Copy
روزنامه خبری آتش - شماره: ۱۶۴۰، دوشنبه ۵ جولای ۲۰۲۱
View this email in your browser
شماره: ۱۶۴۰
دوشنبه ۵ جولای ۲۰۲۱Today Stats: 10,654 Subscribers
وضعیت آب و هوا - بعدازظهر امروز به وقت تورنتو - دوشنبه ۵ جولای ۲۰۲۱
 تورنتو: کمی‌ابری ۲۹ درجه   |   مونترال: آفتابی ۲۷ درجه   |   ونکوور: نیمه‌ابری بارانی ۲۳ درجه   |   کلگری: نیمه‌ابری بارانی ۲۰ درجه   |   تهران: کمی‌ابری ۳۸ درجه
بامداد خود را هر روز با خبرهای کانادا در AtashDaily، کانال تلگرام آتش آغاز کنید
خبرهای فوری از کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام «تورنتو را زندگی کنیم»
 • امروز و فردا تورنتو گرم است، چهارشنبه کمی خنک و بارانی خواهد بود
 • کانادا این هفته ۳/۷ میلیون دوز واکسن فایزر و مُدرنا دریافت می‌کند
 • آمار کرونا در انتاریو؛ ۱۷۰ مورد ابتلا، یک نفر فوتی - دوشنبه ۵ جولای ۲۰۲۱
 • بازگشایی بیشتر در انتاریو باید با احتیاط صورت بگیرد؛ داگ فورد
 • بلیت فینال جام استنلی؛ تیم هورتونز می‌خواست جایزه این مرد را ندهد، اما موضوع به خوبی پایان یافت
 • کانادا سالانه دو میلیارد دلار بابت بلایای طبیعی هزینه می‌کند؛ ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر از یک دهه پیش
کانال تلگرام «تورنتو را زندگی کنیم»
صفحه اینستاگرام «تورنتو را زندگی کنیم»
فرصت دعوت‌شدگان اکسپرس اینتری برای ارسال درخواست، دوباره به همان ۶۰ روز بازگشت

ICMohajer.com
داوطلبان اکسپرس اینتری دوباره مانند گذشته، از تاریخ دریافت دعوتنامه ۶۰ روز فرصت دارند تا درخواست خود را برای دریافت اقامت دائم ارسال کنند.
اداره‌ی مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا IRCC اعلام کرده که از آغاز ماه جولای، اقدامات مربوط به کرونا را به حالت پیش از پاندمی برمی‌گرداند.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید
آلبرتا سوگوار هفت عضو دو خانواده مهاجر مسلمان که در آتش‌سوزی خانه جان خود را از دست دادند
استان آلبرتا این آخر هفته سوگوار هفت عضو دو خانواده مسلمان مهاجر بود که در جریان یک آتش‌سوزی در منزل آنها جان خود را از دست دادند.
اعضای این دو خانواده که با هم نسبت فامیلی داشتند در روز Canada Day دور هم جمع شده بودند که این حادثه اتفاق افتاد.
در جریان این آتش‌سوزی که در شهر Chestermere در شرق کلگری روی داده، دو زن، یک مرد و چهار کودک ۴ تا ۱۲ سال جان خود را از دست داده‌اند.
یک عضو دیگر این خانواده همراه با چهار فرزند خود موفق شدند تا از مهلکه آتش بگریزند، اما همسر او همراه با همه اعضای خانواده صاحب‌خانه در آتش سوختند.
گزارش خبرنگار آتش از این آتش‌سوزی را می‌خوانید. 
آتش‌سوزی مرگبار در لیتون بریتیش کلمبیا به دلیل خطای انسانی اتفاق افتاده است

سرویس آتش‌نشانی جنگل (Wildfire Service) در بریتیش کلمبیا می‌گوید آتش‌سوزی هفته گذشته در Lytton که منجر به کشته شدن دو نفر شد، احتمالا به دلیل خطای انسانی اتفاق افتاده است. Erika Berg، افسر اطلاعات آتش‌نشانی گفت که سرویس آتش‌نشانی جنگل، معتقد است که آتش‌سوزی از داخل دهکده لیتون رخ داده است. علت دقیق حریق Lytton Creek همچنان توسط پلیس و بازرسان آتش‌نشانی، تحت بررسی است. وی می‌گوید: «به نظر می‌رسد که حریق به دلیل خطای انسانی روی داده، اما چگونگی آن هنوز مشخص نیست.» 
آتش‌سوزی روز چهارشنبه پس از آن آغاز شد که لیتون، در حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی ونکوور، بالاترین دما را در سه روز متوالی در کانادا ثبت کرد و روز سه‌شنبه در پی موج گرمای بی‌سابقه در غرب کانادا، به دمای ۴۹/۶ درجه سانتیگراد هم رسید. هم اکنون بیش از ۱۸۰ مورد آتش‌سوزی فعال در استان وجود دارد.
واکسن‌های مورد تایید کانادا، حتی با یک دوز هم خیلی خوب عمل کرده است؛ یافته‌های یک تحقیق

یک مطالعه جدید که بر روی داده‌های کرونا در انتاریو انجام شده نشان می‌دهد که کلیه واکسن‌های تایید شده برای استفاده در کانادا،‌ حتی با یک دوز، تاثیر بسیار خوبی در جلوگیری از ابتلای علامت‌دار، بستری‌شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از ویروس کرونا داشته و از آنچه انتظار می‌رفت بهتر عمل کرده است.
این مطالعه که یافته‌های آن امروز منتشر شد نشان می‌دهد که یک دوز واکسن‌های فایزر، مُدرنا یا آسترازنکا بین ۴۸ تا ۸۳ درصد در پیشگیری از ابتلای علامت‌دار توسط هر یک از چهار واریانت کرونا، تاثیرگذاری دارند. 
همچنین هر یک از واکسن‌ها دو هفته پس از نخستین دوز، ۷۸ تا ۹۶ درصد از بستری‌شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از ابتلا توسط یک واریانت کرونا، جلوگیری می‌کند.
یک بررسی دیگر توسط بهداشت عمومی انتاریو نشان داد که فقط ۱۵ صدم درصد از افراد نیمه‌واکسینه شده و فقط دو صدم درصد از افراد کاملا واکسینه شده به یک مورد قابل تشخیص کرونا مبتلا شده‌اند.  
این سه واکسن یک هفته پس از دوز دوم، در پیشگیری از ابتلای علامت‌دار به یکی از واریانت‌های کرونا، اثربخشی زیادی نشان داده‌اند؛ از ۹۲ درصد برای مُدرنا در مقابل نوع آلفا تا ۸۷ درصد برای فایزر در برابر نوع دلتا.
این زن ۵۶ ساله ماجراجوی کانادایی ۶ سال است که دارد کانادا را زیر پا می‌گذارد

یک زن فیلم‌ساز کانادایی ۶ سال است که با پای پیاده و یا با دوچرخه، اسکی، کانو و یا کفش‌های مخصوص برف‌نوردی دارد کانادا را زیر پا می‌گذارد.
خانم Dianne Whelan که ۵۶ سال دارد یک ماجراجوی تمام عیار است، او سفر خود را از سال ۲۰۱۵ در روز Canada Day در مسیر Trans Canada Trail شروع کرد و اول جولای، ششمین سالگرد سفر او بود. 
او فقط ۵۰۰ کیلومتر دیگر باید پارو بزند تا سفر شش ساله‌ی خود را در ویکتوریا در همین تابستان به پایان برساند.
مسیر Trans Canada طولانی‌ترین شبکه از گذرهای مختلف (تریل) در جهان است که تقریبا ۲۸ هزار کیلومتر از اقیانوس اطلس تا قطب شمال تا اقیانوس آرام کشیده شده است و Whelan با پای پیاده، دوچرخه، اسکی، کانو و کفش‌های مخصوص برف به نام پاچیله از صخره‌ها، باتلاق‌ها، دشت‌های بادگیر و جنگل‌های انبوه عبور کرده است.
جولای فصل عروسی‌هاست و خیلی از عروس و دامادها می‌خواهند که مهمان‌ها حتما واکسن زده باشند
برخی از برنامه‌ریزان عروسی در تورنتو می‌گویند از زمان آغاز بازگشایی در انتاریو، سرشان حسابی شلوغ شده است. کسانی که قصد دارند همین امسال عروسی بگیرند بسیار هیجان‌زده هستند. 
در این میان برخی از زوج‌ها مایل هستند تا از وضعیت واکسیناسیون مهمانان خود مطلع شوند و مدعوین را برای شرکت در مراسم ملزم به واکسیناسیون کنند. 
فصل عروسی در ماه جولای آغاز می‌شود و با وجود کمتر شدن محدودیت‌ها، هنوز تالارها محدودیت ظرفیت پذیرش دارند.
یکی برنامه‌ریزان عروسی به‌نام Roxy Zapala می‌گوید به خاطر افرادی که غریبه هستند، برخی از زوج‌ها می‌خواهند خیالشان راحت باشد. 
به گفته‌ی وی برخی از آرایشگران هم فقط خدمات خود را به افرادی که کاملا واکسینه شده‌اند ارائه می‌دهند.
افزایش تقاضا و جنگ قیمت‌ها باعث شده تا قدرت خرید مردم در بازار مسکن کانادا کاهش بیابد

جدیدترین گزارشی که از سوی رویال بانک کانادا RBC منتشر شده نشان می‌دهد که افزایش درخواست‌ها برای خرید مسکن و بالا رفتن قیمت‌ها باعث شده تا کانادائی‌ها بیش از هر زمان دیگر در ۳۰ سال گذشته توانائی خود را برای خرید از دست بدهند.
سهم هزینه‌های مالکیت مسکن از درآمد یک خانوار متوسط در سه ماهه اول سال جاری تقریبا یک درصد افزایش یافته و به ۵۲ درصد رسیده که بالاترین سطح از سال ۱۹۹۰ محسوب می‌شود. برای خریدن خانه‌های تک خانوار این سهم به حدود ۵۷ درصد رسیده است.
آقای Robert Hogue اقتصاددان ارشد بانک RBC که این گزارش را تهیه کرده می‌گوید که شروع پاندمی باعث مهاجرت از مرکز شهرها به مناطق حومه شده و این مساله به نوبه خود باعث جنگ‌ها قیمت در مناطق بیشتری شده است، پدیده‌ای که قبلا فقط به گران‌ترین بازارها محدود می‌شد. این پدیده باعث افزایش قیمت‌ها و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم در بازار مسکن شده است.
آیا دادگاه‌های کانادا مجاز هستند تا به دلیل پاندمی رسیدگی به پرونده‌ها را به تعویق بیاندازند؟ قانون Jordan چه می‌گوید؟

مقررات منشور حقوق و آزادی کانادا، بر حق دادرسی در یک زمان معقول تاکید کرده ولی از زمانی که پاندمی شروع شده، تاخیر در دادگاه‌ها و محاکم هم متهمان و هم شاکیان را با چالش‌های زیادی روبرو کرده است. سال ۲۰۱۶ دادگاه عالی کانادا حکمی را صادر کرد که به قانون Jordan، شهرت یافت. این قانون محدودیت‌هایی را برای مدت زمانی که فرد متهم باید صبر کند تا از خود در دادگاه دفاع کند، ایجاد کرد. 
این محدودیت برای جرایم استانی ۱۸ ماه و برای پرونده‌های جدی‌تر که در دادگاه‌های فدرال بررسی می‌شود، ۳۰ ماه است.
افرادی که مدت بیشتری منتظر بمانند، از جمله کسانی که در بازداشت منتظر برگزاری دادگاه هستند، می‌توانند درخواست کنند که پرونده آنها مختومه شود. پس از این درخواست، این دادستان‌ها هستند که وظیفه دارند قاضی را متقاعد کنند که تأخیر معقول یا اجتناب ناپذیر بوده و یا اینکه به دلیل «با شرایط استثنایی» روی داده است.
از زمان آغاز پاندمی، قضات در سراسر کانادا چندین بار حکم داده‌اند که پاندمی جهانی از مصادیق «شرایط استثنایی» است و بنابراین تاخیرهای ۱۸ یا ۳۰ ماهه در این پرونده‌ها، مشمول حکم Jordan نمی‌شود.
چالش‌های حریم خصوصی و ضرورت‌های بهداشتی در مقوله پاسپورت واکسن؛ صف‌آرایی مخالفان و موافقان


در حالی که آمار کانادایی‌های واکسینه شده در حال افزایش است و بازگشت به زندگی نرمال، به تدریج دارد انجام می‌شود، این پرسش بزرگ در برابر قانونگذاران و افکار عمومی قرار گرفته است که  در مورد کسانی که به هر دلیلی واکسن نزده‌اند چه باید کرد؟
یکی از راه‌حل‌هایی که برای بازگشت به نرمال مطرح شده، پاسپورت واکسن است؛ مدرکی که دارنده‌ی آن می‌تواند به عنوان اثبات واکسیناسیون ارائه دهد و از برخی آزادی‌ها بهره‌مند شود. 
از طرف دیگر کسانی که نمی‌توانند این مدرک را داشته باشند چون نمی‌توانند یا نمی‌خواهند واکسن بزنند ممکن است از دسترسی به برخی امکانات مثل کسب‌وکارها، پروازها، خوابگاه دانشگاه و... محروم شوند.
اخلاق‌گرایان، طرفداران حریم خصوصی و گروه‌های آزادی مدنی هشدار داده‌اند که چنین الزاماتی یک جامعه دو لایه جدید به نفع کسانی که واکسینه شده‌اند ایجاد می‌کند و به این ترتیب کسانی که واکسن نزده‌اند از حقوق اجتماعی محروم می‌شوند.
Arthur Schafer پایه‌گذار مرکز Professional and Applied Ethics در دانشگاه منیتوبا می‌گوید پاسپورت واکسن اجتناب‌ناپذیر است، ولی دولت فدرال باید دستورالعمل‌های روشنی در مورد مدیریت آن داشته باشد.
اما از آن سو خانم Ann Cavoukian، مدیر اجرایی Global Privacy and Security، که مخالف پاسپورت واکسن است می‌گوید نباید انتظار داشت که کانادایی‌ها حریم شخصی خود را تسلیم بهداشت عمومی کنند.
مسافرانی که واکسن کامل را دریافت کرده باشند، از امروز برای ورود به کانادا نیاز به قرنطینه در هتل و یا خانه ندارند
از بامداد امروز مسافرانی که اجازه دارند وارد خاک کانادا بشوند از جمله شهروندان و دارندگان اقامت دائم اگر واکسن کامل را گرفته باشند، از قرنطینه ۳ روزه در هتل و ۱۴ روزه در خانه معاف هستند.
این شرایط تازه برای کسانی است که ۱۴ روز از واکسن کامل آنها گذشته باشد و تست کرونای آنها هم منفی شده باشد.
واکسن‌های مورد تایید کانادا عبارت است از: فایزر، مُدرنا، آسترازنکا و جانسون اند جانسون. سه واکسن اول دو دوزی هستند و واکسن آخر تنها یک دوز است.
در همین حال آژانس مرزی کانادا CBSA می‌گوید اگر تا دیروز (یکشنبه ۴ جولای) شما اجازه سفر به کانادا نداشته‌اید، همچنان مجاز به سفر نیستید.
مسافران پیش از ورود به کانادا باید اطلاعات واکسیناسیون خود را از طریق اپلیکیشن ArriveCAN ثبت کرده باشند.
این خانه لاکچری در تورنتو ظرف ۵ روز ۱/۱ میلیون دلار بالاتر از قیمت پیشنهادی فروخته شد

یک خانه لاکچری در محله‌ی ثروتمندنشین Rosedale تورنتو در هفته آخر ماه جون با قیمت ۵/۹ میلیون دلار وارد مارکت شد و ظرف ۵ روز به قیمت ۷ میلیون دلار فروخته شد؛ ۱/۱ میلیون دلار بالاتر از قیمت پیشنهادی.
این خانه در شماره ۶۵ در Rowanwood Avenue دارای پنج اتاق خواب و چهار سرویس بهداشتی است. آشپزخانه‌ای بزرگ دارد و حتی کوچک‌ترین اتاق‌های آن با توجه به استانداردهای تورنتو، بزرگ هستند. سرویس‌های بهداشتی آن شبیه اسپاست و یکی از آنها وانی در مقابل بالکن دارد. 
کمد‌های واک‌این، اتاق لاندری در بیسمنت، فضای باز بزرگ با داربست‌های پوشیده از شاخ و برگ از دیگر ویژگی‌ها و امکانات این خانه است.
امروز در تاریخ کانادا: ۵ جولای

۵ جولای ۱۹۰۵: پارلمان کانادا قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن آلبرتا و ساسکاچوان را به عنوان استان به رسمیت شناخت. این قانون از ۱ سپتامبر اجرایی شد.
بقیه اتفاقاتی که در همین روز در تاریخ کانادا افتاده را اینجا بخوانید
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا؛
مروری بر خبرها و روزنامه‌های امروز کانادا؛ دوشنبه ۵ جولای ۲۰۲۱

تیترهای اصلی چهار روزنامه کانادا را در این مطلب بخوانید.​​​

گلوب‌اند‌میل
 • مقامات گمان دارند که عامل انسانی موجب آتش‌سوزی مرگبار بریتیش‌کلمبیا شده است
 • حزب لیبرال یک میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان را به یک شرکت آمریکایی پرداخت کرده است
 •  اُنس جابر، ستارهٔ نوظهور دنیای تنیس، از کشور تونس، «موانع پیش روی زنان عرب را در هم می‌شکند.»
توضیحات بیشتر این خبرها را اینجا بخوانید

تورنتو استار
 • ادای احترام به برادری که از پا در آمد
 • «هرگز فکر نمی‌کردم که در کانادا چنین ترسی را تجربه کنم.»
 •  آیا اتومبیل چارجر مدل ۶۷ این خانواده تیم لیفز را طلسم کرده است؟
توضیحات بیشتر این خبرها را اینجا بخوانید

ونکوور سان
 • ۱۸۵ مورد حریق بزرگ در گوشه و کنار بریتیش‌کلمبیا شعله‌ور است
 • رویکردی بهتر ـ و کم‌هزینه‌تر ـ برای نبرد با اعتیاد و بی‌خانمانی

توضیحات بیشتر این خبرها را اینجا بخوانید

نشنال پست
 • نبرد برای نجات کاملوپس: چگونه آتش‌نشانان حریق بزرگی را «درست در وسط» این شهر بریتیش‌کلمبیا مهار کردند
 •  پروژهٔ ناتمام رادار برای دومین بار به همان شرکت واگذار می‌شود
توضیحات بیشتر این خبرها را اینجا بخوانید
Facebook
Twitter
Website
Email
Share
Tweet
Forward
+1
Share
برای دیدن خبرنامه‌های پیشین آتش و روزنامه‌های روزهای گذشته کانادا اینجا را کلیک کنید
دوستان خود را دعوت کنید که مشترک خبرنامه آتش شوند
خبرنامه روزانه آتش، برای حمایت مالی از این سرویس، بنرهای تبلیغاتی بیزینس‌های ایرانی کانادا را در ایمیل‌های خود قرار می‌دهد. در صورتی که تمایلی به دیدن ایمیل‌های آتش ندارید می‌توانید در پایین همین ایمیل، اشتراک خود را لغو کنید.
Copyright © 2021 Atash Daily, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences