Copy

Tarlabaşı Toplum Merkezi 

 E y l ü l    B ü l t e n i
TTM'de Neler Oluyor?

Web sitemiz yenilendi!

tarlabasi.org adresinden bizi ziyaret ederek; faaliyetlerimizi, projelerimizi, politika belgelerimizi ve hakkımızdaki pek çok detayı incelemeye başlayabilirsiniz!
 
TTM Çocuk
Bu ay Oyun Grupları'nda atık malzeme kullanılan etkinlikler sonrasında çocuklarla bitkilerle etkinlik yapabileceğimizi konuştuk ve bir sonraki atölyede fasulye çimlendirmede kullanacağımız malzemelerimiz eşliğinde buluştuk! Birlikte çimlendirdiğimiz fasulyelerin nasıl büyüdüğü ile ilgili düzenli olarak konuşuyoruz!
Sanat Atölyesi'ne Mart ayında bıraktığımız yerden devam ediyoruz! WhatsApp aracılığıyla görüntülü aramalar üzerinden yapılan atölyelerde çocuklara ihtiyaçlarını, duygularını, hayallerini çizerek ve boyayarak ifade edeceği alanlar açmaya çalışıyoruz.
Yayınlar
"Covid-19 Sürecinde İstanbul’un Farklı Yerleşimlerinde Çocukların Haklarına Erişimi” izleme çalışmamızın final raporu çıktı!

Etkiniz AB Programı desteğiye, Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Small Projects İstanbul ve Sulukule Gönüllüleri Derneği ile ortak yürüttüğümüz izleme çalışmasının yetişkinler ve çocuklar için final raporu, bakım veren ve çocuk görüşlerini içeren infografiklerin tamamı
Arapça, İngilizce, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yayımda. Aşağıdaki görsellere tıklayarak ya da covid19cocukhaklariizleme.org/ adresinden tüm yayınlara ulaşabilirsiniz.

Bu araştırmada Covid-19 sürecinde risk altındaki ve kırılgan bölgelerdeki, diğer bir deyişle, özel koruma önlemleriyle desteklenmesi gereken çocukların haklarına erişimine dair durum tespiti yapmak, hangi alanlarda haklara erişilemediğini ve bunun çocuklara etkisini ve alınması gereken kısa ve uzun vadeli önlemleri ortaya koymak amaçlandı.
"İstanbul'un Farklı Yerlerinde Korona Günlerinde Çocuk Hakları" izleme çalışmamızın bir de çocuklar için web sitesi var: http://koronadacocukhaklari.org/

Web sitesinde çocuklardan çocuklara çizimler, fotoğraflar ve 10 soruda araştırma bulgularımız yer alıyor. Sizde etrafınızdaki çocuklarla paylaşarak yaygınlaştırmamıza destek olabilirsiniz!
1 Kitap 1 Film
Alain Serres'in yazdığı, Aurelia Fronty'nin resimlediği ve Füsun Önen'in çevirdiği "Çocuk Olmaya Hakkım Var" çocuk haklarını çocukların gözüyle, eğlenceli bir biçimde aktarıyor.
Bu ay, izlemeyen kaldıysa diyerek, Hayao Miyazaki'nin yazıp yönettiği, çocuklarla da keyifle izleyebileceğiniz müthiş filmlerinden biri olan Komşum Totoro adlı filmini öneriyoruz.
TTM Gönüllü
18 Eylül'de 13 kişinin katılımıyla, Gizem Kıygı'ının anlatıcılığında, kentlerin düzenlenmesinde esas alınan 'ideal insan veya topluluk' formu üzerinden, kentleri ve mekanları kapsayıcı hale getirebilmek için kentin ve mekanın düzenleme süreçlerine dahil edilmesi gereken gruplardan biri olan çocukların, kent ve mahalle ile nasıl ilişki kurduğunu, Çocukların Kenti projesinin çıktıları ile birlikte, onların aktarımları çerçevesinde konuştuk. Çocukların Kenti projesinin detaylarına buradan erişebilirsiniz!
 
Sevdiklerinizin doğum gününde Tarlabaşı Toplum Merkezi'ne bağış yaparak çocukları güçlendirmek ve çocukların seslerini duyurabilmek adına yaptığımız çalışmalara destek olabilirsiniz.
Doğum Günü Sertifikası
Facebook
Website
Email
Instagram


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Tarlabasi Toplum Merkezi · Zerdali Sokak No.9 Beyoğlu · Istanbul, 34 34000 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp