Copy

Dariet, ko spējat, ar to, kas Jums ir, tur, kur Jūs esat!  (T.Rūzvelts)


NELIELS ATSKATS UZ NOZĪMĪGIEM, KĀ ARĪ VĒL GAIDĀMIEM NOTIKUMIEM ŠAJĀ MĒNESĪ
Eiropas līmeņa kampaņas „Eiropas HIV testēšanas nedēļa 2015”, kas norisinājās no 20.-27.novembrim, ietvaros Latvijā tika veikti 742 HIV un 714 C hepatīta eksprestesti, no kuriem 8 gadījumos konstatēts pozitīvs HIV testa rezultāts un 36 gadījumos pozitīvs C hepatīta testa rezultāts. Salīdzinoši ar iepriekšējo gadu, eksprestestus veikuši vairāk iedzīvotāju, kā arī interese par testa veikšanu turpinās arī pēc akcijas beigām. Akcijas laikā HIV un C hepatīta eksprestestu bija iespējams veikt kādā no 23 testa veikšanas vietām visā Latvijā, tostarp arī centrā “DIA+LOGS”.
B un C hepatīta eksprestestu, tāpat kā HIV eksprestestu, bez maksas, anonīmi un konfidenciāli iespējams veikt visu gadu HIV profilakses punktos. Iedzīvotājus, kuri minētās akcijas laikā nepaspēja veikt hepatīta testu, aicinām to izdarīt kādā citā sev ērtā laikā. HIV profilakses punkti, kuros var veikt testēšanu, izvietoti Rīgā, Jūrmalā, Ventspilī, Bauskā, Jēkabpilī, Jelgavā, Kuldīgā, Balvos, Liepājā, Ogrē, Olainē, Talsosun Tukumā. Informācija par HIV profilakses punktu atrašanos vietu un darba laikiem meklējiet šeit
Biedrība DIA+LOGS aktīvi iesaistījās HIV testēšanas nedēļā, pateicoties AHF (Aids HealthCare Foundation) granta finansējumam, - ar papildus testēšanas izbraukumiem uz citiem centriem un ieslodzījuma vietām un Pierīgas „karstajiem punktiem” (Olaines, Salaspils virzieni un Jūrmalas - Tallinas apvedceļš), kur sastopami augstam inficēšanās riskam pakļautie cilvēki. Projektā iesaistījās arī Ogres un Kuldīgas HIV profilakses punktu speciālisti. DIA+LOGS devās izbraukumos uz 6 dažādām sociālajām iestādēm - rehabilitācijas centri Zilais krusts, Labā cerība, krīzes centru Mīlgrāvis, dienas centru bezpajumtniekiem. Kopumā tika veikti 290 HIV testi, no tiem mūsu sadarbības partneri Ogrē veica testus 39 cilvēkiem un Kuldīgā - 30, izbraucot uz 2 centriem citos pagastos. No testētajiem cilvēkiem 11 bija HIV pozitīvi. 5 cilvēki uzzināja no mums, ka ir HIV pozitīvi, 6 cilvēki jau zināja, tomēr izvēlējas testēties. Kāpēc tā? Atbildes bija dažādas:
Ja nu vīruss pazudis...”; „Gribu pārbaudīt, vai jūsu testi darbojas labi”; „Tāpat vien, gribēju parunāties”.

 
Mēs domājam, ka arī šādā gadījumā nav slikti, ka cilvēks testējas, jo tad ir iespējams parunāt, kliedēt mītus, mazināt bažas. AHF finansējums mums ļāva arī ierasties ar konsultācijām un testiem Iļģuciema un Centrālajā cietumā.
 
AKTIVITĀTES PASAULES AIDS DIENAS IETVAROS
Kā ik gadu, sākot ar 1988. gada 1. decembrī, pasaulē atzīmē Vispasaules AIDS dienu (Worlds AIDS Day). Šī ir diena, kad piemin tos, kuri aizgājuši no šīs slimības, kā arī laiks, kad pastiprināti vērst apkārtējo uzmanību, ka šī infekcija var skart ikvienu, tāpēc ir vērts piedomāt pie savas rīcības, lai nepapildinātu 3,9 miljonu lielo inficēto pulku.
 
Arī Latvijā (Rīgā) šajā dienā DIA+LOGS sadarbībā ar AGIHAS, Apvienība HIV.LV, Slimību profilakses un kontroles centrs, Latvijas Sarkanais krusts, LGBT un viņu draugu apvienību MOZAĪKA, organizēja piemiņas pasākumu pie stēlas (piemiņas akmens Centrālās Stacijas laukumā) ar svecīšu aizdegšanu, improvizētu muzikālo performanci, un nelielu kontraceptīvu dāvaniņu dalīšanu.

Ja vēlies uzzināt, kādi pasākumi AIDS dienas ietvaros norisinājās citās valstīs, ieskaties šeit
Savukārt par HIV/AIDS prevencijas aktīvistes Rozijas Perezu (Rosie Perez) viedokli infekcijas ārstēšanā lasi šeit

 
Trešdien, 2.decembrī Eiropas Savienības mājā biedrība DIA+LOGS sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām Apvienība HIV.LV un AGIHAS, Latvijas Platformu Attīstības Sadarbībai LAPAS un Izglītības Attīstības Centrs organizēja konferenci “HIV, tuberkulozes, C hepatīta profilakses aktualitātes. Attīstības sadarbība – sabiedrības veselībai: Latvija – Baltkrievija.
 
Apzinoties augsto HIV izplatību Latvijā, ir jāmeklē ceļi un jāpielieto jaunākās metodes infekciju slimību izplatības ierobežošanā, tāpēc konferences gaitā uzklausījām dažādu jomu speciālistus (t.sk. prof. A.Krūmiņu, VM pārstāvi Ivetu Volkovsku-Cielavu, RAKUS LIC virsārsti V.Ķūsi u.c.), kas dalījās pieredzē ar aktuālāko infekciju slimību profilakses jomā. HIV/AIDS nav tikai Latvijas problēma, mēs nedzīvojam tikai savā „sētā”, notiek pastāvīga mijiedarbība starp valstīm. Kas ir jaunākais pasaulē un kāda situācija ir mūsu kaimiņos HIV izplatībā, ko nozīmē attīstības sadarbība un kāpēc tā ir nozīmīga arī veselības laukā, - ir tēmas, par kurām tika stāstīts un kas tika apspriestas konferencē.

 
APMĀCĪBAS
M/c IZAUGSME lektores jau atkal dodas pie jauniešiem, šoreiz uz Ogri! Divu nedēļu garumā ciemosimies šajā pilsētā, lai ar skolu jauniešiem runātu par HIV, par profilaksi un, protams, arī par attieksmi, kas caurvij šo infekciju. Un, kā jau esam teikuši - mums vienmēr ir prieks darboties ar jauniešiem, ne tikai tāpēc, ka viņi ir atsaucīgi, zinātkāri un vēl neiesīkstējuši savās pārliecībās, bet arī tāpēc, ka uzskatām – par tādām tēmām, kā drošs sekss, HIV, iecietība – ir jāsāk runāt jau laicīgi.

Ja domā, ka arī Tavā mācību iestādē, organizācijā vai darba vietā būtu vērtīgi noorganizēt šādu lekciju, sazinies ar mums: dialogs@diacentrs.lv. Vairāk info šeit

 
BALTKRIEVIJAS STĀSTS
Krietni tuvāka un aktīvāka sadarbība biedrībai DIA+LOGS tagad izveidojusies ar Baltkrievijas 2 nevalstiskajām organizācijām „Pozitivnoje dviženije” un „Social Assistance”, pateicoties Attīstības sadarbības nevalstisko organizāciju platformas LAPAS un LR Ārlietu ministrijas Eiropas Attīstības gada 2015 finansētajiem projektiem un mūsu īstenotajam projektam „Attīstības sadarbība – sabiedrības veselībai: Latvija – Baltkrievija”.

Ciemojāmies Baltkrievijā, izzinot realitāti un īstenās baltkrievu pilsoniskās sabiedrības organizāciju un HIV riska skarto kopienu vajadzības, kur nepieciešama  palīdzība un atbalsts. Un tā kā Latvija arvien aktīvāk iesaistās attīstības sadarbības darbībā, īpaši atbalstot arī mūsu kaimiņus – Baltkrieviju (1 no četrām Latvijas AS prioritātēm), ceram uz reāliem projektiem sadarbībai, jo šajā laikā kaimiņiem tiešām vajag palīdzēt nosargāt Kaitējuma mazināšanas programmu pastāvēšanu, no 2017. gada pašreizējais finansētājas – Globālais Fonds aiziet.
„Pozitivnoje dviženije” vadītāja Ludmila jau bija pie mums vizītē, lai mācītos, kā sadarbojamies ar pašvaldību. Tāda laba sajūta, kad tu ar savu zināšanu un pieredzi vari palīdzēt citas valsts organizācijai – tā tad arī ir attīstības sadarbības būtība. Vairāk Baltkrievijas stāstus un bildes vari skatīt mūsu mājas lapā.
 
Facebook
Twitter
Website
Email
Autortiesības © 2015  sabiedriskā labuma biedrība DIA+LOGS
Visas tiesības aizsargātas.


Mūsu kontakti:
dialogs@diacentrs.lv
+371 67243101
Dzirnavu iela 135, Rīga

unsubscribe from this list    update subscription preferences 


ziņu lapu sagatavoja: Lelde Zēna