Copy

Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 N i s a n    B ü l t e n i


Işık hızıyla geçen bir Nisan ayını geride bıraktık. Sizin için de öyle miydi meraktayız.

Bu ay bültende en sevdiğimiz köşe "TTM Gönüllü" köşesi oldu. Nisan ayında gönüllülerle iki kez bir araya gelerek ceplerimizi ilhamla doldurduk! Aşağıda aldığı ilhamla harekete geçen gönüllülerimizden gelenleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Mayıs'ta hayat bulacak ilhamlar içinse heyecan doluyuz.

Geçen ay söz verdiğimiz gibi salgın sürerken yardımcı olabileceğini düşündüğümüz materyalleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Ayın filmi ve kitabı da aşağıda sürpriz.

Keyifli incelemeler!

 
Duyuru
Uluslararası İnsan Hakları Çerçevesinde Uyumun İzlenmesi için Etkiniz AB Programı desteğiyle Korona (Covid 19) Virüsün Risk Altındaki Çocuklara Etkisi-Hak İhlalleri araştırma projesi Nisan ayında başladı. Şu ana kadar 30 yetişkin ve 41 çocukla konuya ilişkin görüşmeler tamamlandı. Bilgi notu Mayıs ayı başında, final raporu ve tüm görsel materyaller Haziran ayı başında tamamlanacak.

Tarlabaşılı çocukların pandemi sürecindeki hakları ve haklarınına erişimlerini görünür kılmak için yürüttüğümüz bu çalışmanın çıktıları için takipte kalınız!
TTM Çocuk
23 Nisan öncesi, çocuklara, madem fiziksel olara yan yana gelemiyoruz, o halde sosyal medya aracılığıyla hayallerimiz buluşsun diyerek resim, yazı-çizi, ses kaydı çağrısında bulunduk.

İşte çocuklardan gelen seslerden bazıları:

"Evde kalmak 23 Nisan'ı kutlamak için engel değildir!"

"Merhabalar, ben bir yere ışınlanmak isteseydim, o da arkadaşlarımla beraber gezmek olurdu; çünkü koronavirüs nedeniyle hep evdeyiz...hem eğlenmek hem oynamak bizim hakkımız. Arkadaşlarıma göndereceğim bir mesajım var; hepimiz dimdik durmalıyız, umudumuzu kaybetmemeliyiz. hepimiz çok değerliyiz, o yüzden evde kalalım."

"...Arkadaşlarımı o kadar çok özledim ki! Arkadaşlarımı seviyorum. (Gözümü kapattığımda) Aşağı iniyoruz, oyun oynuyoruz. Çok eğleniyoruz çok!..."

Tamamı için instagram hesabımıza bekliyoruz.
Yardımcı Materyaller
3 Mayıs'ta Boğaziçi Üniversitesi BU+ Açık Ders'ler kapsamında Doç. Dr. Mine Göl Güven youtube aracılığıyla "Kriz Zamanlarında Oyun: Ebeveynler için Öneriler" başlığıyla bir konuşma yaptı. Konuşmanın kaydına buradan ulaşabilirsiniz.
Çocuk  hakları alanında çalışan Ceren Suntekin, Gözde Durmuş ve Melda Akbaş "Az Malzemeyle Sıkıntıyla Baş Etme Etkinlikleri" kitapçığı yayınladı. Kitapçıkta 7-11 yaş aralığındaki çocukların ilgisini çekebilecek, evdeki malzemelerle kolayca uygulanabilecek 19 eğlenceli oyun yer alıyor. Tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Başka Bir Okul Mümkün Derneği Ekoloji Çalışma Grubu, hem çocukların hem de yetişkinlerin takip edebileceği, ekolojik yaklaşımı evlerde nasıl hayata geçirebileceğimize dair fikirler içeren 10 haftalık bir "Evde Ekolojik Duruş" serisine başladı. İlk haftanın konusu "Doğayla kurduğumuz ilişki"; ikinci haftanın konusu ise "Doğa gözlemi yapmanın yolları" oldu.
İtalyan Çocuk Müzeleri işbirliğiyle hazırlanan ve Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği tarafından desteklenen “Meraklı Çocuklar İçin Koronavirüs Rehberi” Hands-on International Türkiye temsilcisi İnformel Eğitim-çocukistanbul ve İBB Kent Konseyi işbirliği ile Türkçe olarak erişimde. "Merak, korkuyu yener" şiarıya hazırlanan kitapcık çocukların salgınla ilgili doğru bilgileri endişe yaratmadan aktarmayı başarıyor.
1 Kitap 1 Film
Meav yayıncılık tarafından basılan ve hem hikayesi hem de resimleriyle her yaştan insanın içini sıcacık yapan Kuşa Dönüştüğüm Gün, kuşları çok seven bir kıza aşık olan bir çocuğun  öyküsü. Bu tatlı öyküyü Ingrid Chabbert yazdı, Raúl Nieto Guridi resimledi ve gönüllülerimizden Nazlı Gürkaş çevirdi! 
Bu ay film köşemizde Türkiye'de Arkadaşım Canavar ismiyle vizyona girmiş olan Where the Wild Things Are yer alıyor. Maurice Sendak'ın çok sevilen kitabından sinemaya uyarlanan filmde, yetişkinlerin sıkıcı dünyasından uzaklaşıp büyüleyici maceralara yelken açan bir çocuğun öyküsüni izliyoruz. Canavararlarıyla tanışmak isteyenleri keyifli bir yolculuk bekliyor!
TTM Gönüllü
Gönüllü etkinliklerine kaldığımız yerden devam ediyor, karantina döneminde Zoom'da buluşuyoruz.

"Yönetmeni hiç samimi bulmuyorum, oyunculuklar çok kötüydü, kaç gün sonra rüyama girdi kesin izlemelisin, neyini beğendin anlayamadım ben çok sıkıldım filmde, bu yönetmenin hastasıyım, vaktimi boşa harcamışım..."

25 Nisan Cumartesi günü TTM Ekibinden Naci Emre Boran beğeniyi uzakta tutan bir eleştiri için yöntem önerisi üzerinden film nasıl okunur/okunmamalı üzerine bir konuşma yaptı.

TTM gönüllü buluşmaları da sürüyor! 9 Nisan ve 18 Nisan'da Zoom'da buluşarak hallerimizi paylaştık ve karantina döneminde neler yapabiliriz üzerine fikirlerimizi yan yana getirdik.


Gönüllülerimizden Çiçek İlknur'un, 23 Nisan'da çocuklar için hazırladığı doğaçlama dans egzersizleri serisinden totoro dansını görmediyseniz hemen tıklamanızı ve ekranın karşısında pozisyon almanızı öneririz.
"Naz is going to greengrocer" İngilizce atölyesi youtube'da! Gönüllülerimiz Naz Beril Akan, Seher Kaya ve Gonca Baviker'in emekleriyle hazırlanan video için tıklayın ve devamı için kanalımıza abone olmayı ihmal etmeyin.
Çocuk hakları her yerde, her dilde tüm çocuklar içindir! Çocuk hakları ağacı, çocukluğuna sarılan gönüllümüz İrem Yılmaz'dan:

1- 18 yaşından küçük her birey çocuktur.(Felemenkçe)
2-Doğdukları yer, konuştukları dil, din ve ten renkleri ne olursa olsun tüm çocuklar eşittir. (Makedonca)
3-Tüm çocukların yaşama ve gelişme hakkı (Hintçe)
4- Çocuk katılımı: Her çocuğun görüşlerini özgürce ifade edebilme, kendisini ilgilendiren konularda görüş bildirme hakkı vardır. (Türkçe)
5-Düşüncelerini özgürce anlatma hakkı: Dernek kurma, derneğe üye olma, toplantı yapma (Almanca)
6-Bilgiye ve medyaya ulaşma hakkı (Arapça)
7-Kimlik, isim ve vatandaşlık hakkı (Rusça)
8- Bütün çocuklar biricik ve özeldir. ( Kürtçe)
9- Oyun oynama hakkı (Endonezce)
10- Silahlı çatışmadan etkilenen çocukların korunma ve bakım hakkı (Ukraynaca)
11-Barış içinde yaşama ve savaştan korunma hakkı (Kazakça)
12- Zihinsel veya bedensel engelli çocukların yaşama eksiksiz katılma hakkı ( Romence )
13- Mülteci statüsünde olan veya mülteci statüsünü kazanmaya çalışan bir çocuğun korunma ve insani yardımdan yararlanma hakkı (Fransızca)
14- Sağlık hakkı (Farsça)
15- Zorunlu ve parasız temel eğitim hakkı (İtalyanca)
16- Devletler çocuğun din, vicdan ve düşünce özgülüğüne saygı göstermelidir.(Çekçe)
17- Hiçbir koşulda özgürlüğün alınmaması (İspanyolca)
18- Her çocuğun, yaşadığı ülkede azınlık toplumunun bir parçası dahi olsa kendi kültüründen yararlanma, kendi dinine inanma ve uygulama, kendi dilini kullanma hakkı vardır. (İngilizce)
19- Her çocuğun bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal, toplumsal gelişimini sağlayacak yeterli bir hayat seviyesi hakkı (Sırpça)

 
TTM Nerede
Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM)'nin "STÖ’ler için Kaynak Geliştirme Seminerleri"nin ilkine TTM de katıldı. Açık Açık Platformu'nun kurucularından ve yönetim kurulu üyesi Itır Erhart’ın katılımıyla düzenlenen seminerde Açık Açık Platformunu tanıtıldı ve sivil toplum örgütlerinin Platformdan nasıl yararlanabileceklerini konuşuldu.

Anneler gününde Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne destek olarak hem çocukların eşit, özgür ve güven dolu bir ortamda çalışmalarına destek olup hem de annenize çocukların çizimlerinden oluşan bu tatlı sertifikayı göndermeye ne dersiniz?
Evet, çok isterim!


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp