Copy
روزنامه خبری آتش - شماره: ۱۶۵۱، سه‌شنبه ۲۰ جولای ۲۰۲۱
View this email in your browser
شماره: ۱۶۵۱
سه‌شنبه ۲۰ جولای ۲۰۲۱


Today Stats: 10,649 Subscribers
سایت آتش         اخبار کانادا        مهاجرت        مسکن        آخر هفته        نویسندگان آتش
وضعیت آب و هوا - بعدازظهر امروز به وقت تورنتو - سه‌شنبه ۲۰ جولای ۲۰۲۱
 تورنتو: نیمه‌ابری بارانی ۲۹ درجه   |   مونترال: نیمه‌ابری بارانی ۲۵ درجه   |   ونکوور: نیمه‌ابری ۲۳ درجه  |   کلگری: بارانی ۲۷ درجه   |   تهران: آفتابی ۳۳ درجه
بامداد خود را هر روز با خبرهای کانادا در AtashDaily، کانال تلگرام آتش آغاز کنید
خبرهای فوری از کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام «تورنتو را زندگی کنیم»
 • آمار کرونا در انتاریو؛ ۱۲۷ مورد ابتلا، ۲ نفر  فوتی - سه‌شنبه ۲۰ جولای ۲۰۲۱
 • استخرهای سرپوشیده در تورنتو از فردا بازگشایی می‌شوند؛ ولی باید آنلاین رزرو کنید
 • دود وسیعی در تورنتو شب گذشته آسمان را پوشاند
 • ایر کانادا ۲۲۰ پرواز روزانه خود را به ۳۴ مقصد آمریکا بزودی از سر می‌گیرد
 • یک مادر ساکن ریچموندهیل برنده یک میلیون دلار جایزه لاتاری شد
 • موج چهارم کرونا کسانی را درگیر می‌کند که واکسن نزده‌اند؛ محدودیت‌های فراگیر هم لازم نیست
 
آیا صاحب‌خانه می‌تواند به‌خاطر نپرداختن اجاره، حکم تخلیه مستاجر را بگیرد؟

Banaa.ca  
گاهی برای مستاجرها این سوال ایجاد می‌شود که اگر اجاره خانه را نپردازند، آیا صاحبخانه می‌تواند برای آنها حکم تخلیه بگیرد یا خیر.
 جواب این سوال، مثبت است. البته، این کار باید باتوجه به قوانینی که وجود دارد انجام شود و صاحبخانه نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن چارچوب‌های قانونی از شما بخواهد که خانه را تخلیه کنید.  
 مرجع رسیدگی‌کننده به اختلافات میان مالک و مستاجر، نهادی به نام Landlord and Tenant Board است.
 صاحب‌خانه در قدم اول باید به شکل کتبی به مستاجر اطلاع دهد که به دلیل عدم پرداخت اجاره، باید خانه را تخلیه کند. به این ابلاغیه Notice to End your Tenancy For Non-Payment of Rent گفته می‌شود و بالای برگه شماره N4 نوشته شده است. در این اطلاعیه باید مشخص شده باشد که مستاجر، اجاره‌ کدام‌ ماه‌ها را پرداخت نکرده و مقدار دقیق آن چقدر است.صاحب‌خانه در این برگه باید مشخص کند که مستاجر چه زمانی باید خانه را تخلیه کند. به این زمان، به انگلیسی Termination Date گفته می‌شود.  
اگر قرارداد اجاره‌ شما ماه به ماه یا سالانه است، صاحب‌خانه‌تان باید ۱۴ روز قبل از تاریخ Termination Date به شما اطلاع دهد و اگر قرارداد اجار‌ه هفتگی یا روزانه باشد، ۷ روز زودتر باید اطلاع داده شود.
کشورهای ثروتمند مانند کانادا اگر به فکر واکسیناسیون مردم کشورهای دیگر نباشند خودشان به دردسر خواهند افتاد

پزشکان و دانشمندان می‌گویند در حالی که بسیاری از کانادایی‌ها به دلیل افزایش واکسیناسیون و کاهش تعداد موارد ابتلا به کرونا، از بازگشت به میهمانی‌ها و فعالیت‌های تابستانی استقبال می‌کنند، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان همچنان به شدت منتظر واکسن هستند و همچنان از جولان پاندمی رنج می‌برند. 
در حال حاضر حدود ۲۶ درصد از جمعیت جهان حداقل یک بار واکسن دریافت کرده‌اند، اما این درصد به خاطر کشورهای ثروتمند افزایش یافته است، در حالی که در کشورهای کم درآمد، به طور متوسط یک درصد از افراد واکسن دریافت کرده‌اند. 
برخی از کارشناسان می‌گویند اگر کانادا همراه با سایر کشورهای ثروتمند، سریعا برای افزایش میزان واکسیناسیون در این کشورها اقدامی نکنند، این نه تنها یک شکست در مفهوم شهروندی جهانی است، بلکه کانادایی‌ها را نیز در معرض خطر موج دیگری از کرونا قرار می‌دهد. 
دکتر Prabhat Jha، پژوهشگر سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «این اقدام، صرفا یک امر خیرخواهانه نیست. این یک مسئله مربوط به سود شخصی کشورهای ثروتمند است.»
این دو دختر جوان دانشجوی دانشگاه مک‌گیل هم در میان قربانیان سقوط کاندو در فلوریدا بودند

هر روز اطلاعات تازه‌ای از قربانیان سقوط کاندو در فلوریدا منتشر می‌شود. Michelle Pazos، دختر جوان ۲۳ ساله و بهترین دوستش Anastasia Gromova، که ۲۴ سال داشت سال سوم دانشگاه در دانشگاه مک‌گیل مونترال با هم آشنا شدند. آنها ۲۴ جون در کاندوی پدر Pazos در Surfside فلوریدا بودند که این ساختمان فرو ریخت. فرو ریختن این برج ۱۲ طبقه جان ۹۷ نفر را گرفته و تا به حال ۹۵ قربانی شناسایی شده‌اند. جسد Michelle Pazos پیدا شده، اما جسد دوستش Anastasia هنوز پیدا نشده است. مقامات محلی می‌گویند که برای نجات و بازیابی باید بیش از ۱۲ هزار تن آوار و بتن منتقل شود و جست‌وجو برای شناسایی قربانیان ادامه دارد.
زوج کانادایی دو سال است خانه و کار و تدریس در دانشگاه را رها کرده‌اند و پیاده به دل طبیعت زده‌اند

یک زوج کانادایی، ‌یکی استاد دانشگاه و دیگری تحلیل‌گر داده‌ها که از کار اداری و پشت میزنشینی به ستوه آمده بودند سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفتند که کار و زندگی را رها کنند و پیاده به دل طبیعت پهناور کانادا بزنند.
آقای Sean Morton و خانم Sonya Richmond در سال ۲۰۱۹ خانه‌ی خود در جنوب انتاریو را فروختند و بیشتر وسایل خود را بخشیدند و در ماه جون راهی مسیر Trans Canada Trail شدند. برنامه‌ی آنها این است که این مسیر ۲۷ هزار کیلومتری را تا سال ۲۰۲۲ به اتمام برسانند. 
هدف آنها جلب توجه مردم برای برقراری ارتباط بیشتر با طبیعت است،‌ به ویژه جوانان و نوجوانان که این روزها بخش عمده‌ای از زندگی خود را پشت مانیتور و موبایل‌ها می‌گذرانند. آنها را در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید با هشتگ #Hike4Birds دنبال کنید.
جاستین ترودو در پیام عید قربان: اسلام‌هراسی در کانادا یک واقعیت است، ولی نفرت و تبعیض در جامعه ما جایی ندارد

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا امروز در بیانیه‌ای عید قربان را به مسلمانان کانادا و تمام مسلمانان جهان تبریک گفت. وی با اشاره به ارزش‌های معنوی حج و عید قربان برای مسلمانان به تاثیرات کرونا بر این مراسم عبادی اسلامی پرداخت.
وی در بخشی از پیام خود گفت: «متاسفانه اذعان می‌کنیم که اسلام‌هراسی و نفرت ضد مسلمانان در کانادا یک مساله واقعی است. فاجعه اخیر در لندن انتاریو، یک یادآوری دردناک است که مسلمانان همچنان با توهین، تهدید و خشونت در جوامع سراسر کشور روبه‌رو هستند. نفرت و تبعیض در جامعه ما جایی ندارد. به همین دلیل دولت کانادا در ۲۲ جولای میزبان اجلاس سراسری اسلام‌هراسی خواهد بود تا به اقدامات جدی علیه این نفرت و تبعیض ادامه دهد. با هم مجددا بر تعهد خود به داشتن کانادایی متنوع تأکید کنیم، جایی که همه صرف نظر از ایمان، قومیت، فرهنگ یا جنسیت خود می‌توانند احساس پذیرش، امنیت و احترام کنند.»
آقای ترودو در پایان از سوی خودش، همسرش سوفی گرگوار و خانواده‌اش عید خوبی را برای همه آرزو کرد و گفت: «عید مبارک!»
 
دریافتی متقاضیان جدید مزایای کمک‌هزینه جبرانی دستمزد CRB به ۳۰۰ دلار در هفته کاهش یافته است
کانادایی‌هایی که از حالا برای دریافت مزایای کمک‌هزینه جبرانی دستمزد Canada Recovery Benefit یا CRB اقدام کنند، هر هفته ۲۰۰ دلار کمتر دریافت می‌کنند. آنان به جای دریافت اولیه ۵۰۰ دلار در هفته، حداکثر ۳۰۰ دلار در هفته از طریق CRB دریافت خواهند کرد. این رقم پس از کسر مالیات، برای همه متقاضیان جدید هر هفته ۲۷۰ دلار (هر دو هفته ۵۴۰ دلار) است.
کسانی که از پیش پرداخت‌های CRB را دریافت می‌کرده‌اند، تا زمانی که به ۴۲ هفته برسند، ۵۰۰ دلار در هفته دریافت می‌کنند. پس از این، پرداختی به آنها در ۸ هفته باقیمانده ۳۰۰ دلار خواهد بود.
اجرای مقررات جدید از ۱۸ جولای آغاز شده است.
امسال بیش از ۳۰ درصد خریداران مسکن با جنگ قیمت‌ها روبرو بوده‌اند؛ ۶۰ درصد بالاتر از قیمت اولیه خریده‌اند
آخرین گزارشی که نهاد دولتی مسکن کانادا CMHC منتشر کرده نشان می‌دهد که ۳۱ درصد از خریداران در بازار مسکن گزارش کرده‌اند که هنگام خرید با مولتی آفر و جنگ قیمت‌ها روبرو بوده‌اند.
این گزارش CMHC که براساس نظرسنجی امسال Mortgage Consumer Survey نشان می‌دهد ۶۰ درصد از کسانی که با جنگ قیمت‌ها روبرو شده‌اند، در نهایت برای خرید خانه خود قیمتی بالاتر از پیشنهاد اولیه پرداخت کرده‌اند. در عین حال اکثریت قریب به اتفاق خریداران یعنی ۹۰ درصد اعلام کرده‌اند که به طور کلی خانه‌ی خریداری‌شده، نیازهای آنها را برآورده می‌کند.
این گزارش نشان می‌دهد که نبض بازار در سال جاری تاکنون در دست خریداران بار اول بوده چون آنها ۵۳ درصد از تمام خریداران را تشکیل می‌دهند و ۴۷ درصد بقیه کسانی هستند که پیشتر هم خانه داشته‌اند.
بیش از ۸۰ درصد کانادایی‌ها در این نظرسنجی اعلام کره‌ادند که با وجود کرونا نیازهای مسکن آنها تغییر نکرده است. در مورد وضعیت فعلی بازار مسکن، ۵۲ درصد کانادایی‌ها گفته‌اند که به بازار اطمینان دارند، ۴۷ احساس خوش‌بینی می‌کنند. فقط ۱۰ درصد گزارش كرده‌اند كه استرس دارند و ۳ درصد هم گفته‌اند که نااميد شده‌اند.
پاندمی باعث افزایش تقلب در پروسه‌های مهاجرت و سفر به کانادا شده است؛ گزارش اداره مرزی کانادا
گزارشی که اخیرا توسط آژانس خدمات مرزی کانادا Canada Border Service Agency یا CBSA منتشر شده نشان می‌دهد که پاندمی کرونا باعث افزایش تقلب در پروسه‌های مهاجرت و مسافرت‌های غیرقانونی و یا با اسناد تقلبی به کانادا شده است.
این گزارش هشدار می‌دهد که رکود اقتصادی و افزایش فقر در خارج از کشور که ناشی از همین پاندمی است، باعث شده تا افراد بیشتری برای آمدن به کانادا به روش‌های نامتعارف متوسل شوند. 
در این گزارش آمده است: «با توجه به اینکه تعداد بیشتری از افراد قصد مهاجرت دارند، احتمال افزایش تقلب در همه استریم‌های مهاجرتی از طریق استفاده از اسناد جعلی برای دریافت ویزا یا درخواست‌های اقامت دائم PR، اسناد سفر تقلبی برای سوار شدن به پروازهای کانادا و ارائه‌ی اطلاعات نادرست وجود دارد.»
۸۵ درصد از مالکان خانه مشکلی برای بازپرداخت وام در پاندمی نداشته‌اند؛ ۷۷ درصد ارزش خانه‌شان افزایش یافته است
حدود ۸۵ درصد از کسانی که در کانادا مالک خانه هستند می‌گویند که در طول پاندمی «هیچ مشکلی» برای پرداخت اقساط وام‌های خود نداشته‌اند. این را یافته‌های نظرسنجی امسال Mortgage Consumer Survey نشان می‌دهد که توسط نهاد دولتی ناظر بر بازار مسکن کانادا یعنی Canada Mortgage and Housing Corporation انجام شده است.
همچنین ۸۰ درصد از صاحبان وام‌ها اعلام کرده‌اند که از برنامه‌های تعویق پرداخت وام مسکن فدرال در زمان شروع پاندمی باخبر شده بودند، ۶۷ درصد آنها معتقدند که این سیستم روش خوبی برای کمک به صاحبان خانه بوده و تقریبا ۱۶ درصد آنها از برنامه‌های تعویق وام استفاده کرده‌اند.
همچنین ۷۷ درصد از صاحبان وام‌ها معتقدند که پاندمی باعث افزایش ارزش خانه آنها شده است.
اما در میان کسانی که امسال وام مسکن گرفته‌اند، ۶۵ درصد برای نوسازی بوده،‌ ۱۸ درصد وام‌ها ریفاینانس refinance بوده و ۱۷ درصد مستقیما برای خریدن خانه بوده است. 
همچنین تقریبا ۴۰ درصد از دریافت‌کنندگان وام گزارش داده‌اند که بیمه وام مسکن دریافت کرده‌اند در حالی که ۵۶ درصد این کار را نکرده‌اند.
اگر نرخ بهره بانک مرکزی کانادا افزایش بیابد، چه تاثیری بر روی وام‌های فعلی مسکن خواهد داشت
تجزیه و تحلیل جدیدی که توسط بخش مطالعات اقتصادی بانک TD انتشار یافته نشان می‌دهد که تأثیر افزایش احتمالی نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا، بین کسانی که وام‌های با نرخ ثابت با مدت طولانی و آنهایی که وام‌های با نرخ متغیر گرفته‌اند به طور قابل توجهی متفاوت خواهد بود. 
این گزارش خاطر نشان کرده است که دارندگان نرخ ثابت به نرخ‌های بالاتر منتقل نمی‌شوند، در حالی که کسانی که وام با نرخ متغیر دارند می‌توانند انتظار داشته باشند که پرداخت سود همگام با نرخ‌های تعیین شده تغییر کند، اگرچه انتظار نمی‌رود که نرخ‌ها تا اواخر سال ۲۰۲۲ افزایش یابد.
بانک TD پیش‌بینی کرده است: «صاحبان خانه با وام‌های مسکن که سررسید آنها در سال ۲۰۲۳ است احتمالا با نرخ بهره غیرمطلوب‌تری مواجه خواهند شد.»
این گزارش همچنین تخمین زده که به دلیل انقضای قراردادها، حدود ۱۸ و ۲۰ درصد از کل وام‌های ثابت معوق به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ نیاز به مذاکره مجدد دارند.
گزارش بانک TD تخمین زده است که تقریبا ۱۷ درصد از وام‌های مسکن معوق در سال ۲۰۲۳ با نرخ بهره بالاتری نسبت به زمان آغاز وام مواجه می‌شوند. افزایش نرخ معیار استرس تست وام مسکن پنج ساله بانک کانادا از ۴/۷۹ درصد به ۵/۲۵ درصد همچنین ممکن است برای برخی از وام‌گیرندگان، یک پیچیدگی اضافه، هنگام تمدید باشد.
هر روز ۷۰ هکتار زمین کشاورزی در انتاریو جای خود را به کاربری‌های تازه می‌دهد؛ از جمله بازار مسکن
انتاریو، پرجمعیت‌ترین استان کانادا، هر روز دارد ۷۰ هکتار زمین کشاورزی را از دست می‌دهد مساحتی تقریبا به اندازه ۱۳۵ زمین فوتبال؛ این آماریست که فدراسیون کشاورزی انتاریو Ontario Federation of Agriculture اعلام کرده است.
خانم Peggy Brekveld، رئیس این کنفدراسیون، که خود یک مزرعه ۲۰۰ هکتاری با گاوهای شیری، گندم، کانولا و علوفه را اداره می‌کند، می‌گوید: «بهترین زمین‌های کشاورزی ما در حال تبدیل‌شدن به خانه هستند. اگر قرار باشد همه زمین‌های کشاورزی به خانه یا بتن تبدیل شوند، دیگر هرگز دوباره به زمین‌های کشاورزی تبدیل نخواهد شد.»
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل FAO، کانادا را یکی از سه صادر کننده برتر گندم، گوشت خوک و حبوبات می‌داند. قیمت زمین‌های کشاورزی در کانادا در ۱۰ سال گذشته دو برابر شده است.
آقای Richard Vyn، استاد اقتصاد کشاورزی در دانشگاه گوئلف می‌گوید: «آیا می‌خواهید مسکن را ارزان‌تر کنید یا از زمین‌های کشاورزی محافظت کنید؟ در هر صورت انجام هر دو کار بسیار چالش برانگیز است.»
امروز در تاریخ کانادا: ۲۰ جولای
۲۰ جولای ۲۰۰۵: لایحه C-38 توسط فرماندار کل به امضا رسید و کانادا را به چهارمین کشور جهان تبدیل کرد که به طور قانونی اجازه ازدواج زوج‌های همجنس را می‌دهد.
بقیه اتفاقات این روز را اینجا بخوانید
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا؛ سه‌شنبه ۲۰ جولای ۲۰۲۱

تیترهای اصلی چهار روزنامه کانادا را در این مطلب بخوانید.​​

گلوب‌ اند میل
 • کانادا و متحدان آن حملهٔ سایبری چین به مایکروسافت را محکوم کردند
 •  یک گزارش: مدارس انتاریو باید، در پاییز، به شرایط نرمال بازگردند
 • پاکستان این زن را مرتد دانست. کانادا به ملجأ او تبدیل شد

تورنتو استار
 • دادگاه حکم زندان تریولت را تأیید کرد
 • با متوقف شدن کشمکش‌ها بر سر رهبری حزب، پل موقتاً از زیر فشار خارج شد
 •  دولت فدرال از مقررات تازه‌ٔ خود برای آمریکایی‌های واکسینه شده رونمایی کرد
 

نشنال پست

 • این حملهٔ سایبری گسترده کار چین بوده است
 • پل می‌گوید در نظر داشته از حزب سبز استعفا بدهد
 • گام «اولیه»ای برای بازگشایی مرز

ونکوور سان

 • فرودگاه بین‌المللی ونکوور خود را برای سیل مسافران آماده می‌کند
 • نقطهٔ عطفی «کابوس‌وار» در تلاش‌ها برای تخلیهٔ ساکنان مناطق تحت تأثیر آتش‌سوزی‌
Facebook
Twitter
Website
Email
Share
Tweet
Forward
+1
Share
برای دیدن خبرنامه‌های پیشین آتش و روزنامه‌های روزهای گذشته کانادا اینجا را کلیک کنید
دوستان خود را دعوت کنید که مشترک خبرنامه آتش شوند
خبرنامه روزانه آتش، برای حمایت مالی از این سرویس، بنرهای تبلیغاتی بیزینس‌های ایرانی کانادا را در ایمیل‌های خود قرار می‌دهد. در صورتی که تمایلی به دیدن ایمیل‌های آتش ندارید می‌توانید در پایین همین ایمیل، اشتراک خود را لغو کنید.
Copyright © 2021 Atash Daily, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences