Copy
روزنامه خبری آتش - شماره: ۱۶۷۴، سه‌شنبه ۲۴ آگوست ۲۰۲۱
View this email in your browser
شماره: ۱۶۷۴
سه‌شنبه ۲۴ آگوست ۲۰۲۱


Today Stats: 10,656 Subscribers
سایت آتش         اخبار کانادا        مهاجرت        مسکن        آخر هفته        نویسندگان آتش
وضعیت آب و هوا - بعدازظهر امروز به وقت تورنتو - سه‌شنبه ۲۴ آگوست ۲۰۲۱
تورنتو: آفتابی ۳۱ درجه   |   مونترال: نیمه‌ابری ۳۱ درجه   |   ونکوور: آفتابی ۲۳ درجه  |   کلگری: نیمه‌ابری ۱۶ درجه   |   تهران: آفتابی ۳۶ درجه
بامداد خود را هر روز با خبرهای کانادا در AtashDaily، کانال تلگرام آتش آغاز کنید
خبرهای فوری از کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام «تورنتو را زندگی کنیم»
 •  آمار کرونا در انتاریو؛ ۴۸۶ مورد ابتلا، ۲ مورد فوتی - سه‌شنبه ۲۴ آگوست ۲۰۲۱
 • استخدام ۷۵۰۰ پزشک خانواده و پرستار در دولت بعدی؛ وعده جاستین ترودو
 • نگرانی از ویروس دلتا در انتاریو؛ با نرخ افزایش فعلی موارد روزانه ممکن است به ۱۳۰۰ برسد
 • هدف از حمله به مسجد اسکاربرو چه بوده است؟ اختلاف نظر میان پلیس و آقای شهردار
 • تیراندازی شبانه در نورث‌یورک؛ یک مرد ۳۰ ساله به شدت مجروح شده است
 • فوری - دریافت واکسن برای تمام نیروهای پلیس تورنتو اجباری اعلام شد
 • این دختر دانشجو در سنت‌جان یک دستگاه تنفس مصنوعی قابل حمل برای کشورهای در حال توسعه ساخته است
 • استارباکس از امروز ارائه نوشیدنی محبوب Pumpkin Spice Lattes را در کانادا آغاز می‌کند
 
خبــــر فـــوری
دستگیری پدرام، شهرام و گیتی صادقی و نیز شیرین سماواتی در وان و نیومارکت در رابطه با مواد مخدر و نگهداری سلاح
پلیس یورک امروز از دستگیری ۴ نفر به نام‌های پدرام، شهرام و گیتی صادقی و شیرین سماواتی در وان و نیومارکت به اتهام قاچاق مواد مخدر و نگهداری سلاح خبر داده است.
از دو خانه مسکونی محل زندگی و یک انبار آنها مقادیری از انواع گوناگون مواد مخدر و نیز تعدادی سلاح و مهمات کشف شده است.
متهمان پیش از رسیدن پلیس تلاش کرده بودند تا مواد مخدر را در توالت از بین ببرند ولی موفق نشده بودند.
مشخصات کامل متهمان این است: پدرام صادقی ۲۵ ساله و شیرین سماواتی ۳۵ ساله اهل وان و نیز شهرام صادقی ۵۱ ساله و گیتی صادقی ۴۸ ساله اهل نیومارکت
انتخابات کانادا
آیا می‌دانید که کانادا دو حزب کمونیستی و سه حزب دیگر هم دارد که برای انتخابات کاندیدا معرفی می‌کنند و شما اسم آنها را نشنیده‌اید؟
شاید تعداد کل حزب‌هایی که رسانه‌های کانادا به آنها می‌پردازند و مردم کانادا هم آنها را می‌شناسند، فقط تعداد محدودی باشد، اما حزب‌های دیگری هم هستند که چون طرفداران زیادی ندارند صدای آنها شنیده نمی‌شود. حزب‌هایی که حتی در انتخابات هم کاندیدا معرفی می‌کنند، اما هیچ‌کس از آنها باخبر نمی‌شود.
مثلا آیا شما می‌دانید کانادا حزب کمونیست Communist Party دارد که در دهه ۴۰ حتی دو عضو هم در پارلمان داشته‌اند؟ و این حزب در آخرین انتخابات یک درصد آرا داشته و رهبر آن می‌گوید که اقبال عمومی به این حزب در یک سال گذشته ۵۰ درصد هم افزایش داشته است؟
یا اینکه می‌دانید کانادا حزب کمونیستی دیگری با عنوان حزب مارکسیست-لنینیست کانادا دارد که در انتخابات هم حضور دارند؟
سه حزب دیگر هم که شاید اسم آنها را هم نشنیده باشید، حزب اتحاد کهنه‌سربازان کانادا Veterans Coalition Party، حزب حمایت از حیوانات کانادا Animal Protection Party، و حزب Rhinocéros.  

آتش به نقل از نهاد رسانه‌ای کانادا CBC News در این گزارش سراغ این احزابی رفته که کمتر شناخته شده‌اند.
تازه‌ترین نظرسنجی از انتخابات در پیش رو؛ لیبرال‌ها و محافظه‌کاران خیلی نزدیک هستند
بر اساس نظرسنجی جدید، لیبرال‌ها طی هفته گذشته بخشی از برتری خود نسبت به محافظه‌کاران در رقابت‌های انتخاباتی فدرال را از دست داده‌اند. در نظرسنجی Ipsos که به شکل آنلاین با مشارکت ۱۵۰۰ نفر انجام شده، اگر انتخابات همین فردا برگزار شود، لیبرال‌ها ۳۳ درصد آرا را به خود اختصاص می‌دهند که سه امتیاز پایین‌تر از هفته‌ی پیش است. حزب محافظه‌کار نیز با یک امتیاز بیشتر نسبت به هفته قبل، ۳۲ درصد آراء را در اختیار خواهند گرفت.
امتیاز حزب NDP هم یکی افزایش یافته و به ۲۱ درصد رسیده است. حزب سبزها و بلوک کبکوا بدون تغییر ۵ و ۶ درصد حمایت دارند.
شهرداران کانادا از رهبران احزاب خواسته‌اند تا برای واحدهای اجاره‌ای ارزان قیمت سرمایه‌گذاری كنند
زمان رقابت‌ها و تبلیغات انتخاباتی که در کانادا فرا می‌رسد، لابی‌های اقتصادی و اجتماعی می‌کوشند تا وعده‌هایی از رهبران احزاب بگیرند که در صورت پیروزی، آنها را ملزم به اجرای آنها کند.
در تازه‌ترین خبر، رهبران شهرداری‌های کانادا از احزاب فدرال خواسته‌اند که در صورت پیروزی، نه تنها واحدهای جدید اجاره‌ای مقرون به صرفه بسازند، بلکه متعهد شوند از واحدهایی که در آستانه از بین‌رفتن هستند محافظت کنند.
فدراسیون شهرداری‌های کانادا Federation of Canadian Municipalities همزمان با شروع مبارزات انتخاباتی در سراسر کشور، گفته است که به دنبال جذب سرمایه برای شهرداری‌ها و ارائه‌دهندگان مسکن است تا بتوانند واحد‌های با اجاره پایین را بخرند، پیش از آنکه آنها اجاره‌ها را بالا ببرند.
این افزایش اجاره‌ها اغلب از طریق فرایند تخلیه مستاجر و بازسازی واحد اجاره‌ای Renoviction انجام می‌شود که در آن صاحبخانه مستاجر را بیرون می‌کند، خانه را ارتقاء می‌دهد و سپس واحد را با قیمت بالاتری برای اجاره لیست می‌کند.
خانم Joanne Vanderheyden رئیس فدراسیون شهرداران می‌گوید نیاز ویژه‌ای به گسترش و حفاظت از گزینه‌های اجاره، وجود دارد، زیرا قیمت مسکن در شهرهای کانادا به شدت افزایش یافته است.
او می‌گوید که رهبران محلی در تلاش هستند تا قول‌هایی را بگیرند که به حفظ و گسترش گزینه‌های اجاره کمک کند.
روایت حلیمه زن هزاره افغان در کانادا، از نگرانی‌ها و اشک‌ها برای هموطنانی که زیر چکمه طالبان در افغانستان مانده‌اند

درست است که حلیمه بهمن از قوم هزاره افغانستان سال‌هاست که به کانادا مهاجرت کرده و حالا در ۳۴ سالگی، هزاران کیلومتر دورتر از افغانستان، در امنیت تورنتو زندگی می‌کند، اما این دلیل نمی‌شود که این روزها آرامش روزهای گذشته را داشته باشد.
به قدرت رسیدن طالبان، حلیمه را به یاد دوران کودکی و ۱۱ سالگی او و قتل‌عام مزارشریف می‌اندازد؛ زمانی که نیروهای طالبان در خیابان‌ها رانندگی می‌کردند و غیرنظامیان را می‌کشتند.
این روزها دوباره همه آن ضربه‌های روحی و ترس‌ها سراغ حلیمه آمده است، اما او هم مانند هزاران مهاجر افغان دیگر سعی می‌کند تا جای ممکن به سایر افغان‌هایی که به دلیل تحولات اخیر افغانستان آواره شده‌اند یا در حال طی مراحل پناهندگی خود هستند، کمک کند.

این گزارش به دغدغه‌ها و نگرانی‌های حلیمه برای هموطنان او می‌پردازد که این روزها زیر چکمه طالبان روزگار می‌گذرانند.
روایت دو پژوهشگر دانشگاه‌های ساسکاچوان و مک‌مستر از ۳ فاکتور مهم کانادا در مقابله با موج چهارم کرونا

پیش‌بینی دقیق وضعیت کانادا در موج چهارم بیماری، بسیار دشوار و حتی غیرممکن است. در این زمینه حتی اگر به جستجوی سرنخ‌هایی در کشورهای دیگر بروید، شما را از واقعیت دور می‌کند.
بنابراین چه چیزی چشم‌انداز کانادا را در ماه‌های آینده تعیین می‌کند؟ کارشناسان متعدد به CBC News گفته‌اند که با ادامه گسترش نوع دلتا، چند عامل کلیدی شامل نرخ واکسیناسیون، استراتژی‌های واکسیناسیون و اقدامات بهداشت عمومی، نقش مهمی بازی می‌کنند.
دو تن از پژوهشگران ویروس‌شناسی و نیز بیماری‌های عفونی در دانشگاه‌های ساسکاچوان و مک‌مستر عملکرد کانادا در زمینه مقابله با این بیماری و گسترش واکسیناسیون را موفق توصیف می‌کنند، در عین حال معتقدند این اقدامات باید همچنان ادامه بیابد.

خبرنگار آتش از چشم‌انداز این دو پژوهشگر گزارش می‌دهد.
کارایی ماسک‌های N95 شش برابر بیشتر از انواع پارچه‌ای یا جراحی هستند؛ پژوهشگران دانشگاه واترلو
یافته‌های تازه تحقیقی که توسط پژوهشگران مهندسی در انتاریو انجام شده نشان می‌دهد که ماسک‌های با کارایی بالا در مقایسه با ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی که معمولا استفاده می‌شوند، شش برابر بهتر در تصفیه ذرات گرد و غبار معلق در هوا aerosols عمل می‌کنند.
پژوهشگران دانشگاه واترلو بررسی کرده‌اند که انواع مختلف ماسک‌ها در فیلتر کردن ذرات آئروسل که ذرات جامد یا مایع با قطر یک هزارم میلی‌متر و معلق در هوا هستند، چقدر تاثیر دارند. آنها یافته‌های خود را در مجله Physics of Fluids منتشر کرده‌اند.
این پژوهشگران دریافته‌اند که ماسک‌های N95 می‌تواند ۶۰ درصد از آئروسل‌های بازدم را فیلتر کنند و ماسک‌های KN95 می‌توانند ۴۶ درصد را فیلتر کنند.
از سوی دیگر، ماسک‌های پارچه‌ای و ماسک‌های جراحی به ترتیب تنها ۱۰ و ۱۲ درصد از آئروسل‌های بازدم را فیلتر می‌کنند.
پاندمی باعث شده تا کانادایی‌ها کلی از بدهی‌های خود را تسویه کنند، فقط بدهی مورگیج‌ها افزایش یافته است
پاندمی با همه گرفتاری‌ها و دردسرهایی که داشته اما برای کانادایی‌ها این حسن را داشته که از دردسر بسیاری از بدهی‌های خود خلاصی بیابند. اداره آمار کانادا در تازه‌ترین گزارش خود بیان کرده که کانادایی‌ها در سال نخست شیوع بیماری همه‌گیر، مبلغ بی‌سابقه‌ای از بدهی‌های خود، البته غیر از وام مسکن را پرداخت کرده‌اند.
به طور کلی بدهی‌هایی که از نوع وام نیستند از شروع همه‌گیری تا ژانویه امسال، ۲۰/۶ میلیارد دلار کاهش یافته که شامل کاهش ۱۶/۶ میلیارد دلاری بدهی کردیت کارت است. با این حال، بدهی وام مسکن در مدت مشابه ۹۹/۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.
بدهی‌های کردیت کارت که در دو دهه گذشته به طور متوسط سالانه ۲۰/۷ درصد رشد داشته‌، در این مدت روند معکوس شدیدی را نشان می‌دهد.
کمک‌های مالی دولت از یک سو و کاهش هزینه‌ها از سوی دیگر به دلیل در خانه ماندن دلیل اصلی آن است که مردم توانسته‌اند بدهی‌های خود را تسویه کنند.
کانادایی‌ها در سال ۲۰۰۰ مبلغ ۱۳/۲ میلیارد دلار بابت کردیت کارت خود بدهکار بوده‌اند که این بدهی در فوریه سال گذشته به ۹۰/۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.
شرط‌‌بندی در مسابقات ورزشی در کانادا قانونی می‌شود؛ کانادایی‌ها هر سال ده میلیارد دلار در بازار سیاه خرج می‌کنند
دولت فدرال کانادا به‌تازگی، شرط‌بندی در مسابقات ورزشی فردی در کشور را قانونی اعلام کرد. این قانون که از ۲۷ آگوست به اجرا درمی‌آید به استان‌ها اجازه می‌دهد قوانین شرط‌بندی ورزشی را هرطور که صلاح می‌دانند، تنظیم کنند.
این قانون تصویب شده تا جلوی خروج سالانه میلیاردها دلار ارز از کانادا را بگیرد. چرا که، به گفته دولت فدرال، کانادایی‌ها سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار در شرط‌بندی‌های غیرقانونی رویدادهای ورزشی خرج می‌کنند. این شرط‌بندی‌ها در بازار سیاه و توسط شبکه‌های خلافکار سازمان‌یافته انجام می‌گیرد.  
از طرف دیگر، سالانه ۴ میلیارد دلار توسط کانادایی‌ها در بازار به اصطلاح "خاکستری" هزینه می‌شود. بازار خاکستری به آن دسته از مناطق دریایی گفته می‌شود که در آنجا چنین شرط‌بندی‌هایی قانونی هستند.   
قوانین جدید می‌توانند این پول‌ها را به کانادا برگردانند تا بتوان آنها را تحت نظارت قرار دارد و از آنها مالیات گرفت. 
یک خانه ۶ میلیون دلاری در میدتاون تورنتو با ۵ اتاق خواب و ۵ سرویس بهداشتی
یک خانه زیبا و دلباز در میدتاون تورنتو برای فروش گذاشته شده که ۵ اتاق خواب و ۵ سرویس بهداشتی دارد.
این خانه در خیابان Lytton Blvd در محله Lawrence Park South، در غرب خیابان Yonge و جنوب خیابان Lawrence Ave واقع شده است.
طبقه‌ی اصلی این خانه که روشن و دلباز است، یک آشپزخانه اپن و یک اتاق نشیمن بزرگ دارد که رو به حیاط باز می‌شود. حیاط خانه بزرگ و اندازه‌ی استخر است، اما استخر ندارد. طبقه‌ی دوم سقف بلند و چند اتاق خواب دارد.
فروشنده که الان این خانه را با قیمت ۵ میلیون و ۸۸۰ هزار دلار لیست کرده، آن را پیشتر در سال ۲۰۱۷ با قیمت کمتر از ۴/۵ میلیون دلار مستقیما از سازنده خریده‌ است.
دو نوع کلاهبرداری که در بازار مسکن بیش از بقیه اتفاق می‌افتد
کلاهبرداری در حوزه مسکن ممکن است در بخش‌های گوناگون و به شکل‌های مختلفی اتفاق بیفتد، ‌اما دو نوع آن هست که بیش از بقیه فراوانی دارد.
اول) کلاهبرداری در سند مالکیت - Title: این کلاهبرداری زمانی اتفاق می‌افتد که سند مالکیت یا همان Title خانه شما به سرقت می‌رود و سپس مجرم با این سند خانه را می‌فروشد یا مورگیج تازه‌ای، به ضمانت آن، دریافت می‌کند. کلاهبرداری در سند مالکیت معمولا با سرقت هویت شروع می‌شود که می‌تواند با سرقت اوراق هویتی شخصی شما اتفاق بیافتد.
دوم) کلاهبرداری در اجرائیه سند رهنی - Foreclosure: کلاهبرداری در اجرائیه سند رهنی یا همان Foreclosure معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که شما در بازپرداخت اقساط مورگیج خود دچار مشکل می‌شوید. در چنین شرایطی ممکن است فریب بخورید و برای دریافت وام و کمک به بازپرداخت اقساط، سند ملک خود را به نام شخص دیگری بزنید. کلاهبرداران معمولا در این حالت مبالغی که شما برای اقساط خود می‌پردازید را برای خود بر می‌دارند وچون سند ملک شما به نام آنهاست، می‌توانند اقدام به فروش آن کنند یا به ضمانت آن مورگیج بگیرند.
آژانس دولتی Financial Consumer Agency of Canada که بر حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نظارت دارد توصیه می‌کند در چنین مواردی از مشاوره حقوقی کارشناسان بهره ببرید تا دچار مشکل نشوید.
نیمی از مردم انتاریو که مورگیج دارند می‌گویند اگر نرخ بهره‌ها افزایش پیدا کند دچار مشکل جدی مالی می‌شوند
نتایج یک نظرسنجی که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد که حدود ۲ میلیون صاحب‌خانه در انتاریو در معرض افزایش نرخ بهره یا تغییر شغل هستند و ۱۸ درصد می‌گویند از اینکه برای خرید خانه تا این حد زیر بار قرض رفته‌اند پشیمان هستند.
۴۵ درصد از کسانی که در نظرسنجی شاخص بدهی مصرف‌کننده MNP Consumer Debt Index شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که با افزایش نرخ بهره، دچار مشکل جدی مالی می‌شوند و ۳۷ درصد هم اعلام کرده‌اند که افزایش نرخ بهره می‌تواند آن‌ها را به سمت ورشکستگی بکشاند.
یافته‌های همین نظرسنجی نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از اهالی انتاریو یا دقیقا ۴۶ درصد آنها، تردید دارند که بدون زیر بار قرض رفتن بتوانند هزینه‌های زندگی را برای ادامه‌ی سال تأمین کنند. ۳۳ درصد آنها هم اعلام کرده‌اند که پاندمی باعث شده تا بدهی آنها افزایش بیابد.
بدهی کانادایی‌ها بابت وام مسکن در طول دوران پاندمی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.
امروز در تاریخ کانادا: ۲۴ آگوست
۲۴ آگوست ۱۸۱۴: ۵۰۰۰ نیروی نظامی از کانادا به واشنگتن حمله کردند و کاخ سفید، کتابخانه کنگره و بسیاری از ساختمان‌های عمومی واشنگتن را به آتش کشیدند.
بقیه اتفاقاتی که در همین روز در تاریخ کانادا اتفاق افتاده را اینجا بخوانید.
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا؛ سه‌شنبه ۲۴ آگوست ۲۰۲۱
تیترهای اصلی چهار روزنامه کانادا را در این مطلب بخوانید.​​

گلوب‌ اند میل
 • شهروندان کانادایی مقیم افغانستان و افغان‌هایی که در تلاش‌اند تا به پروازهای تخلیه از کابل دسترسی پیدا کنند، می‌گویند قادر به پیدا کردن سربازان کانادایی در فرودگاه نیستند.
 • حمایت ترودو از یک پست ویدئویی لیبرال‌ها، که توییتر  برچسب «دستکاری‌شده» به آن زده است
 • یک خیریهٔ کلیسای کاتولیک ۴/۴۶ میلیون دلار از پولی که باید به بومیان پرداخت می‌شد را صرف هزینه‌های خود کرده است.

تورنتو استار
 • در ماجرای استعفای یک پزشک عضو میز علمی استان، که «وجههٔ انسان‌های شریف را لکه‌دار کرده است،» هیچکس برنده نیست.
 • برنامهٔ مسکن لیبرال‌ها تشریفات اداری و پولهای خارجی را نشانه می‌رود.
 • پلیسی که چند سال قبل از دستگیری نهایی مک‌آرتور او را آزاد کرده بود، از اتهام سوء عملکرد تبرئه شد.


 

نشنال پست

 • توییتر نگاه‌ها را به ویدئوی «دستکاری‌شده»‌ی فریلند معطوف کرد.
 • عبدُل احمدالله مترجم سابق نیروهای کانادایی می‌گوید که طالبان پسر بزرگتر او را دزدیده و کتک زده‌اند و خودش هم مجبور شده است که در خفا زندگی کند.
 • کانادایی‌ها معتقدند که انتخابات پیش رو برای کسب قدرت بیشتر برگزار می‌شود.

ونکوور سان

 • بریتیش‌کلمبیا گذرنامهٔ واکسیناسیون را برای دسترسی به خدمات غیر ضروری به اجرا می‌گذارد.
 • گروهی از زنان بریتیش‌کلمبیا از کانادا خواسته‌اند که به نجات عزیزان آنها از چنگ طالبان کمک کند.
Facebook
Twitter
Website
Email
Share
Tweet
Forward
+1
Share
برای دیدن خبرنامه‌های پیشین آتش و روزنامه‌های روزهای گذشته کانادا اینجا را کلیک کنید
دوستان خود را دعوت کنید که مشترک خبرنامه آتش شوند
خبرنامه روزانه آتش، برای حمایت مالی از این سرویس، بنرهای تبلیغاتی بیزینس‌های ایرانی کانادا را در ایمیل‌های خود قرار می‌دهد. در صورتی که تمایلی به دیدن ایمیل‌های آتش ندارید می‌توانید در پایین همین ایمیل، اشتراک خود را لغو کنید.
Copyright © 2021 Atash Daily, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences