Copy
Utbildningar, nyheter och forskning som rör pedagogisk psykologi.
Se nyhetsbrevet i din webbläsare

Bästa tipsen i Coronatider + info om Pedagogiskt Ledarskap 2020!

Denna gång ser nyhetsbrevet lite annorlunda ut. Här brukar vi samla sådant som intresserar och inspirerar oss. I tider av utmaning och ovisshet är det väldigt fint att se hur Skolsverige svarar upp och levererar. Det finns många bra exempel och många användbara stödmaterial. Vi har gjort en tydlig lista över de resurser och texter som vi tycker är hjälpsamma just nu. 

Vi jobbar för fullt med utbildningsdagen "Pedagogiskt Ledarskap 2020". Vi vill verkligen få till den dagen och att den ska bli så bra som möjligt. Föreläsarna är kanon och vi satsar stort på en digital lösning som kommer att förbättra lärandet och ge möjligheten att streama hela konferensen. Man kommer i år kunna delta via distans eller vara på plats i Umeå Folkets hus 28/10 2020. Alla deltagare kommer att få tillgång till en digital portal med möjlighet att se alla föreläsningar flera gånger, ta del av extramaterial, bland annat filmade diskussionsfrågor och intervjuer.

Ta hand om er, så hörs vi snart igen!

För att sortera i all information som flödar har vi satt ihop en lista av 9 användbara resurser för skolpersonal i dessa coronatider. Listan uppdateras kontinuerligt med allt från tips och material om distans- undervisning till konkreta råd för samtal med barn.
Här kan du se vilka som kommer att föreläsa på Pedagogiskt Ledarskap 2020. Kom till Umeå eller delta på distans. Alla kommer få tillgång till samma digitala portal med massor utav möjligheter. Hör gärna av dig om du har några frågor. Hoppas att vi ses!
Podcastsäsongen går mot sitt slut. Vi har intervjuer med två intressanta skolprofiler kvar, men kommer också att ordna ett extrainsatt avsnitt med tema distans- undervisning. Lyssna gärna! Vem skulle du vilja att vi intervjuade nästa säsong?

Varma hälsningar!

Erik Rova 070-2363200 erik@pedagogiskpsykologi.se
Anton Sjögren 0730-301337 anton@pedagogiskpsykologi.se

Carin Lindgren  carin@rovasjogren.se
David Franzén  david@rovasjogren.se
Johan Långström  johan@rovasjogren.se
Veronika Älvhalla  veronika@rovasjogren.se
Lisa Braide  lisa@rovasjogren.se

Pedagogisk psykologi - Rova & Sjögren Psykologi AB

Copyright © 2020 Pedagogisk Psykologi, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp