Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            LISTOPAD 2015

Obsah:

  • Vážení čtenáři
  • Co bylo? Co je? Co bude?
  • Hermovo ucho: Zahrajte si něco z Currana
  • Kam zamířit v listopadu?
  • Soutěž

Vážení čtenáři,


dostáváte sedmé číslo Zpravodaje online hudebního magazínu HIS Voice. Jednou měsíčně Vás touto formou upozorňujeme na dění na webu www.hisvoice.cz, kde, jak jistě víte, HIS Voice nyní výhradně sídlí.

Vy, co nás čtete pravidelně, dobře víte, že spolu s abonmá tohoto Zpravodaje dostáváte zdarma i přístup k online archívu HIS Voice (a že tam toho za těch patnáct let není málo) a že se v každém Zpravodaji můžete těšit na exkluzivní článek a/nebo soutěž. Dnes Vás čeká bonusové Hermovo ucho, které na hisvoice.cz přenesl estetik umění, vydavatel a propagátor hudební avantgardy Jozef Cseres. A soutěžit budeme o lístky na koncert The Necks.

Inspirativní hudební zážitky i čtení vám za redakci HIS Voice přeje

Petr Ferenc
šéfredaktor

Co bylo? Co je? Co bude?


Říjen byl co do objemu publikovaného textu dosud nejplodnějším měsícem existence www.hisvoice.cz. Počet písmen se oproti jarním měsícům, kdy jsme začínali, téměř zdvojnásobil. A to jsme už zjara online publikovali více textů za měsíc, než se vešlo do jednoho papírového čísla HIS Voice.

Kromě toho jsme se opět vydali "mezi lidi" - stánek HIS Voice na akci Kniha z kina, jež se konala 16. října v kině Ponrepo, přitáhl spoustu zájemců toužících doplnit si chybějící čísla časopisu. K příjemnému nakupování si premiérově zapouštěli HIS Voice DJs, kteří se koncem října objevili i v klubu Neone, kde v rámci Stimul Nights zahudli po koncertu amerického noiseřvouna Prurienta. A prý začnou zkoušet a míchat ty své Neubauteny s Prokofjevy, Burundijci a jinými bijci ještě umněji.

Spolupráce HIS Voice s kinem Ponrepo tím nekončí a těšit na setkání s námi (a my s Vámi) se můžete i v jiných klubových a galerijních provozech v rámci nejrůznějších poslechových pořadů, povídání atd... Víc zatím neprozradíme, leccos je under construction. Své online působení ale rozhodně chceme významně doplnit přímou, neelektronickou interakcí s Vámi, čtenáři i posluchači. 

Hermovo ucho: Zahrajte si něco z Currana

Jozef Cseres

Je dobře známo, že Alvin Curran není jenom mistrem zvuků, ale též mistrem slov. Málokterý hudebník je schopen trefně a s humorným nadhledem komentovat hudbu tak, jako on. Prostřednictvím slov posouvá vlastní hudbu do mimohudebních souvislostí, v nichž se tato dále zhodnocuje díky přesvědčivé životní zkušenosti i obdivuhodné reflexivní schopnosti jejího autora. Názvy Curranových kusů a programové noticky mluví za vše; jsou čtivé, podněcují představivost a nevtíravě přesvědčují. Přestože jeho hudba není primárně narativní a Curran ani nevěří v možnost její verbalizace, je v ní cosi biografického. Nelze ji poslouchat, hrát ani číst formálně. Aluze, jež Curran v hudbě i textech s oblibou používá, vypovídají o základních principech jeho estetiky – nadčasovosti, nadžánrovosti, polystylovosti a transverzálnosti. Jeho hudba je neuchopitelná a avantgardní, zároveň však dokáže být srozumitelná a komunikativní. Tento paradox tkví v samé podstatě hudby, kterou chápe antropologicky, jako nějakou nehmotnou substanci, udržující při životě člověka jako sociální bytost. Vyznává program, který označuje slovy „neoprimitivní esencializmus,“ čím míní protohudební, archetypální zvukotvorbu dávno zapomenutých časů, „když ještě hluk, dech, řeč a hudba byly jedno a to samé“. Jeho hybnou sílou je rituální vůle tvořit a sdělovat.

Nejčerstvějším důkazem Curranovy „rozkročené“ a nadčasové poetiky je dlouho ohlašovaný The Alvin Curran Fakebook, jenž zrovna vychází knižně. Je to rozsáhlá sbírka notovaných kusů, jakýsi zpěvník (výrazem „fakebook“ se v angličtině označuje samizdatový náčrtník písní, melodií, motivů nebo nápadů, který si hudebníci pořizovali, kopírovali, resp. půjčovali pro potřeby hraní), který Curran léta koncipoval (či spíš kompiloval) s úmyslem poskytnout „potěšení skladatelům, interpretům, improvizátorům, sound artistům, vědcům, učitelům kompozice a improvizace, fanouškům, amatérům, krajním avantgardistům, blogerům, pouličním hudebníkům a milovníkům uměleckých knih.“ Ti pak můžou s jeho položkami naložit po svém – „zahrát je jak jsou napsané, překomponovat, zaloopovat, zaranžovat, volně na ně improvizovat, remixovat je, vrstvit, spacializovat, inscenovat, tropovat či na ně hopsat.“

Curranův „fakebook“ není ledajaký sborník, nýbrž multiplicitní asambláž. Opera aperta i hypertext v jednom. Obsahuje přes 200 různorodých dílek, které lze uchopit autonomně i transverzálně propojit. Ačkoli jsou všechny notovány pro klavír, jakékoliv transkripce a inovace jsou vítány. Autor je rozdělil do devíti sekcí, nazvaných podle příznačných hudebních prostředků (Sequences, Mels, Octaves, Music In Two Parts, Beats, Strummz, Choral Reefs, Songs and Dances a Open Aires). Dohromady i v libovolných kombinacích reprezentují již zmíněný širokospektrální záběr, v jakém Curranovo hudební myšlení i hudební praxe operují více než padesát let. Přihlížením k amatérským aspektům se Alvin Curran svou hudbou pomalu ale jistě přibližuje k Attaliho vysněnému „kompozičnímu networku“. Prakticky nám ukazuje, co všechno může být hudbou, jaké rozmanité podoby může nabývat, do jakých dialogů je schopna vstupovat, co všechno dokáže řešit a jak ji možno tvořivě a smysluplně šířit. V jalové době redundantních repetic to nejsou zrovna nízké ambice.

Kam zamířit v listopadu?


Listopad v Praze tradičně patří festivalu Alternativa, v Olomouci zatím méně tradičně přehlídce současné kompozice Opera Schrattenbach. Na oba vás obšírně zveme na hisvoice.cz, tady a tady. Obě akce již začaly, takže tradá, je nejvyšší čas vyrazit.

V rámci Alternativy proběhne mimo jiné Klubová noc, na které se jednou scénou podílí i Wakushoppu, jedním z headlinerů bude barytonsaxofonista Mats Gustafsson s Fire!, na večer věnovaný trojici legend pražské alternativní scény konce sedmdesátých let, tedy Mikoláši Chadimovi, Luboši Fidlerovi a Pavlu Richterovi, vás pozveme rozhovorem s posledně jmenovaným. Na hisvoice.cz jej zveřejníme v pátek 6. listopadu, pád dní nato dojde i na Luboše Fidlera.

Začalo již i královéhradecké Hudební fórum. Na přehršel českých i světových premiér vás na hisvoice.cz zve Jan Hocek. John Luther Adamns, Esa-Pekka Salonen, Kaija Saariaho a mnozí další.

Magazín A2 pokračuje v koncertní sérii A2+. 13. listopadu v pražském prostoru Kokpit vystoupí slovenské duo Jamka, nejslavnější protagonisté bratislavské scény Urbsounds. Monika a Daniel již drahně let žijí v Londýně a svůj vysoce energický  a energetický mix techna, noise, glitchů představili leckde ve světě a mj. i na CD u labelu Sub Rosa. Předskakují pražští Mooncup Accident, víc informací tady.

Hipsteři a indieznalci 14. listopadu jistě nebudou chybět v MeetFactory, kde vystoupí ironicky podvratný americký písničkář Ariel Pink. Na svém novém albu míchá jeden žánr za druhým a výsledná koláž kombinuje čistou elektroniku s folkovými nebo rockovými aranžemi a operní zpěv se samply, které uslyšíte spíš v dokumentech National Geographic. Zeměpis, to mají vousatí mazlíčci rádi.
Šéfredaktor hisvoice.cz a autor těchto řádků se nijak netají tím, že kdykoliv vydá australské trio Necks nové album, má při všech výročních anketách, co se s krátícími se dny pravidelně vyrojují, snazší práci alespoň v jedné kategorii. Letos trio vydalo novinku s názvem Vertigo (recenzi Tomáše Procházky jsme zveřejnili přednedávnem) a propagovat ji přijede i do Prahy. 17. listopadu vystoupí v Paláci Akropolis a bude to jeho druhý pražský koncert. Stejně jako ten první, který neproběhl zas tak dávno, jej pořádá Rachot. A chcete-li na Necks vyhrát lístky, zasoutěžte si s námi.

Skladatelské sdružení Konvergence pořádá 18. listopadu v pražském kostele sv. Vavřince koncert nazvaný …podstatné provázející persony… vychází z osobních preferencí Ondřeje Štochla. Vedle jeho vlastních kompozic zazní skladby Marka Kopelenta, Petera Grahama a Pavla Zemka. O týden později, 25. listopadu zahraje Konvergence v Konzervatoři Brno program z děl Jiřího Bezděka, Petry Čtveráčkové, Ondřeje Štochla, Radima Bednaříka, Michaely Plachké, Jakuba Gyönyöra a Tomáše Pálky. 

Na 23. listopadu připravil soubor Brno Contemporary Orchestra večer s tangem v hudbě dvacátého století. Čeká nás Louis Andriessen, Tom Johnson a Mauricio Kagel.

Dvoudenní festival volné improvizace Hear Me! se po předchozích ročnících v Praze a Ostravě koná 27. a 28. 11. v Pardubicích. Jeho letošní dramaturgie je postavena na několikadenní rezidenci desetičlenné sestavy Pražského improvizačního orchestru v prostorách Divadla 29, který ke spolupráci přizval několik klíčových osobností současné evropské improvizační scény, jakými jsou švédský saxofonista Mats Gustafsson, rakouský gramofonista Dieb13, německý virtuoz na analogový syntezátor Thomas Lehn a italská houslistka Tiziana Bertoncini. Tito umělci představí své vlastní projekty a poté vystoupí jako hostující hráči v několika společných setech s Pražským improvizačním orchestrem. Hear Me! je putovním festivalem, jehož cílem je uvádět nejrůznější podoby současné improvizační a experimentální hudební scény. Hear Me! je pořádán v rámci projektu Stará síť na novou hudbu, jehož se účastní pořadatelé tradičně netradičních zvukově-hudebních performancí v Praze, Českých Budějovicích, Pardubicích, Brně, Ostravě a Opavě. Více zde.

A pokud se 27. listopadu nebudete pohybovat po Pardubicích, ale po Brně, nenechte si ujít večer, jímž vyvrcholí letošní showcase festival Itch My HaHaHa. V brněnské Malé Americe se předvede americký hiphoper Astronautalis, rakouští avantrockeři Bulbul, spolustrůjce dua Kazety Ventolin, retroobjevní Schwarzprior a dalších nejméně devět účinkujících, alespoň podle festivalového webu.

Se zveřejněním programu si dával načas bratislavský festival Next. Sledujte jeho FB či web (má být spuštěn každou chvíli) a zvíte, že hvězdami přehlídky, která se koná od 25. do 28. listopadu v A4, budou britští audiosurrealisté Nurse With Wound, italský průzkumník mechanismů taneční hudby Lorenzo Senni, teheránský skladatel elektronické hudby Sote, improvizátor Thomas Lehn v duu s komponistou Marcusem Schmicklerem a mnozí další. 14. listopadu festivalový program přiblížíme formou Videí na víkend.

Leccos dalšího objevíte i v našem koncertním kalendáři dokoncertu.cz. A chcete-li mít přehled o významných koncertech české hudby v zahraničí a světových premiérách českých skladeb u nás na poli soudobé vážné hudby, nahlédněte do HIS Blogu.

Soutěž


Tentokrát o dvakrát jeden lístek na koncert Necks, který se koná 17. listopadu v pražském Paláci Akropolis. Soutěžní otázka zní: Jak se jmenuje předposlední album The Necks? (Vyšlo v roce 2013.) Odpověď posílejte na adresu info@hisvoice.cz do samého konce pátku 13. listopadu. A do předmětu zprávy pište The Necks.

 
Všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu. Stačí se jen registrovat a přístup je otevřen, k tomu Vám, budete-li chtít, jednou měsíčně přistane v e-mailové schránce tento Zpravodaj. Toužíte-li po některém z papírových čísel nebo tričku HIS Voice, navštivte náš e-shop.
Copyright © 2015 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp