalı grup eğitimlerine katıldı.  1 Aralık'ta ise 16 TTM gönüllüsü Beraberce Derneği tarafından düzenlenen Barış Eğitimi'ne katıldı.

TTM'de Kürtçe Dersleri Başladı!

14 Kasım itibariyle TTM'de Kürtçe dersleri başadı! TTM gönüllülerine yönelik olan dersler her Perşembe TTM'de.

TTM'de Film Gösterimleri

20 Kasım'da gönüllüler TTM'de Abbas Kiarostomi'nin Ekmek ve Sokak ile Tecrübe adlı filmlerini izledi, tartıştı. Film gösterimleri yeni dönemde de devam edecek.

Gönüllülerden Etkinlikler

Gönüllülerimiz Aralık ayında peş peşe şahane etkinlikler gerçekleştirdi. 7 Aralık'ta Meril Algazi, Sanat Psikoterapi Deneyimleme atölyesi düzenledi; 16 Aralık'ta Taaralp Akar "1, 2, 3 Tüp! Bebek" başlığıyla Yunanistan ve Türkiye örnekleri üzerinden tüp bebek teknolojisinin sosyal yansımalarını anlattı ve 25 Aralık'ta Mahir Takak "Tarlabaşı'nda Tarla Varken" başlıklı konuşmasıyla bizleri Tarlabaşı'nın kültürel tarihini içeren çok eğlenceli bir zihin turuna çıkardı.

TTM Haberler

Birlikte Güvendeyiz Projesi

Hayata Destek Derneği hibe programı kapsamında gerçekleştirilen "Birlikte Güvendeyiz" projesi Ekim ayında sona erdi. TTM’nin çocuk güvenliği kapasitesini fiziksel, kurumsal ve insan kaynağı açısından güçlendirmek üzere belirlenen faaliyetler Şubat-Ekim ayları arası gerçekleştirildi. Faaliyet raporlarını ve çıktıları çok yakında sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.
 

Psikosoyal Destek Çalışmaları
 
Psikolojik Danışman Melike İşleyen, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları boyunca her çarşamba ve cuma, psikososyal destek çalışmaları kapsamında Tarlabaşı Toplum Merkezi ile ilişki içinde olan çocuk ve yetişkinlerle seanslarına devam etti. Ayrıca 29 Kasım itibariyle de her ayın son cuması gönüllülerle düzenli süpervizyon çalışmaları başladı.
TTM Nerede?

İstanbul Maraton'unda
3 Kasım'da destekçilerimiz İstanbul Maratonun'da TTM için koştu! Bizim için koşan, koşucularımıza destek olan herkese bir kez daha teşekkür etmek isteriz. Sayenizde 41.533 TL bağış topladık; bu 300 çocuğun tam 8 ay daha TTM'nin atölyelerinden faydalanabileceği anlamına geliyor.

 Açık Radyo'da

TTM, 2019'un son çeyreğinde iki kez Açık Radyo'ya konuk olduk. 30 Ekim Çarşamba günü Serher Kaya, mahalle merkezli çocuk çalışmaları ve bu çalışmaların çocuğun iyi olma hali üzerindeki dönüştürücü gücünü konuşmak üzere Gizem Kıygı'nın sunduğu "Yerden Yüksek" adlı programdaydı; 9 Ekim tarihinde ise Gökçe Baltacı TTM faaliyelerini, terasta bulunan gönüllü kitaplığını ve kitaplığın neden açıldığı, nasıl kullanıldığı ve ne ifade ettiği ile ilgili konuları konuşmak üzere Sevil Sarp ile programı 3. Mekan'da buluştu.
Tarlabaşı Toplum Merkezi'ndeki çocukların eşit, özgür ve güven dolu bir ortamda çalışmalarını sürdürebilmeleri için desteğinize ihtiyacımız var!
Bağışçımız Olun!


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp