Copy
Zelený newsletter 13 (červen 2018)

Milí Novojičíňáci,


V červnovém newsletteru Vás upozorníme na pozitivní změny v MHD a objasníme koncepci parkování, která bude pro naše město vytvořena ještě letos. Na úklidu a úpravě vzhledu města se letos tradičně budou podílet studentské úklidové čety a poprvé pomůže také nový ekologický stroj. Skvělou zprávou je, že ve třídění elektroodpadů jsme obhájili 1. místo v našem kraji a opět získali sošku Elektrooskara. Dáme Vám i tip, kde můžete sehnat výborný med.

Přejeme Vám příjemné počtení,

Vaši členové Základní organizace Strany zelených v Novém Jičíně

Zlepšení MHD

Nový Jičín zavádí od 10. června drobné změny v městské hromadné dopravě, které zlepší kvalitu cestování. Vedení města při dojednávání úprav jízdních řádů, spojů i režimu zastávek vycházelo zejména z podnětů občanů.

Seznam změn:

 • Zajištění mimořádných autobusových spojů do místních částí během Pivobraní (23. června) a Slavnosti města (8. září)
 • Zobrazování důležitých zastávek na trase na čelních panelech autobusů.
 • Zobrazování spojů MHD na světelné tabuli KODIS na autobusovém nádraží.
 • Umístění map městských i příměstských linek celé zóny 70 – Nový Jičín na zastávkách.
 • Přejmenování a sjednocení zastávky „autobusové nádraží, MHD“ na „autobusové nádraží“ – zjednodušení vyhledávání v IDOSu.
 • Minutové úpravy časů odjezdů z jednotlivých zastávek (posuny od 1 do 5 minut)
 • Rozšíření zastávek „na znamení“ (označeny „x“) pro urychlení jízdy.
 • Instalace světelné tabule zobrazující odjezdy v Loučce (do konce roku).
Více informací ohledně těchto změn najdete na webu města.

Související odkazy:

Město má ekologický stroj na likvidaci plevele


Technické služby disponují novým zařízením na ekologické čištění ploch a likvidaci plevele. Z dlažby náměstí tak mohou zmizet žvýkačky, mastné skvrny (např. po občerstvení při veřejných akcích), bude jednodušší čištění odpadkových košů či likvidace plevele mezi dlaždicemi na náměstí. Princip čistícího stroje je založen na silném tlaku páry a horké vody, nahradí tak dnes částečně používané chemické prostředky.

Související odkazy:
Parkování mají řešit nová místa a koncepce (TV Polar 30.5.2018)

Nová parkovací místa

V Novém Jičíně vzniknou od června desítky nových parkovacích míst, dalších sto jich slibuje projekt, na kterém začíná úřad pracovat. Radnice hodlá zpracovat koncepci parkování na území města, aby zjistila, jak jsou stávající odstavné plochy vytížené a kde by bylo možné vybudovat další, případně vystavět parkovací dům. Kromě analýzy současného stavu by měla přinést především návrhy nových parkovacích ploch a režimů parkování v centru i na sídlištích. Cílem je zajištění dostupnosti všech lokalit ve městě a zároveň snížení negativních vlivů na životní prostředí. Plány s novým parkováním se budou realizovat například na sídlišti Dlouhá, ulici Slovanská či na ploše bývalé železniční stanice na Horním nádraží. Uvažuje se i o parkovacím domě, který by se mohl objevit na odstavné ploše ulice Bezručově. Nová parkovací místa budou přibývat už od poloviny června.

Související odkazy:

Sběr spotřebičů přinesl dalšího Elektrooskara (TV Polar 8.6.2018)

Ve třídění odpadů patříme ke špičce


Nový Jičín obhájil loňské prvenství a získal dalšího Elektrooskara za třídění elektroodpadu mezi podobně velkými městy Moravskoslezského kraje. Uspět se mu podařilo také díky školákům, kteří sbírají nefunkční elektrospotřebiče v rámci vlastní soutěže a dokázali shromáždit téměř 10 tisíc přístrojů. Celkem se v Novém Jičíně v roce 2017 vytřídilo 115 tun elektroodpadu, což představuje 4,5 kilogramu na jednoho obyvatele. Letos Odbor životního prostředí navíc vyhlásil novou soutěž o nejlepší školu v oblasti enviromentálního vzdělávání, ve které zvítězila ZŠ Komenského 66.

Související odkazy:

Stáčení městského medu

V Novém Jičíně proběhlo 29.5. druhé medobraní. Přestože se stáčel med jen z poloviny úlů, z medometu vyteklo téměř 20 kilogramů zlatavého nektaru. Ten bude uložený do sklenic, které si bude moci zakoupit veřejnost v Návštěvnickém centru na Masarykově náměstí od července.Město má včelstvo o počtu přibližně 150 tisíc včel od loňského června v lesoparku na Skalkách. Další stáčení medu proběhne pravděpodobně v druhé polovině července.

Související odkazy:

Další aktuality z Nového Jičína

 • Brigády pro mládež. Město Nový Jičín startuje v průběhu června opět brigády pro studenty s názvem Zelené město. Radnice zaplatí mladým lidem třeba za pletí záhonů, natírání laviček, plotů a zábradlí nebo sbírání odpadků. Součástí akce Zelené město je také čištění chodníků, odtokových žlabů nebo umývání kontejnerů. Více viz tisková zpráva města.
 • Piano na ulici podruhé. Do Nového Jičína se opět vrátila možnost zahrát si na piano na veřejnosti. Najdete jej v podchodu Žerotínského zámku. Více viz fotky a FB profil piana.
 • Prázdné kanceláře v centru Nového Jičína čeká přeměna na byty. Možnost bydlení na náměstí bude větší. Město připravuje přestavbu bývalých kanceláří městského bytového podniku na byty. Nová studie navrhuje přestavět místnosti na šest nebo sedm menších bytů do dvou let. Více viz reportáž Českého rozhlasu.
 • Fanoušci na Facebooku města. Z 55 okresních měst, zaujímáme 3. místo v co dopočtu fanoušků na Facebooku. Díky využití této sociální sítě dokáže město lépe komunikovat s veřejnosti a informovat tak o rozličných aktivitách. Více viz web Listy jižní Moravy.
 • Nejlepší výstava uplynulého roku je z NJ. Nejlepší muzejní výstavou loňského roku se stala expozice s názvem Říše prastará, mocná i zkrocená, která z mnoha různých pohledů představovala proměny vztahu člověka k lesu. Připravilo ji Muzeum Novojičínska a zvítězila ve své kategorii v národní soutěži Gloria Musaealis. Více viz reportáže České televize a Českého rozhlasu.
 • Petr Orel vstoupil do nově založeného senátorského klubu. Obměna na Zlínsku pomohla bezprizorným senátorům. Založili nový klub, předsedou se stal Václav Láska. Více viz reportáž České televize a tisková zpráva.
 • Chcete-li se podívat, jak se povedla Férová snídaně na Svinci 12.5., mrkněte se do naší fotogalerie nebo si přečtěte krátkou zprávu.
 • Na náměstí v Novém Jičíně si mohou cyklisté nabít elektrokola. Více viz tisková zpráva města.
 • Město buduje nová kontejnerová stání. Více viz tisková zpráva města.
Facebook
Facebook
zeleninj.cz
zeleninj.cz
Napište nám
Napište nám
YouTube
YouTube
Odebírat
Odebírat
Share
Forward
+1
Copyright © 2018 Strana zelených Nový Jičín, All rights reserved.